Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Téma mesiaca

Prima Plus štartuje Modrý kód: Najskutočnejší seriál z lekárskeho prostredia

„Na príprave seriálu sa podieľa široký okruh odborných poradcov z radov lekárov a záchranárov. Možno dokonca povedať, že takmer každá z hlavných postáv Modrého kódu má predobraz v podobe reálnych ľudí, ktorí denne bojujú o ľudské životy. Diváci tak v podaní popredných českých hercov uvidia skutočné diagnózy i reálny priebeh liečby a riešenia, s ktorými prichádzajú lekári v praxi,“ píše televízia pri predstavovaní seriálovej novinky Modrý kód. Tá v programe vystrieda Ohnivé kura, ktoré Prima odvážne presunie proti valcujúcej Ordinácii v ružovej záhrade na Nove, na ktorú televízia dodnes nenašla recept.

Seriál štartuje mimoriadnou dvojepizódou v sobotu 25. marca, a to aj na slovenskej verzii Prima Plus. Následne sa bude vysielať v pondelky a stredy. Úspešné Ohnivé kura, ktoré pravidelne dosahuje miliónovú sledovanosť, presúva Prima na utorky a štvrtky.

Viac o seriáli Modrý kód

Pulzujúcim srdcom seriálovej nemocnice Rubava, plným lekárskych i osobných drám, je urgentný príjem. Na mieste, kde s vyhlásením modrého kódu, ohlasujúceho neštandardné mimoriadne situácie, začína boj o život, pracuje tým profesionálov s jediným cieľom – zachraňovať svojich pacientov. Veľká snaha a diplomatické schopnosti primára, ale aj štedrí sponzori, stoja za špičkovým technickým vybavením tejto pýchy celej nemocnice i tunajšej zdravotníckej starostlivosti. Na pohotovosti tak vykonávajú aj zložité lekárske zákroky, pre ktoré tu je moderné vybavenie a špičkový personál, ktorý si ešte pamätá na staré dobré časy nemocnice.

Nemocnica Rubava bývala moderne vybavenou výkladnou skriňou socialistického zdravotníctva. Dnes má, podobne ako rovnomenné mesto na úpätí Krušných hôr, v ktorom sa nachádza, to najlepšie za sebou. Medzi zmesou pacientov nájdeme bývalých baníkov z neďalekých, postupne uzatváraných baní, chudobnejších ľudí, kriminálnikov, ale aj bohatú klientelu blízkeho luxusného strediska Stříbrný důl, takzvaného Stříbrňáku. Lekári, sestry i personál majú každý svoje dôvody, prečo sú práve na tomto mieste. Niekto pyká za profesijné chyby, iní stratili ambície, niekto je jednoducho spätý s miestom, odkiaľ pochádza a niekto sa sem prišiel schovať.

Náročných úloh v seriáli Modrý kód sa zhostili obľúbení českí herci. Vrchná sestra oddelenia urgentného príjmu Mery v podaní Sabiny Laurinovej má na oddelení morálny i profesijný rešpekt zo strany svojich kolegov, a to napriek tomu, že má za sebou rozchod s doktorom Žákom a doktor Hofbauer sa jej od začiatku nepozdáva. Sympatický herec a divadelný režisér Marek Němec stvárňuje v úlohe excelentného doktora a chirurga Davida Hofbauera veľkého profesionála, ktorý ale za rúškom arogancie a irónie ukrýva boj s maniodepresiou.

„Chcel by som robiť veci ako on, ale nemôžem. Mňa zaujímajú ľudia. Než niekoho pošlem do hája, z dvadsiatich strán riešim, či si to môžem vôbec dovoliť, či sa predsa nemôžem mýliť. To on strieľa od boku. Má pravdu a zároveň je sám neotrasiteľný. Z jednej strany má ľahší život, na druhú stranu tam je ale tieň jeho diagnózy. Je to skvele vyvážená postava. A to tak, aby to nebol len debil, ale debil, ktorý si to môže dovoliť. Je proste výborný,“ hovorí Marek Němec o svojej postave.

To spomenutý doktor Viktor Žák v podaní herca Igora Chmelu sa musí vysporiadať s náhlym úmrtím svojej ženy, mladej sestričky Jitky, o ktorú prišiel pri pôrode. Mladá no svedomitá doktorka Lucie Krutinová (Eva Josefíková) musí bojovať o svoju pozíciu, pretože pre jej vzhľad ju ľudia obvykle neberú príliš vážne. Na doktorku je jednoducho príliš krásna. V súkromí verí, že jej ženatý milenec Tomáš Kocman (Václav Vašák), majiteľ horského strediska Stříbrný důl, sa nakoniec rozhodne len pre ňu.

„Takéto veci sa stávajú a sú na dennom poriadku. Niekto si proste nemôže pomôcť a keď je zamilovaný, tak sa vrhá do niečoho, čo možno od začiatku nemá zmysel,“ hovorí o svojej postave Eva Josefíková.

Výpočet netradičných charakterov na urgente tým ale nekončí. Rasputin, ako prezývajú kolegovia doktora Romana Nikolajeva Vilkina v podaní obľúbeného herca Romana Zacha, je pôvodom Rus. Vysoký, asketický a najmä tajomný muž, ktorého si kolegovia vážia aj preto, že si dokáže získať aj dôveru pacientov. Všetky jeho tajomstvá ale pozná len primár oddelenia Jiří Bojan (Jiří Štěpnička). Pre Rasputina, ale aj všetkých ostatných kolegov, je oporou a pravou autoritou.

Nemenej kvalitné obsadenie sa týka aj vedľajších úloh v seriáli. Tvrdú a ambicióznu starostku Rubavy Darinu Růžičkovú, ktorá je zároveň členkou správnej rady nemocnice, stvárnila napríklad herečka Kateřina Brožová. Starostka vplyv na vedenie nemocnice využíva, podľa možností vo svoj prospech. Zároveň ale musí neraz z problémov vyťahovať aj svoju dcéru Alexandru (Sandra Nováková), ktorá študovala medicínu, no zatiaľ nedokončila atestáciu. Od mamy zdedila len to najhoršie. Arogantné správanie, pre ktoré ju kolegovia práve nemusia, a na urgente tak zostáva len vďaka protekcii. Veď primár Bojan si z jej matky nechce urobiť nepriateľa. Tím ďalšieho zdravotníckeho personálu Nemocnice Rubava netvoria zďaleka len ženy, tím sestier na urgente dopĺňa aj Jan Čermák, ako inak Honza, v podaní aj slovenským divákom dobre známeho Filipa Cíla.

Zdroj: TS Prima

Čítať viac...
Nahor