Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Prima našu Jednotku nepoteší: Už teraz odvysiela jej veľkú vianočnú premiéru!

Prítomnosť českých staníc na našom trhu častokrát marí plány slovenských televízií s premiérami akvizícií.

Slovenskí diváci si nosný titul Vianoc RTVS budú môcť pozrieť už teraz. Jednotka plánuje tento rok na Štedrý deň ako hlavný program uviesť premiéru rozprávky Sedem zhavranených bratov, ktorá sa do kín dostala na prelome mája a júna. Podobný postup zvolila RTVS pred rokom pri hlavnej premiérovej rozprávke Láska na vlásku, ktorá sa stala hitom minuloročných Vianoc.

Vtedy sa však rozprávka na českom televíznom trhu vysielala až po premiére u nás. Česká televízia ju s veľkým úspechom uviedla na 2. sviatok vianočný. Tentoraz to bude ale naopak.

Sedem zhavranených bratov odvysiela česká Prima, a to prakticky už mesiac pred premiérou u nás. Uvedie ju dnes, v piatok 27. novembra, o 20:15. Nakoľko je Prima dostupná u mnohých slovenských operátorov, je isté, že si ju pozrú aj viacerí slovenskí diváci. RTVS ako koproducent vložila do rozprávky nemalú sumu 400-tisíc eur, pričom celkový rozpočet bez dane sa mal dostať na úroveň okolo 1,1 milióna eur.

Práve filmové, seriálové či športové práva sú najväčším problémom, pre ktorý sa slovenskí vysielatelia snažia o vypnutie signálu českých staníc na našom území. České televízie nakupujú akvizície len pre svoje územie, na Slovensku si ho musia zaplatiť naše stanice. Rozšírenie českých staníc u nás však častokrát znehodnocuje investície slovenských televízií, a to najmä v prípadoch, keď veľkú premiéru stihnú uviesť české televízie skôr ako slovenské. Naše stanice sa nestihnú prispôsobiť, nakoľko aby stihli titul uviesť skôr, museli by ho zaradiť zmenou programu.

Paradoxom je, že v opačnom garde opatrenia fungujú. Len pred časom spoločnosť O2 v Českej republike prostredníctvom súdu dosiahla, že českí operátori musia vypínať signál slovenskej Jednotky RTVS v čase, kedy vysiela Ligu majstrov. Na tú totiž zakúpila pre české územie práva O2.

Čítať viac...
Nahor