Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Prima odvysielala stiahnutú Show Jana Krausa, problematický úvod nakoniec nevyhodila! (aktualizácia)

2. aktualizácia
Prima nakoniec do vysielania pustila celý diel Show Jana Krausa aj s úvodom, ktorý mal stáť za celým problémom s tohtotýždňovým vydaním šou. Píše Mediaguru.cz. Samotná televízia ešte v priebehu štvrtka informovala, že úvod s prejavmi osobností môže byť v rozpore so zákonnou povinnosťou objektivity a vyváženosti, Rada pre vysielanie a retransmisiu však oponovala, že tento zákon sa nevzťahuje na zábavné programy, ktoré spravidla obsahujú subjektívne názory a hodnotiace komentáre.

1. aktualizácia

Prima vo väčšom reagovala na včerajšie udalosti ohľadom Show Jana Krausa. Televízia mala neodvysielať avizovaný diel z dôvodu, že nebolo celé vydanie dodané včas a z tohto dôvodu nemohla zaistiť naplnenie zákona v súvislosti s objektivitou a vyváženosťou vysielania. Prima uvádza, že nakrútený úvod, v ktorom množstvo osobností vystupuje s krátkym prejavom ku sviatku Dňa vzniku Československej republiky, môže porušovať zákon.Televízia Prima by rada odvysielala celý program tak, ako bol nakrútený. Podlieha však prísnej zákonnej regulácii televízneho vysielania. Nejde vylúčiť, že by úvodná časť programu bola vyhodnotená Radou pre rozhlasové a televízne vysielanie ako porušenie zákonnej povinnosti objektivity a vyváženosti. Pokiaľ sa jedná o služby na vyžiadanie na internete, žiadna taká regulácia neexistuje, preto verím, že na webe bude program sprístupnený v pôvodnej podobe. Upozorňujeme, že umiestnenie plnej verzie na internet je iba v réžii produkcie Show Jana Krause a ani nám nie je teda známe, prečo sa tak nestalo už včera, a to napriek tomu, že sme divákov na túto možnosť upozorňovali včera,“ uviedla Prima.

Dramaturgička programu Simona Matásková uvádza, že program bol televízii doručený včas. Prima odvysiela inkriminovaný diel Show Jana Krausa dnes už o 20:15, medializované vydanie tak využije pre potenciálne posilnenie sledovanosti. V tomto čase sa jej totiž vôbec nedarí so seriálom Joj Dr. Dokonalý. Televízia ale nakoniec problematický úvod s osobnosťami vyhodí. Jeho obsah mal vyznieť značne v neprospech Miloša Zemana. Samotná produkcia však k tomu mala pred nakrúcaním vyzývať, viac v pôvodnom článku.

Pôvodný článok: Prima čelí kritike, narýchlo stiahla Show Jana Krausa! Osobnosti v nej kritizovali Zemana

Česká televízia Prima je aktuálne pod kritickým drobnohľadom médií. V stredu večer mala Show Jana Krausa mimo iného hostiť českého ministra kultúry Daniela Hermana a jeho strýka Jiřího Bradyho. Ich návšteva v Show Jana Krausa mala byť udalosťou, čo naznačovala aj samotná Prima, keď na webe oboch hostí označila a hrdinov. Kým ešte v priebehu stredy tento diel promovala, večer ho nakoniec neodvysielala. Zaradila reprízu šou s vysvetlením, že nebola včas doručená vysielacia kópia a celé vydanie uvedie na webe. Samotná dramaturgička, Simona Matásková, ale potvrdila, že kópia bola doručená včas.

Za neodvysielaním epizódy majú podľa niektorých stáť politické dôvody. Celé vydanie totiž otvárajú mnohé osobnosti, ktoré mali preniesť osobné priania ku sviatku Dňa vzniku Československej republiky. Podľa serveru Seznam.cz mali všetky vyznieť v neprospech Miloša Zemana. Podľa mňa šlo o tieto osobnosti, bolo ich tam asi päťdesiat, nie o pána Bradyho. Všetci kritizovali Zemana a jeho politiku. O tomto prehlásení ale nikto nevie, pretože to videli iba tí, ktorí prišli do divadla,“ vyjadril sa pre web fotograf, ktorý sa zúčastnil natáčania, Jindřich Kodíček.

Prima mala pritom ešte pred nakrúcaním rozposlať správu vybraným hosťom nakrúcania. Seznam ju zverejnil neupravenú.

„Dobry den! Zdravim z Show Jana Krause! Dnes na zacatku nataceni děláme jakysi happening na výraz toho, ze nesouhlasíme s tim, co se děje na Hrade, chceme podpořit demonstraci 28.10. a především vyjádřit podporu panu Bradymu a Hermanovi, kteří jsou našimi dnesnimu hosty. Pozvali jsme cca 15-20 osobnosti, ktere s Honzou stručně proberou, jak to vnímají… V jedné, dvou větách každy… Sejdeme se v 18.45 divadlo Archa. Zacatek 19.30, konec cca 19.45. Srdecne zveme.“

Aj samotní hostia, Herman a Brady, sú k tomu aktuálne súčasťou kauzy spojenou s prezidentom Milošom Zemanom. Brady, ktorý prežil aj deportáciu do Osvienčimu a unikol z pochodu smrti, bol po tretíkrát navrhnutý na štátne vyznamenanie – Řád Tomáše Garrigua Masaryka udeľovaný osobnostiam, ktoré sa zaslúžili o rozvoj demokracie, ľudských práv a humanity. Podľa Bradyho slov bol šéfom hradného protokolu informovaný, že bol na vyznamenanie vybraný, pričom telefonicky bol aj pozvaný na ceremoniál.

Brady však nakoniec vyznamenanie nedostane. Podľa ministra kultúry Hermana je dôvodom jeho nedávne stretnutie s dalajlámom. „Na svoju česť prehlasujem, že mi prezident povedal, že nomináciu Jiřího Bradyho schválil, a že pokiaľ sa stretnem s dalajlámom, tak ho zruší,“ vyhlásil Herman. Hrad oponuje, oficiálne vyjadrenie vysvetlilo, že vyznamenanie nakoniec nedostane väčšina navrhnutých osobností. Prezident mal zároveň zoznam ocenených podpísať ešte pred Hermanovym stretnutím s dalajlámom.

Neodvysielanie dielu skritizovala speváčka Anna K, ktorá bola jedným z hosťov večera. Na svojom Facebooku uviedla, že má obavu, že sa v médiách stráca priestor pre slobodné vyjadrenie.


Ďalšie zdroje: Echo.cz, Mediaguru.cz

Čítať viac...
Nahor