Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Príbehy Švejka ožijú: Vzniká filmový remake aj seriál! Ukáže to, čo sa do filmov nevošlo

Po rokoch motívy románu Jaroslava Haška opäť ožívajú.

Osudy vojaka Švejka sa po rokoch dočkajú ďalšieho filmového spracovania. Remake vychádzajúci z námetu románu Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války spisovateľa či publicistu Jaroslava Haška sfilmuje režisér Bohdan Sláma. Samotného Švejka stvárni Pavel Liška, ktorý síce nemá zodpovedať ilustráciám Josefa Ladu z Haškovho románu, no stotožňuje sa s ním povahovo. „Má jeho náturu a hlavne je geniálny komediant s nehou, s ktorou sa pozerá do očí tigrom, takže ich odzbrojí,“ povedal pre iDnes.cz Sláma.

V hre je pritom aj seriálové spracovanie príbehov vojaka Švejka. Vznikať začalo už v roku 2004, pracovať na ňom začali Jitka Němcová a Otakar Vávra. Napriek tomu, že sa roky projekt odkladal, v čase vzniku nového filmu jedna z televízii siahla po pripravenom seriálovom námete.

Zaujať mal Českú televíziu, ktorá už má aj vyvíjať seriál s názvom Já jsem Švejk. Celkovo by malo vzniknúť 26 polhodinových epizód. Odľahčený seriál sa chce od filmov odlíšiť tým, že zinscenuje Švejkove historky, ktoré sa do filmov nedostali. Jednotlivé historky by k tomu mali byť spojené „s dokumentárnou predohrou osobností, ktoré citujú zo Švejka, informoval iDnes.cz. V seriáli sa má postavy Švejka zhostiť Matěj Ruppert, ktorý sa už zaňho prezliekol v klipe skupiny Monkey Business Be A Man.

V Haškových poviedkach sa postava vojaka Švejka začala objavovať už v roku 1920. Prvý film Dobrý vojak Švejk vznikol následne o šesť rokov neskôr ako nemá snímka. V roku 1956 vznikla najslávnejšia filmová verzia v hlavnej úlohe s Rudolfom Hrušinským, o rok na to jej pokračovanie Poslušne hlásim.

Čítať viac...
Nahor