Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Prelomové rozhodnutie súdu: Veľkému operátorovi zakázal šírenie českých staníc!

Dlhé roky sa snažia slovenské televízie zastaviť nelegálne šírenie českých staníc na našom území, aktuálne padol kľúčový verdikt v ich prospech.

Boj o zastavenie nelegálneho šírenia českých staníc na Slovensku začal po rokoch napredovať. Joj sa aktuálne podarilo vyhrať súdny spor, ktorý viedla s operátorom Satro. „Súd nariadil neodkladné opatrenie, na základe ktorého káblový operátor spoločnosť SATRO musí zastaviť šírenie televízií FTV Prima, Prima family, Prima Cool, Prima ZOOM, Prima MAX a Prima love na Slovensku. SATRO šírilo program týchto televízií bez súhlasu na vysielanie od pôvodného majiteľa televízneho obsahu,“ píše Joj v tlačovej správe.

V najbližšom období bude očakávané, či sa toto rozhodnutie stane precedensom v ďalších súdnych sporoch v rovnakej veci. Spoločnosti MAC TV s.r.o. a Slovenská produkčná, a.s., cez ktoré podávala Joj žalobu na Satro, uviedli, že tento krok súdu považujú za prelomový.

„Spoločnosť MAC TV s.r.o., a Slovenská produkčná, a.s., považujú rozhodnutie súdu o nariadenie neodkladného opatrenia za míľnik, ktorý určí postoj vysielateľov voči pirátskej retransmisii televíznych programových služieb a budú sa dožadovať dodržiavania platných zákonov,“ znie stanovisko. Spomínané spoločnosti podali žalobu v júli 2016, po dokazovaní súd rozhodol v priebehu niekoľkých mesiacov. Operátor Satro bude musieť nahradiť obom spoločnostiam majetkovú škodu. „V dôsledku nezákonnej retransmisie vznikla obom spoločnostiam podstatná majetková škoda, ktorej vyrovnanie budú od spoločnosti SATRO požadovať v plnom rozsahu,“ uvádza Joj.

Tento krok súdu môže uvítať Prima hneď dvojnásobne. Na Slovensku totižto plánuje spustiť vlastný kanál, prítomnosť jej českých kanálov u nás bude jej samej tvoriť konkurenciu. V prípade ich vypínania bude časť divákov priamo vyhľadávať jej nový slovenský kanál.

Ten by mala televízia spustiť budúci rok. Portál Živé.sk uviedol, že by sa tak mohlo stať 20. januára 2017. Rovnako uvádza, že nový kanál bude niesť názov Prima Primetime. Ako sme vás informovali, televízia preň nakupuje akvizície, chýbať by nemala ani pôvodná tvorba. Podľa spomínaného portálu zmena nastáva v stratégii voči zaradeniu do DVB-T. Kým pôvodne malo ísť o strategický krok nového slovenského kanálu Primy, pričom sa špekulovalo, že práve ten by mal byť avizovanou adekvátnou náhradou za Markízu, ktorá v terestriáli od budúceho roka končí, Prima Primetime sa nakoniec možno v DVB-T neobjaví. Televízia mala od rokovaní upustiť.

Čítať viac...
Nahor