Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Prekvapenie minulého týždňa: Televízne noviny prišli o post najsledovanejšieho spravodajstva!

Televízne noviny rok čo rok klesajú, ich aktuálny jesenný pád ich pripravil o dôležitú pozíciu najsilnejšej spravodajskej relácie.

Hlavné správy Markízy sa nachádzajú vo svojom najhoršom období od začiatku vysielania. Nielenže sa ich výkonnosť takmer každým rokom prepadá, aktuálne sa viac ako nikdy pred tým pasujú s hlavným spravodajstvom konkurenčnej Joj.

Uplynulý týždeň pritom znamenal v rámci súboja Televíznych novín a Novín TV JOJ jeden z najväčších úspechov pre správy trhovej dvojky. Nad TNkami dokázali vyhraťpäťkrát v priebehu siedmich dní a aj priemerným týždenným výkonom si dokázali vybojovať postavenie najsledovanejšieho spravodajstva na Slovensku.

Novinám pomohol najmä mimoriadne silný sviatočný utorok, kedy dosiahli jeden z najlepších výsledkov od roku 2013 vďaka ratingu 10,6 % a podielu 31,9 %. Priemerný podiel Novín sa v ostatnom čase ustaľuje okolo 27 %, spravodajstvo to potvrdilo aj uplynulý týždeň s priemerom 27,4 %. Priemerný rating sa zastavil na 8,3 %.

Televízne noviny dosiahli najlepší výkon v nedeľu, kedy im jediný raz v týždni robil nábeh nadpriemerne sledovaný program (Horná Dolná s podielom nad 28 %). Dokázali stúpnuť na rating 10,7 % s podielom 32,6 %, no aj toto maximum je však prepadom oproti minulej jeseni. TNkám výrazne škodí slabá 18-ta hodina, kde nefunguje Kukučka. Práve dobrý či zlý nábeh vie výrazne ovplyvniť sledovanosť správ. Tie dosiahli minulý týždeň priemerný podiel len 29,6 % a rating 8,1 %.

V univerzálnej cieľovke 12+ si Televízne noviny udržali minimálnu prevahu. Celkovo uhrali o tri desatiny ratingu viac.

Podobne blízko ako dnes si boli spravodajstvá len v roku 2012. Po zmene Novín Joj na Veľké noviny a ich vysunutí už na 19:00 sa však rozdiel výrazne prehĺbil, keď správy televíznej dvojky výrazne klesli. Šlo o ich vôbec prvý radikálny pád od začiatku peoplemetrového merania, po úprave do starého režimu sa už nad 30-tku nevrátili.

Joj vrátila klasický režim Novín minulé leto, kedy zaznamenala aj výrazne zlepšenie výkonov správ, no na jeseň rast nedokázala potvrdiť. Tento rok sa zatiaľ pre Noviny vyvíja opačne, nakoľko aj v priebehu tohto leta zlepšili svoju výkonnosť a zatiaľ nárast potvrdzujú aj v jesennej sezóne. Televízne noviny zažili v minulom aj tomto roku identický jav, keď v lete naopak klesli a prepad si preniesli aj do hlavnej sezóny.

Čítať viac...
Nahor