Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Prečo skončila stanica Fooor? Čo ju nahradí?

Vysielanie ku koncu roka ukončila aj hudobná MTV Czech, ktorú taktiež prevádzkovala CME. Skupina tak na českom a slovenskom trhu ukončila vysielanie dvoch staníc.

Stanica Fooor nakoniec nevysielala ani rok. Markíza ju spustila iba vo februári 2013, vydržala iba do konca roka. Jej profilácia pritom nebola zlá. Komediálne žánre – sitcomy, komédie, zábavné show (tie najmä z archívu) si našli svojho diváka. Medzi najsledovanejšie patrili napríklad Partička, či v poslednej dobe Rodina Adamsovcov, najúspešnejším programom Foooru bola animovaná komédia Madagaskar 2 s podielom až 5.8%. Sledovanosť Foooru sa pohybovala na úrovni podielov na trhu okolo 1.5%, najmladšia stanica skupiny Markíza o pozíciu bojovala najmä so stanicami Wau, Dvojka a TA3.

Prečo Fooor skončil? Zmeny vo vedení CME a následne v Markíze priniesli so sebou najmä šetrenie. Skupina sa minulý rok ocitla vo výraznej finančnej strate a za jej vyššou sledovanosťou na trhoch v Česku a na Slovensku boli neúmerné investície. Ak si chcela Markíza zachovať svoje programové piliere, bez ktorých by aktuálnu sledovanosť nedosiahla, musela škrtať inde. Najviac preto škrtá v prevádzkových a personálnych nákladoch. Jednou z najväčších položiek, ktorú Markíza škrtla z rozpočtu na rok 2014, boli prevádzkové náklady na štvrtú stanicu – najmä poplatky za jej šírenie. Program, ktorý mala na Fooor nakúpený bude musieť tak či tak odvysielať. V susednom Česku si napríklad skupina ponechala svoje stanice, škrty zamerala na program – zrušila veľký seriál i ďalšie relácie a rovnako predala svoje práva na olympijský hokejový turnaj. CME zároveň k 31.12. ukončila prevádzku hudobnej stanice MTV Czech pre český a slovenský trh, stanicu nahradí MTV Europe.

Markíza sa snaží divákov Fooor presmerovať najmä na stanicu Dajto, kde už predtým presunula napríklad sitkom Teória veľkého tresku a od nového roka tu bude vysielať aj spomínanú Partičku, či Rodinu Adamsovcov – opäť od prvých častí.

Akými stanicami nahradia operátori stanicu Fooor, zatiaľ nie je isté. Prvú informáciu máme z UPC, kde stanicu Fooor operátor nahradil stanicou Senzi z konkurenčnej skupiny JOJ.

 

Čítať viac...
Nahor