Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: TV JOJ

Pikošky

Prečo sa nevysielajú Dunaj a Nemocnica? Takto so svojimi hitmi prepadli Markíza s Jojkou!

Televízne seriály majú prestávku, odpovedáme na vaše otázky.

V tieto dni dôjde v televíznom vysielaní k najväčším programovým zmenám.

Televízie vo štvrtok a v piatok vynechávajú všetky kľúčové hlavné večerné programy a z obrazoviek sa vytratia seriály Dunaj, k vašim službám, Nemocnica, politická relácia Na hrane aj reality šou Ruža pre nevestu.

Ako sme dávnejšie informovali, uprostred mája ide už o tradičný dôvod, keď televízie so svojimi hlavnými programami ustupujú zápasom Slovenska na hokejových Majstrovstvách sveta a v čase večerných zápasov ponúkajú alternatívny program.

Slovensko v základnej skupine MS v hokeji odohrá ešte dva večerné zápasy v čase od 19:20 vo štvrtok proti Švajčiarsku a v piatok proti Kazachstanu.

Zápasy Slovenska MS v hokeji 2023

piatok 12.5. 15:20 Slovensko vs. Česko
sobota 13.5. 19:20 Lotyšsko vs. Slovensko
pondelok 15.5. 15:20 Slovensko vs. Kanada
štvrtok 18.5. 19:20 Švajčiarsko vs. Slovensko
piatok 19.5. 19:20 Kazachstan vs. Slovensko
nedeľa 21.5. 15:20 Slovinsko vs. Slovensko
utorok 23.5. 11:20 Slovensko vs. Nórsko

Prečo vynechajú Nemocnicu a Dunaj?

Mnohí z vás sa pýtajú, prečo televízie neodvysielajú svoje pravidelné programy, keď sa športové prenosy odohrávajú na iných staniciach.

Hokejové majstrovstvá kompletne vysiela na Slovensku športová stanica štátnej RTVS :Šport, vďaka čomu napríklad hlavná Jednotka RTVS pokračuje aj v čase slovenských večerných zápasov s klasickým programom.

Aj tento štvrtok ponúkne premiérový diel zábavnej relácie Hit roka, v piatok zas nevynechá rodinnú šou Milujem Slovensko – ponúkne však reprízovú časť.

Markíza a Jojka však vo štvrtok a v piatok svoje nosné seriály a relácie vynechajú.

Dôvodom je sledovanosť, ktorá súkromným staniciam v čase hokejových prenosov Slovenska padá na minimum.

Napríklad uplynulú sobotu, kedy Slováci odohrali prvý večerný zápas základnej skupiny proti Lotyšsku, prepadli Markíza aj Joj so svojimi filmami zhodne na úrovni len okolo 5 podielových bodov v obchodnej cieľovej skupine.

Priemer Markízy v hlavnom vysielacom čase sa pohybuje na štvornásobnej úrovni v okolí 22 %, v prípade Jojky je to okolo 17 % v obchodnej cieľovke, na ktorú obe súkromné televízie predávajú reklamu.

Hokej sa v rovnakom čase hýbal na podieloch na trhu okolo 55 – 60 %.

Ako proti hokeju prepadli Mama na prenájom a Bez servítky

Ešte vhodnejším prípadom je pondelňajší zápas Slovenska proti Kanade, ktorý sa odohral popoludní od 15:20.

Nakoľko sa však predlžoval a vyvrcholil až samostatnými nájazdmi, potrval do približne 18:15 a prekrýval sa tak aj s hlavnými podvečernými programami Markízy a Joj, ktoré v ten deň nepauzovali.

Mama na prenájom aj Bez servítky sa v priamom súboji s vrcholiacim dramatickým hokejom prepadli, seriál Markízy sa mal v čase hokejovej konkurencie hýbať na úrovni okolo 13 %, Bez servítky dokonca pod desiatimi percentami. Predchádzajúce relácie Reflex a Riskuj! sa prepadli na úplné dno s podielmi len okolo 6 a 4 %.

Bežne sa pritom Mama na prenájom dostáva minimálne na dvojnásobné podiely na trhu, v ostatných týždňoch pravidelne dosahuje úroveň okolo 28 až cez 30 %. Bez servítky sa spravidla pohybuje okolo 22 %.

Hokejový zápas s Kanadou bol v pondelok popoludní ešte silnejší, v podiele na trhu zakaždým prekročil hranicu 60 % v obchodnej cieľovke.

Podobný prepad by tak hrozil aj Dunaju s Nemocnicou.

Napriek tomu, že sa hokejový prenos vysiela na inej stanici, veľká časť publika by si v priamom súboji vybrala práve atraktívny zápas. Televíziám sa tak odohrať svoje seriály či iné programy v takomto čase neoplatí.

Dunaj aj Nemocnica sa do programu vrátia v utorok 23. mája, kedy budú pokračovať v tradičnom čase.

Kedy sa ešte vytratia?

Neplánovane však môžu oba seriály z vysielania vypadnúť aj budúci týždeň, keď hrozí ďalšia kolízia hokeja so seriálovými ťahákmi Markízy a Joj.

Rozhodne o tom priebeh majstrovstiev a úspechy slovenského tímu.

Slovensko má aktuálne dobré šance na postup do štvrťfinále MS v hokeji, ktoré prebehne vo štvrtok 25. mája. Na tento deň sú naplánované všetky štyri štvrťfinálové zápasy, pričom dva z nich sa odohrajú v najlukratívnejšom večernom čase rovno o 20:20.

V prípade postupu Slovenska do štvrťfinále je veľká šanca, že sa náš zápas odohrá práve večer.

Dá sa očakávať, že obe televízie sa zachovajú podobne ako tento týždeň a nebudú chcieť so svojimi seriálmi konkurovať ešte atraktívnejšiemu hokejovému duelu, ktorý by už rozhodoval o postupe do medailových bojov.

Dunaj a Nemocnica by tak vypadli aj budúci štvrtok 25. mája.

Následné semifinálové boje prebehnú v sobotu 27. mája o 14:20 a 18:20, stretnutia o medaily sa uskutočnia v nedeľu 28. mája o 15:20 a 20:20.

Zdroje dát: oficiálne dáta zdroj PMT/KANTAR SLOVAKIA, tlačové správy TV Markíza, JOJ, RTVS, teletext, portály Stratégie.sk, Mediálne.sk, Aktuality.sk, Facebook, Instagram
Vysvetlivky: obchodná (komerčná) cieľovka, mladí diváci – obchodná cieľová skupina divákov vo veku 12-54 rokov, spravidla uvádzaný rating v percentách (%) a podiel na trhu v %; celkové publikum – všeobecná trhová sledovanosť divákov vo veku 12+, uvádzaný počet divákov v tisícoch a prípadne podiel na trhu v %
*od jesene 2014 je do údajov sledovanosti započítavaná aj oneskorená sledovanosť, od januára 2017 aj „hostia“

Čítať viac...
Nahor