Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: TV JOJ

Pikošky

Prečo Jojka nepustila originál? Seriálový Duch u susedov zabral, dostane druhú sériu!

Seriál od slovenských tvorcov sa nakrúcania dočkal najprv v Česku, po úspechu prvej série vznikajú nové časti.

Príbeh seriálovej minisérie Duch patrí na slovenskom aj českom televíznom trhu k netradičným.

Pôvodný seriál známy z obrazovky televízie Prima vyšiel z originálneho námetu slovenskej produkčnej spoločnosti DNA Production, ktorá pre českú súkromnú dvojku seriál aj pripravila. Režisérmi boli Peter Bebjak a Róbert Šveda.

DNA Production patrí medzi najúspešnejších tvorcov na oboch trhoch – na konte má minisérie Herec, Za sklom, Špecialisti, českú verziu Druhej šance ale aj filmové rozprávky Vianočné želanie alebo Krakonošovo tajomstvo.

Duch sa na Prime uviedol začiatkom roka 2022.

Slovenský námet na českej obrazovke uspel, priemerná sledovanosť 8 častí seriálu dosiahla úroveň okolo 1 milióna divákov s podielom na trhu okolo 24 % v najširšej cieľovej skupine 15+.

Druhá séria

Prima bola so sledovanosťou Ducha od prvej po poslednú časť spokojná a objednala si pokračovanie.

Slovenskí tvorcovia tak začali pracovať na novej druhej sérii, ktorá už podľa potvrdených informácií dostane taktiež 8 premiérových dielov. S nakrúcaním sa začalo ešte koncom tohto leta.

Prima nateraz vysielanie novej sady epizód neohlásila, nasadenie sa očakáva v roku 2024.

Dejovo či obsadením v nových častiach k zásadným zmenám nedošlo – pokračujú pôvodní predstavitelia ducha aj ústredného vyšetrovateľa, ktorý k sebe dostane novú partnerku.

Prvú sériu vyrobili „odznova“

Medzičasom sa rovnakí tvorcovia pustili do opätovného nakrúcania prvej osmičky epizód.

Úspech Ducha na Prime presvedčil spriaznenú televíziu Joj, aby sa do spracovania seriálového námetu pustila aj ona. Slovenskú verziu taktiež nakrútila DNA Production.

Slovenské televízie Joj, Markíza aj RTVS pritom mnohokrát nakupujú do svojho vysielania rovno české seriály.

Posledne sa takto na obrazovke Jednotky vysielala napríklad miniséria Kukačky od Českej televízie, na Markíze zas Policia Modrava alebo Špecialisti z produkcie TV Nova, Joj rovno v tejto sezóne vysiela viaceré seriály Primy ako Dvojka na zabitie alebo Polnočná spoveď.

Poväčšinou však prevzaté české seriály obsadzujú skôr mimosezónne obdobie – mnohokrát sa objavujú v letnom programe, či menej lukratívne vysielacie časy.

Vôbec najväčší úspech z posledných prevzatých seriálov z Česka mala Policie Modrava, ktorá pri vysielaní po Dunaji, k vašim službám v jarnej sezóne 2023 dosahovala priemery televízneho lídra. Spravidla sa pohybovala na podieloch na trhu okolo 20 % či viac v obchodnej cieľovke.

Dokonca je sledovanosť českej kriminálky, ktorú mala Markíza od Novy zadarmo, porovnateľná s výkonmi aktuálne vysielanej Farmy v totožných vysielacích dňoch aj časoch.

Prečo nakrútila vlastnú verziu?

Joj sa originálny námet Ducha zapáčil natoľko, že z neho spravila jeden z hlavných seriálových ťahákov v hlavnej časti sezóny.

Vyrukovala s ním uprostred októbra do hlavného vysielacieho času.

Seriál tak v slovenskej verzii prispôsobila miestnemu publiku, a to ako spracovaním tak hereckým obsadením. Aj v tomto prípade si však seriál pripísal ďalší unikát, keď sa v ústrednej postave ducha v českom aj slovenskom seriáli objavil rovnaký srbský herec Predrag Bjelac.

Nakrúcanie českej a slovenskej verzie rovnakého seriálu nie je v ostatnom období ničím výnimočným.

Pristupujú k tomu rovno partnerské televízie Markíza a Nova, ktoré zdieľajú rovnakého majiteľa, a teda ešte efektívnejšie si vedia podeliť aj náklady na produkciu.

Prioritou však pre televízie ostáva čo najvhodnejšie spracovanie pre lokálne publikum, keď sa napriek príbuznosti oboch krajín preferencie divákov v Česku a na Slovensku líšia.

Samostatnú slovenskú a českú verziu takto dostali už seriály Pán profesor, Druhá šanca, Sestričky aj Dunaj, k vašim službám.

 

Čítať viac...
Nahor