Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: TV JOJ

Nové projekty

Vychodňare, trasce še: Na Jojku prichádza hrdinka z Trebišova, vyvolať môže vášne!

Jojka ukázala prvé zábery očakávanej minisérie, blízko má mať k nekorektnému humoru českého seriálového fenoménu Most!.

Ešte na jeseň 2020 televízna dvojka po prvýkrát predstavila novú slovenskú minisériu Iveta, v ktorej príprave sa spojili esá českej filmovej a seriálovej tvorby.

Režisér Jan Hřebejk, ktorý má na konte kultové oceňované filmy Musíme si pomáhať, Pelíšky, Pupendo alebo Kawasakiho ruža, spracoval scenár Petra Kolečka, ktorý na novom projekte začal pracovať po absolútnom seriálovom fenoméne roka 2019 u našich susedov MOST!.

Práve ten zohral dôležitú úlohu v príprave novej minisérie Iveta.

Most! bez dávky korektnosti obnažil v komediálnom spracovaní realitu a problémy bežného života. S rómskym hrdinom v hlavnej úlohe tvorcovia bez zábran otvorili témy neznášanlivosti či xenofóbie, ktoré častokrát plynú zo strachu a chýbajúcej lásky k druhému. Seriál sa hneď po štarte stal v českej spoločnosti horúcou témou diskusií, pričom otvoreným slovníkom bez cenzúry či narážkami na kontroverzné témy rozdelil divákov na dva tábory.

Práve po seriáli Most! začala so scenáristom Petrom Kolečkom spolupracovať slovenská JOJ.

Doposiaľ spoločne uviedli na obrazovky seriály Hrobári, Nový život, tretiu sériu Lajna alebo komédiu Cez prsty. Súčasne však po českom seriálovom fenoméne začali pracovať na novej minisérii Iveta, o ktorej sa začína hovoriť aj ako o slovenskom Moste.

Vyvolá podobné vášne?

8-dielna miniséria Iveta má totižto podobným spôsobom priniesť otvorený pohľad dovnútra slovenskej reality.

„Pôvodná slovenská miniséria Iveta s humorom no bez príkras obnažuje medziľudské vzťahy či predsudky, ktoré nás obklopujú, a s nadhľadom poukazuje na viaceré sociálne problémy, ktoré sú v bežnom živote tabu. Stoja za ňou hviezdne mená na čele s oceňovaným režisérom legendárnych Pelíšok, Janom Hřebejkom, a scenáristom Petrom Kolečkom, ktorý po minisérii Most! napísal autentický seriál aj zo slovenského prostredia,“ uviedol na sociálnej sieti generálny riaditeľ Joj, Marcel Grega.

Už v prvých ukážkach televízia naznačila témy, okolo ktorých sa bude seriálový dej hýbať.

Hlavnú hrdinku stvárňuje Alžbeta Ferencová v postave mladej Rómky, ktorej pôvod však nechce priznať jej matka – Zuzana Mauréry. Napriek tomu, že je silne veriaca, lásku k blížnemu tmavej pleti dokáže prejaviť len sťažka. Prvé upútavky nájdete na konci článku.

Aj v prípade Ivety bude seriálová miniséria vyobrazovať realitu prostredníctvom nekorektného humoru a autentického slovníka.

Najsilnejší vysielací večer

Jojka minisériu Iveta uvedie v netradičný večer, do ktorého televízie umiestňujú najväčšie highlighty.

Iveta totižto obsadí nedeľný prime-time, do ktorého Joj v minulosti zo seriálov umiestnila len výpravnú historickú detektívku 1890. V tom čase šlo o vôbec najdrahší slovenský seriál, ktorým Joj nahrádzala v jarnom vysielaní sezónnu ťažiskovú šou.

Inak Joj zvykne seriály vysielať v priebehu pracovného týždňa, prípadne v sobotné večery.

Iveta bude mať s českým Mostom spoločný aj termín nástupu na televízne obrazovky.

Oba seriály si totižto televízie pripravili hneď na začiatok roka, Most štartoval 7. januára 2019 a vrcholil koncom februára.

Iveta odštartuje hneď v prvom januárovom týždni, keď ju Jojka po prvýkrát uvedie v nedeľu 8. januára 2023 o 20:35.

V nedeľný večer na ňu budú o 21:30 nadväzovať filmové premiéry.

Markíza zmenila konkurenciu

Zaujímavosťou je, že na nástup seriálovej Ivety už dvakrát zareagovala Markíza.

Tá si vybrala ako vhodnú konkurenciu proti štartu Ivety českú romantickú komédiu Srdce na dlani (2022), v ktorej hlavné postavy stvárňujú Vladimír Polívka, Matouš Ruml, Kristína Svarinská, Boleslav Polívka, Eliška Balzerová či Jana Pidrmanová.

„V novej komédii Srdce na dlani od tvorcov diváckeho hitu Ženy v behu sa prepletá niekoľko príbehov o láske, ktorá temperamentne zasiahne do života starších, mladších aj najmladších hrdinov. Láska kvitne v každom veku. Dôkazom toho je aj Josef (Boleslav Polívka), ktorý sa teší, že si na staré kolená konečne splní sen a stane sa klaunom. Keď stretne ráznu Marušku (Eliška Balzerová), cíti, že sa hľadali celý život. Problémy v láske rieši aj jeho dcéra a vnuk, ktorý sa zamiluje do spolužiačky v škôlke…“ znie anotácia.

Markíza s nasadením Srdca na dlani vyčkávala.

Nakoniec ho do programu zaradila na Nový rok 1. januára, kedy Joj podľa našich informácií pôvodne avizovala klientom štart Ivety. V oficiálnom programe ju ale nenasadila.

Na to Markíza zareagovala zmenou nedeľného filmu 1. januára, kam nasadila ešte pôvodne plánovanú premiéru rozprávky Tajomstvo starej bambitky 2. Nasledujúcu nedeľu 8. januára počítala s reprízou úspešného filmu Aquaman.

Po ohlásení štartu Ivety aj program druhého nedeľného večera v novom roku operatívne zmenila a na 8. januára presunula práve premiéru Srdce na dlani.

Prvé ukážky minisérie Iveta

Dej minisérie Iveta

Slovenský seriál o nás, predsudkoch, živote, láske, splnených aj nesplnených snoch. Autentický, vtipný, no i kontroverzný príbeh o pôvabnom dievčati tmavej pleti s ambíciou byť iná ako všetci ostatní.

Mladučká Iveta (ALŽBETA FERENCOVÁ) sa cíti vo svojom rodnom Trebišove ako ryba vo vode. Rada sa zabáva, nepohrdne alkoholom, jej komunikácia s miestnymi chlapmi a mladíkmi je svojská, ale aj vďaka tomu vždy dosiahne čo chce. Je presvedčená o tom, že v malom mestečku sa narodila a prežije tu celý svoj biedny život. Ivetina matka je pobožná, dcére vyčíta ľahostajný prístup k Bohu i k životu. Netuší, že jej osud i osud dcéry výrazne ovplyvní vzácna návšteva istého Bratislavčana v Trebišove.

Postavy minisérie Iveta

Iveta (Alžbeta Ferencová)
Mladá sebavedomá študentka Iveta si vie užívať život naplno. Je tvrdohlavá, nedáva si servítku pred ústa, vždy povie čo si myslí, neznáša intrigy a akýkoľvek nátlak. Rada sa zabáva, nepohrdne alkoholom, jej komunikácia s miestnymi chlapmi a mladíkmi je svojská ale aj vďaka tomu vždy dosiahne čo chce. Pôvabné dievča tmavej pleti s ambíciou byť iná ako všetci ostatní.

Diana (Zuzana Mauréry)
Vdova, matka mladej Ivety je hlboko veriaca kresťanka, k viere sa všemožne snaží priviesť aj svoju dcéru. Jej slabosťou sú neustále výčitky voči Ivete, ktorá je podľa nej neženská, nezodpovedná a lenivá. Dianu kvári jej veľké tajomstvo, kvôli ktorému sa trápi, denne chodí do kostola, verí v zázraky.

Borik (Daniel Fischer)
Roztržitý, nešťastný „objaviteľ“ dievčat, ktoré zháňa do bratislavského bordelu. Neznáša násilie, napriek tomu svojím správaním provokuje potenciálnych nepriateľov.

Adrián (Milan Ondrík)
Adrián je modelingový guru v Bratislave. Nekompromisný voči modelkám, prísny v práci, v súkromnom živote citlivý homosexuál. Očarený Ivetiným zjavom, odhodlaný zmeniť jej fádny život v Trebišove.

Kňaz (Jevgenij Libezňuk)
Trebišovský gréckokatolícky kňaz, ktorý sa všemožne snaží viesť svoje ovečky k pravdovravnosti a dodržiavaniu božích prikázaní.

 

Čítať viac...
Nahor