Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Exkluzívne

Najočakávanejší film Správa mieri na obrazovky: Poznáme dátum televíznej premiéry!

Jeden z najočakávanejších filmov ostatných rokov po kinopremiére mieri aj na televízne obrazovky. Správa pozná dátum premiéry na RTVS.

Už na jeseň roka 2018 začalo nakrúcanie neobyčajného česko-slovenského filmu Správa, na ktorý sa jeho tvorcovia pripravovali päť rokov.

Správa na filmovom plátne zachytáva príbeh autobiografického románu Čo Dante nevidel od Alfreda Wetzlera o úteku dvoch mladých slovenských židov z najznámejšieho koncentračného tábora Osvienčim. Správa o jeho fungovaní, ktorú krátko na to spísali, pomohla zachrániť mnoho ďalších životov.

„Keď sme pred rokmi začali pripravovať scenár a projekt, situácia nebola až taká aktuálna, ako je v súčasnosti – akoby sa nám, bohužiaľ, napĺňalo niečo, pred čím kniha varuje. Aj z tohto dôvodu treba príbeh, ktorý zachytáva kniha a o ktorom bude film, priniesť do súčasnosti,“ povedal ešte pred dvomi rokmi pre Pravdu producent snímky, Rasťo Šesták.

So Správou plánovali tvorcovia prísť do kín už vlani. Podobne, ako ostatné filmy pripravované na uvedenie v minulom a tomto roku, ovplyvnila pandémia.

Viackrát sa pre nepriaznivé podmienky či už z dôvodu epidemickej situácie alebo opatrení menil dátum premiéry v kinách.

Pôvodne sa na plátna kín mala Správa dostať už v septembri 2020, následne sa dátum presunul na január tohto roka. Nakoniec sa však definitívne začala premietať rok po pôvodne ohlásenej premiére, od 23. septembra 2021.

Aj po veľkej mediálnej pozornosti sa jej napriek pandémii podarilo v úvodný víkend uspieť a s predpremiérami dosiahnuť vyše 15-tisícovú návštevu v kinách. Do polovice novembra si ju prišlo do kina pozrieť okolo 40-tisíc divákov.

Dátum televíznej premiéry je známy

Po viac ako dvoch rokoch od predstavenia mrazivého filmu a približne polroku od uvedenia v kinách sa Správa dostane aj na televízne obrazovky.

Snímku odvysiela verejnoprávna RTVS, ktorá je koproducentom filmu. Podľa našich informácií s jej premiérou pritom počíta už začiatkom budúceho roka, keď by sa na obrazovky mala dostať v priebehu januára.

RTVS podľa prvých plánov stanovila dátum televíznej premiéry filmu Správa na stredu 26. januára 2022. Odvysiela ho na hlavnom kanáli Jednotka o 20:30.

Premiéra filmu Správa by tak mala symbolicky predchádzať Medzinárodnému dňu pamiatky obetí holokaustu, ktorý každoročne pripadá na 27. januára.

V tento deň roku 1945 Červená armáda oslobodila nacistický vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau známy ako Osvienčim-Brzezinka. Medzinárodný deň pripomína šesť miliónov židovských obetí holokaustu počas 2. svetovej vojny.

Zároveň bolo pri tejto príležitosti 26. januára v roku 2016 otvorené slovenské Múzeum holokaustu v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi. Múzeum dnes slúži aj ako pamätník židovských obetí holokaustu zo Slovenska.

Silný príbeh s hviezdnym obsadením

Za filmom Správa stojí oceňovaný režisér Peter Bebjak, ktorý má na konte už viaceré známe tituly ako Čiara, Trhlina alebo minisérie Herec, Za sklom alebo Slovania.

Film rozpráva príbeh dvoch mladých slovenských židov Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu, ktorým sa podarilo ujsť z koncentračného tábora Osvienčim a spísať podrobnú správu o tom, ako tábor smrti fungoval. Wetzler spísal osobný príbeh do knižnej podoby.

Hlavné postavy týchto dvoch hrdinov stvárnili vo filme herci Noel Czuczor a študent herectva Peter Ondrejička. Spolu s nimi sa v snímke objavia filmový, televízny a divadelný herec John Hannah a viacerí slovenskí, českí, poľskí či nemeckí herci ako Jan Nedbal, Michal Režný, Wojciech Mecwaldowski, Christopher Bach, Jacek Beller, Florian Panzner, Kamil Nozynski, Lars Rudolph, Alexander Mincer, Ksawery Szlenkier a ďalší.

Pozitívna kritika

Zámerom tvorcov bolo dostať film čo najďalej za slovenské hranice.

Z tohto dôvodu ešte v roku 2019 zorganizovali stretnutie s Michaelom Douglasom, na ktorom načerpávali cenné rady. Douglasa do filmu dokonca aj oslovili, no pre zaneprázdnenosť odmietol.

Film sa už stihol predstaviť vo viacerých krajinách sveta, pozitívnu kritiku si snímka vyslúžila v preslávenom denníku The Hollywood Reporter, ale tiež v Los Angeles Times, úspech zaznamenala tiež v Kanade, Španielsku či Francúzsku.

Poputovala aj na Oscary ako slovenský zástupca v kategórii Najlepší cudzojazyčný film, kde patril medzi najzvučnejšie tituly v medzinárodnej konkurencii. Do užšieho výberu sa nakoniec nedostal.

Viac o filme Správa
Siedmeho apríla 1944 sa Alfrédovi Wetzlerovi podarilo čosi jedinečné – unikol spolu s mladším väzňom Vrbom z prísne stráženého tábora smrti Osvienčimu. Cieľom úteku však nebolo zachrániť si vlastný život, ale zabrániť umieraniu tisícov ľudí. Po smrteľne nebezpečnom putovaní došli na Slovensko, kde vznikla správa o genocíde. Tajnými cestami sa dostala až do rúk Winstona Churchilla a Franklina D. Roosevelta a zasiahla do vývoja 2. svetovej vojny. Príbeh plný napätia a emócií osloví diváka napínavou drámou úteku, absurditou vývoja dejín, ale aj vnútornou silou muža, ktorý sa postavil proti zvrátenosti systému. Film Petra Bebjaka Správa je adaptáciou knihy Alfréda Wetzlera Čo Dante nevidel. Zverejnenie podrobnej 32-stranovej správy o tom, ako tábor smrti fungoval, pomohlo zachrániť životy státisícov ľudí.

Skladba k filmu Správa

Čítať viac...
Nahor