Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Potvrdené: Nova sa vzdala olympijskeho hokeja! Markíza nie!

Správa, ktorú vydali pred časom české médiá o tom, že Nova uvažuje o vzdaní sa práv na olympijský hokej, prekvapila trh i verejnosť. Včera sa táto informácia definitívne potvrdila. Sama Česká televízia oznámila, že bude vysielať celé olympijské hry, vrátane hokejového turnaja.

Na Nove si zrejme povedali, že bude lepšie pokračovať v zabehnutej programovej štruktúre, nekupovať programy len pre image, ale správať sa komerčne,uviedol v Športových správach ČT jej generálny riaditeľ Petr Dvořák. Česká televízia a Nova si medzi sebou ako kompenzáciu vymenili balík programov. Nova prepustila ČT hokej a naopak získala balík práv na české filmy a seriály, ktoré nemala k dispozícii. Pre Novu je to pomerne logický krok, hokejové práva ju stáli zbytočne veľký balík peňazí, hokejový turnaj sa bude hrať mimo večerných vysielacích časov a aj samotné vyslanie komentátorov a štábu stojí nemalé prostriedky. A keďže skupina CME musí výrazne šetriť, toto rozhodnutie zapadá do plánu. Informáciu potvrdil aj nový šéf Novy: Táto programová spolupráca nás veľmi teší. Výmenou sme Českej televízii predali práva k vysielaniu hokejového turnaja, ktorý sa koná z hľadiska príjmov z televíznej reklamy mimo hlavnej sezóny„, vysvetlil Christoph Mainusch. 

Podobná situácia bola aj na Slovensku, Markíza preplatila verejnoprávnu RTVS, ktorá mala záujem o celý balík prenosov, vrátane hokeja. Vtedajší šéf CME Adrian Sarbu však chcel za každú cenu hokejový turnaj „vyfúknuť“ Petrovi Dvořákovi a Václavovi Mikovi, ktorí opustili CME a stali sa šéfmi verejnoprávnych médií. Obe televízie verejnoprávnu konkurenciu podľa dôveryhodných zdrojov z ČT a RTVS výrazne preplatili. Ponuka CME musela byť tak vysoká, že majiteľ práv vôbec nelicitoval. Nový majiteľ CME si bol toho vedomý a na českom trhu došlo k dohode o výmene práv. Na Slovensku k takejto dohode nedošlo, Markíza si práva zachovala, čo je v dobe, keď je výrazne zadĺžená, prekvapením. Šetriť sa tak bude ešte výraznejšie v iných oblastiach – najmä v ľudských zdrojoch a prevádzkových nákladoch, čiže o prácu príde zrejme ešte viac zamestnancov, uvažuje sa aj o predaji časti majetku. Markíza zároveň musí zrušiť svoj kanál Fooor. Či to stojí za ponechanie si hokejových práv, je otázne. Nova si je na rozdiel od Markízy istá svojim postavením na trhu a nemala problém efektívne rozhodnúť o hokejových právach, ktoré vlastne nepotrebuje. Markíza však musí do programu investovať viac, aby si aktuálene postavenie udržala. Hokejový olympijský turnaj tak uvidíme na staniciach ČT Sport a Dvojka ČT a na Markíze a Dajto.

Diváci Markízy tak uvidia všetky zápasy slovenskej reprezentácie, zápasy v skupinách sa však pre komerčnú televíziu nehrajú v príliš atraktívnych časoch – hrá sa často predpoludním alebo skoro popoludní. Rekordy v sledovanosti preto zrejme netreba očakávať. Zvyšné zápasy odvysiela malá stania Dajto, ktorej to celkom určite pomôže zvýšiť sledovanosť. Či jej to pomôže aj strategicky je otázkou, keďže doterajšie investície do športových prenosov zvýšili sledovanosť Dajto iba v čase ich vysielania a nepreniesli sa aj na iné programy.

Pozrite si reportáž ČT o vrátení hokejových práv na ich obrazovku:

[youtube width=“600px“ height=“400px“]n04tMtwsnOk[/youtube]

 

Neprehliadnite: Zmeny v Markíze: Dajto sa zmení na comedy-filmovo-akčný kanál

Program slovenského hokejového tímu na olympijskom turnaji v Soči (časy sú v SEČ):

Štvrtok 13. februára: Slovensko – USA (13.30, Šajba, A-skupina)

Sobota 15. februára: Slovensko – Slovinsko (9.00, Boľšoj, A-skupina)

Nedeľa 16. februára: Rusko – Slovensko (13.30, Boľšoj, A-skupina)

Čítajte aj: Olympijský hokej diváci Markízy nakoniec uvidia

 

Čítať viac...
Nahor