Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Potvrdené: Markíza dostala pokutu za brutalitu vo filme Divoký Django!

Líder odvysielal film po ôsmej večer.

Celkovo až 12-tisíc eur nazbierala Markíza na pokutách po ostatnom zasadnutí Rady pre vysielanie a retransmisiu. Päť tisíc eur z tejto sumy tvorí pokuta za snímku Divoký Django, ktorú líder odvysielal v hlavnom vysielacom čase o 20:30 v nedeľu 8. februára 2015. „Obsahoval scény zobrazujúce násilie na živých bytostiach, kruté ubližovanie, krutú násilnú smrť človeka bez pocitov ľútosti, zobrazenie týraných osôb, vulgárne a obscénne vyjadrovanie a prejavy nenávisti a rasizmu, čím boli naplnené kritéria, pre ktoré mal byť klasifikovaný ako nevhodný a neprístupný pre maloletých divákov do 18 rokov,“ odôvodnila svoje rozhodnutie Rada. Na nevhodnosť filmu upozornili diváci aj portál Mediaboom.sk.

Markíza ponúkla film po ôsmej napriek tomu, že aj samotní tvorcovia ho v kinách dodatočne sprístupnili divákom od 17 rokov. Tí si uvedomovali jeho brutalitu, označili ho dokonca za najbrutálnejší film roka 2012. “Je plný brutality, grafického násilia a vulgarizmov. Násilie je vykresľované veľmi groteskne,” hovoria tvorcovia. Za sprístupnenie hranice sa postavila aj hlavná hviezda filmu, Jamie Foxx: “Nemôžeme sa obrátiť chrbtom a povedať, že násilie vo filmoch alebo čokoľvek, čo robíme, nijakým spôsobom neovplyvňuje.“

K sprísneniu hranice došlo v súvislosti s udalosťami z decembra 2012, kedy na základnej škole Sandy Hook v Newtowne v Connecticute vystrieľal dvadsaťročný Adam Lanza dvadsaťšesť ľudí, z toho dvadsať detí. Viac v tomto článku.

Aj ďalšie dve tisícky z celkovej pokuty dostala Markíza za nevhodné označenie vekovej prístupnosti programu. Pochybiť mala s jednou z častí seriálu Dr. House vysielanou 12. februára 2015 na obed. „Obsahoval scény detailne a naturalisticky zobrazujúce násilné akty, čím boli naplnené kritériá, pre ktoré mal byť klasifikovaný ako nevhodný pre maloletých divákov do 15 rokov,“ píše Rada. Pokutu v rovnakej výške za podobný prehrešok dostala aj Joj.

Celý výstup z ostatného zasadnutia regulátora nájdete v tomto článku.

Čítať viac...
Nahor