Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Potopí Markíza Hornú Dolnú sama? Nasadzuje jej ešte viac!

Prepad jarného megahitu sa stal nateraz najväčším prekvapením jesene, súčasné zaobchádzanie s Hornou Dolnou pripomína narábanie so Susedmi.

Kým na jar bola Horná Dolná neohroziteľná v premiére aj v repríze, na jeseň to už neplatí. Situácia zo začiatku roka sa v porovnaní s tou zo súčasnosti líši najmä v tom, ako Markíza pristupuje k seriálu a jeho divákom a taktiež ako s ním narába.

Na začiatku roka odštartoval seriál po masívnej kampani, ktorá zafungovala aj vďaka jej nasadeniu počas vianočných sviatkov, kedy si ju malo možnosť všimnúť viac divákov, než v bežnom období. Premiéry mali až na rozdielne nastavenie pri štarte svoj pevný slot a Markíza si strážila zaradenie len jedinej reprízy – najprv v piatkovom accesse, neskôr v nedeľnom. Dni televízia prehodila v dôsledku neúspechu Reflexu špeciál, pri presune na nedeľu prišli reprízy o podiely nad 30 %, ratingovo však oproti väčšine piatkových repríz posilnili.

Na jeseň už Markíza s Hornou Dolnou začala narábať ako s istou zbraňou. Nechávala si ju v zálohe a jej premiérové časti vytiahla náhlou programovou zmenou ako reakciu na nečakané veľké čísla Česko Slovensko má talent. Zároveň však ešte náhlejšou programovou zmenou zaradila reprízu prvej časti druhej série hneď na štvrtok podvečer v snahe podporiť Kukučku, čím rozbila stabilnú poobednú štruktúru a ten istý diel reprízovala aj v nedeľnom accesse. V tomto prípade zaznamenala Horná Dolná svoj prvý neúspech, keď padla do podpriemeru.

Markíza aktuálne so seriálom a jeho divákmi pracuje nešťastne. Okato dáva najavo, kde potrebuje nahnať divákov, zároveň narušuje stratégiu nasadzovania seriálu, keď sa v programe objavuje čoraz častejšie a vždy v iných slotoch. Najnovšie televízia zaradila opäť programovou zmenou reprízy prvej série za stredajšie premiéry okolo 21:40, pričom tieto reprízy podľa upraveného programu zreprízuje ešte aj na druhý deň vo štvrtky o 13:50, kde mala pôvodne bežať Farma, a dokonca aj v soboty o 17-tej. Rozhodla o tom len dnes, kedy opäť zmenila plány.

Horná Dolná sa tak aktuálne v jednom týždni objavuje neuveriteľných päťkrát. Tento prístup lídra k seriálu začína pripomínať jeho narábanie so Susedmi, ktorých nasadzoval takmer všade, kde potreboval zlepšiť svoje výkony. Prehnané nasadzovanie postupne ošúchavalo lesk značky.

Rovnaký efekt nastáva, zdá sa, aj pri Hornej Dolnej, a to už vo veľmi ranom čase a dokonca pri premiérach. Susedia si vysoký štandard držali v celom svojom priebehu, spolu za jeden a pol roka ponúkli 51 epizód, Markíza však už s desiatou časťou Hornej Dolnej dosiahla na pomery seriálu neúspech, keď po prvýkrát nebola premiéra seriálu suverénnym programom večera. V klasických výsledkoch ju dokonca v komerčnej cieľovke o jednu tisícku predbehla šou Česko Slovensko má talent, po započítaní archívnej sledovanosti bola zas o tisícku vpredu Horná Dolná.

Tá sa pritom mala stať nástrojom, ktorý mal zatlačiť rozbehnutý Talent. Už pri druhom strete projektov však nastáva opačná situácia, keď práve pre konkurenciu talentovej šou Horná Dolná prichádza o status neohroziteľného programu. Markíza má od seriálu vyššie očakávania ako 12 ratingov, na ktoré siahal túto stredu, a tak sa podobným výsledkom bude môcť len ťažko prizerať. Ak sa pokles Hornej Dolnej potvrdí, už čoskoro môžeme byť svedkami jej presunu na iný deň.

Čítať viac...
Nahor