Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Posledná séria Za sklom politicky pritvrdí: Nájsť sa môžu viacerí, pribudne ex-premiér aj vplyvný Talian!

Podľa producenta politickým tlakom dosiaľ tvorcovia s televíziou nečelili, tretia séria sa už pritom stane politickým trilerom bez servítok.

Imidžová séria Joj Za sklom túto jeseň končí. Seriál, ktorý vznikol pôvodne ako kriminálka inšpirovaná príbehom dvojice policajtov na jednu sezónu, sa nakoniec dočkal hneď dvoch pokračovaní, počas ktorých sa viac a viac posúva k politickému trileru inšpirovanom slovenskými reáliami. Práve táto zmena kurzu sa stretla s veľkou odozvou divákov a nakoniec aj záchranou pozastavenej druhej série z pohľadu čísiel sledovanosti.

Práve tie mohli kriminálku v druhej sérii pochovať, keď v novembri 2017 nevyšiel krok s vytvorením večera zloženého z Našich pre mladšieho diváka a následného Za sklom pre dospelých. Nákladný seriál padol na rating 4,7 %, čo vyústilo do kritizovaného kroku televízie s pozastavením seriálu. Nakoniec seriál vrátila v máji 2018 späť do pôvodného hlavného vysielaceho času. Po peripetiách s nasadením druhej série pritom prekvapila, keď krátko po jej dovysielaní ohlásila vznik tretieho pokračovania.

Seriál sa v druhej sérii začal ponárať dovnútra slovenskej politickej scény s jej prepojeniami na biznis. „Aj druhá séria Za sklom už načrtla istý politický rozmer, ktorý v prvej sérii ešte chýbal. Prvá séria bola skôr mafiánska, úloha štátu bola len niekde v úzadí. Aj keď sme tam mali určité prepojenie mafie so štátom, smerovalo skôr na políciu. No zrazu sa nám prepojenie podsvetia rozšírilo aj na samotnú politiku. A realita, ktorá do toho nečakane zasiahla, ponúkla ešte väčšiu chobotnicu, ktorá nášmu formátu napokon aj sedí,“ uviedol pre Denník N režisér seriálu, Robert Šveda.

Práve to prinieslo otázniky ohľadom dôvodov pozastavenia, viacerí za ním dodnes vidia nátlak nespokojných politikov. „Viem povedať len to, že sa neriešili žiadne politické tlaky, ale išlo o čisté zobchodovanie produktu. Tá pauza tomu nakoniec pomohla, keď vznikali nielen šumy, čo je za tým, ale časový posun urobil ešte aktuálnejším tie témy, ktoré v druhej sérii Za sklom zazneli,“ povedal v rozhovore pre Aktuality.sk producent Za sklom, Rasťo Šesták.

Televízia sa nakoniec v tretej sérii pustí do politického trileru už naplno. Tvorcovia sa s televíziou rozhodli pritvrdiť a inšpirovať nedávnymi udalosťami bez servítok. „Pri premiére druhej série ešte nebolo jasné, či tretia vôbec vznikne. A v hlavách sme mali, že ak by vznikla, chceli by sme ju ťahať skôr po kriminálnej linke. Ale diváci zbožňovali, že sme v druhej sérii riešili politické veci. A preto sa aj televízia a scenáristi rozhodli, že sa to bude uberať viac týmto smerom. Samozrejme, že to vyplynulo aj z vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Spoločnosť to viac posunulo a vyhrotilo. Niektoré veci sa aj v novinách pomenúvajú konkrétnejšie. Prekročila sa totiž akási hranica. Preto sme aj v Za sklom začali riešiť veci oveľa výraznejšie. Už sme sa nesnažili ich zaobaliť do nejakých škrupúľ,“ uviedol Šesták.

V seriáli sa tak objaví ešte viac postáv pripomínajúcich najvplyvnejšie osoby politického a podnikateľského života na Slovensku. Okrem Voznera, Poliaka či „Fúzatého“, ktorí nachádzajú predlohu v Mariánovi Kočnerovi, Pavlovi Ruskovi či Róbertovi Kaliňákovi, do seriálu pribudne aj postava ex-premiéra, ktorý nemusí mať ďaleko od bývalého predsedu vlády, Roberta Fica. Postavu stvárni Roman Luknár. Ďalšou novou postavou je ŠÉF, ktorého si zahrá Roman Luknár. Najmocnejší muž v zemi je po vražde investigatívneho novinára nútený podať demisiu. Má slabosť na svoju asistentku Majku, ktorá je napojená na člena mafie z Talianska,“ napísala televízia na sociálnej sieti. Už len v tomto naznačuje, ako až na priamo známe mená, situácie a udalosti v seriáli spracovala.

V novej sérii by nemala chýbať ani talianska linka na čele s vplyvným „Badalom“, ktorý tak môže nápadne pripomínať známeho Taliana Antonia Vadalu, o ktorom sa začalo vo veľkom hovoriť po vražde Jána Kuciaka, aj vďaka jeho poslednému nedopísanému článku. „Okamžite mi napadne, že môže narážať na Taliana Antonina Vadalu, prepojeného s talianskou mafiou, o ktorom Ján Kuciak písal tesne pred smrťou. Tvorcovia však zdôrazňujú, že ide o seriálovú postavu, nemožno ju porovnávať s reálnou, lebo jej prisúdili aj iné činy a príbeh je skutočnosťou len voľne inšpirovaný. No aj tak sa nedokážem vyhnúť hľadaniu súvislostí medzi fikciou a realitou. Veď Darina Abrahámová hrá majiteľku hotela pani Vdovjakovú, ktorá má pod palcom agromafiu a vlastní niekoľko schránkových firiem. Jej ambície sú však väčšie. Spojí sa s Badalom a realizujú spoločne niekoľko podvodov. Napríklad pripravia o hotel podnikateľa v Starej Lesnej,“ znie v reportáži Svet Evity z nakrúcania kriminálky.

Čítať viac...
Nahor