Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Poriadne prekvapenie z Mlynskej doliny: Programu RTVS bude šéfovať Marek Ťapák!

Doterajší programový riaditeľ Tibor Búza odišiel z televízie na vlastnú žiadosť.

Televízna časť RTVS už pozná svojho nového šéfa programu. Súčasné vedenie Rozhlasu a televízie Slovenska, ktoré je už od nástupu pod drobnohľadom médií a pod častou paľbou kritiky, vybralo do pozície programového riaditeľa televíznej časti RTVS nečakané meno.

Novým šéfom programu verejnoprávnej televízie sa stane známy herec, tanečník a režisér Marek Ťapák. Generálny riaditeľ RTVS, Jaroslav Rezník, považuje príchod Ťapáka za veľký prínos, najmä pre jeho prehľad o slovenskej a európskej kultúre. „Marek Ťapák prichádza do RTVS ako skúsený kultúrny a mediálny profesionál s výborným prehľadom o slovenskej a európskej kultúre a s praktickými skúsenosťami z televíznej, filmovej a divadelnej tvorby mnohých druhov a žánrov. Jeho doterajší životný príbeh je dostatočnou zárukou toho, že pôvodná slovenská tvorba bude v RTVS aj naďalej absolútnou prioritou. Teším sa na plnohodnotnú a aktívnu spoluprácu,“ povedal Rezník o novom riaditeľovi Sekcie programových služieb STV. „Teším sa na prácu v RTVS. Výzvy sú na to, aby sa prekonávali,“ poznamenal Marek Ťapák.

Ťapák vo funkcií nahradí Tibora Búzu, ktorý do RTVS prišiel ako dlhoročný spolupracovník bývalého generálneho riaditeľa Václava Miku. Búza sa rozhodol v apríli tohto roka oznámiť svoj odchod z telerozhlasu, odišiel na vlastnú žiadosť.  “K rozhodnutiu ukončiť svoje pôsobenie v RTVS som dospel po dlhej dobe. Niekedy je jednoducho dobré vedieť, kedy je čas odísť. Ďakujem za úsilie a prácu mojim kolegom, interným aj externým spolupracovníkom. Verím, že verejnoprávne médiá budú naďalej spĺňať svoju verejnoprávnu službu, ktorou je služba divákom a poslucháčom,” ozrejmil vtedy Búza.

Marek Ťapák začal svoju divadelnú hereckú kariéru na Novej scéne, kde sa stal v roku 1996 jej umeleckým šéfom, o dva roky neskôr jej riaditeľom a na tomto poste zotrval do roku 2001. Následne ďalší rok pôsobil ako umelecký šéf SĽUK-u. Od roku 2003 robil agentážne divadlo, s ním pripravil také inscenácie ako Dokonalá svadba, Šiesti v pyžame, Piť alebo byť fit a divadelnú verziu Tanec medzi črepinami.

Najvýznamnejšie divadelné herecké úlohy stvárnil v Donovi Juanovi, alebo Láska ku geometrii, Škoda, že je pobehlica, Mámenie mysle a iné. Ako dieťa sa po prvýkrát objavil vo filme Jánošík, Živý bič, Roztrhla sa hudáčkovi struna, Lúčka, na ktorej spáva vietor, Putovanie do San Jaga. Je známy z televíznych seriálov Povstalecká história, Alžbetin dvor, Štúrovci, filmov Návrat Jána Petru, Kým kohút nezaspieva. Spolupracoval na televíznych projektoch Záchranári, Horúca krv, Chlapi neplačú. V júni 2012 mal premiéru jeho filmový projekt Tanec medzi črepinami. Bol spoluautorom a režisérom dokumentu o jeho otcovi Martinovi Ťapákovi, ktorý mal premiéru vlani v októbri.

Čítať viac...
Nahor