Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Ilustračné foto (zdroj: Cestou necestou FB)

Televízia

Populárne Cestou necestou dostane novú sériu! Do ktorých krajín sa RTVS vybrala?

Najpopulárnejší gastronomický cestopis sa vracia na obrazovky s premiérovými epizódami.

Už deväť rokov navštevuje RTVS prostredníctvom relácie Cestou necestou Slovákov žijúcich v rôznych krajinách celého sveta.

Aj v novej televíznej sezóne budú mať diváci možnosť spoznať nové i dobre známe lokality a s nimi spojené miestne tradície, kultúru a gastronómiu.

Cestou necestou bude pokračovať na obrazovke Jednotky v piatkový večer po Milujem Slovensko.

Nová séria odštartuje v piatok 2. februára o 21:55.

RTVS pre túto jar nakrútila celkovo desať premiérových dielov, ktoré bude postupne vysielať do prvej polovice apríla.

Ktoré krajiny navštívi

Nová séria zavedie divákov aj na španielsky ostrov Tenerife, predstaví čaro Južnej Ameriky návštevou Brazílie a argentínskeho Buenos Aires.

Ukáže tiež taliansky Piemont, ale aj africký kontinent, kde štáb zavíta na ostrov Madagaskar a do Zambie. Exotickú Áziu zastúpi v premiérovej sérii hlavné mesto Srí Lanky Colombo aj Maledivy a nebude chýbať ani oblasť Hainan v Číne.

„Cesta začína v neznámej Afrike a povedie cez Južnú Ameriku, Európu až do Ázie. Malý filmový štáb sa vydáva po stopách zaujímavých Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorí dobre poznajú miestne pomery. Prostredníctvom svojich očí divákom ukážu, ako vonia a chutí ďaleký svet. Aj v nová séria predstaví množstvo zaujímavých krajín, regiónov a miest, cez fantastické gastronomické zážitky a bohaté informácie,“ uviedla televízia k novej sérii.

V prvej epizóde sa tvorcovia vydali do Ugandy za slovenskou lekárkou.

„Organizácia Transparency International ohodnotila ugandský verejný sektor ako jeden z najskorumpovanejších na svete. Vďaka nemu je starostlivosť o zdravie i vzdelanie jej obyvateľov tragická. A práve to sem pracovne pritiahlo už pred 14 rokmi aj doktorku Bibu. Biba je lekárka a od roku 2010 žije v Ugande, kde šéfuje neziskovej organizácii a hlavne klinike pre liečbu HIV. Jej skromnosť, vytrvalosť a láskavosť ju držia s úsmevom v nehostinných podmienkach kde našla aj svojho milovaného syna. V tomto kúte sveta sa pozrieme na úplné iný význam slova jedlo, ale domáce ženy nám ukážu ako sa v ich komunitách varí alebo ako vyzerajú miestne záhrady,“ predstavila televízia prvého Slováka v novej sérii.

Tvorcovia počas nakrúcania jarných epizód narazili na viacero zaujímavých osobných príbehov.

„Napríklad na Madagaskare, v odľahlej časti, žije Adrián, ktorý rešpektuje a váži si miestnych ľudí. Vybudoval si tu malý hotel a venuje sa potápaniu. Odchod do Afriky mu zachránil život. V talianskom Piemonte zas žije Adriana, ktorá vie všetko o miestnych rodinách, ktoré vyrábajú syry, cestoviny, či víno. Tu zažijeme aj autentické hľadanie tisíceurových hľuzoviek. Štáb navštívi aj jogínku na Maldivách, či šéfkuchára na Tenerife.“

Čítať viac...
Nahor