Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Politická nedeľa valcovala: S prejavom v RTVS nakoniec len Fico, rekordné O 5 minút 12 aj večerné vyhlásenia

Uplynulá nedeľa sa nedá nazvať inak ako politickou, rušno bolo nielen na politickej scéne ale aj v samotnej RTVS. Tá zaznamenala mimoriadnu pozornosť divákov.

Ešte minulý týždeň využil prezident Andrej Kiska svoje právo a požiadal v reakcii na aktuálne udalosti po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej o vystúpenie v RTVS. Udiať sa malo v nedeľu o 19:40. V priebehu víkendu sa nakoniec k prezidentovi pridali aj ďalší dvaja najvyšší ústavní činitelia – premiér Robert Fico a následne aj predseda parlamentu Andrej Danko. So svojimi vyhláseniami mali vystúpiť po Kiskovi.

Správa o trojici večerných vyhlásení obehla Slovensko a po celej krajine sa začali organizovať stretnutia po krčmách a baroch, v ktorých sa miesto športových prenosov mali sledovať prejavy troch najvyšších ústavných činiteľov. Prezident Andrej Kiska ale následne aj po reakcii spoločnosti v nedeľu svoj prejav v RTVS zrušil a rozhodol sa vystúpiť už o 16. hodine s vyhlásením pred novinármi. „To posledné, čo naša spoločnosť v napätej situácii potrebuje, je politické divadlo na televíznej obrazovke v podaní najvyšších ústavných činiteľov,“ okomentoval svoje rozhodnutie vo vyhlásení.

Na Kiskovo rozhodnutie následne zareagoval aj Andrej Danko, ktorý svoj prejav v RTVS taktiež zrušil. „Rešpektujem rozhodnutie pána prezidenta, ak nevystúpil v RTVS on, tak nevystúpim ani ja,“ povedal nakoniec vo vyhlásení o 17:30. Na vzniknutú situáciu zareagoval aj Robert Fico, ktorý však ako jediný svoj večerný prejav v RTVS nezrušil. Na 18. hodinu však zvolal novinárov ku krátkemu vyhláseniu, v ktorom zareagoval na slová prezidenta Andreja Kisku. „Návrhy na rekonštrukciu vlády sú popretím výsledkov demokratických volieb spred dvoch rokov. Prezident sa tak prihlásil k opozícii, ktorá žiada vypísanie volieb. Nebudeme tancovať na hrobe dvoch mladých ľudí, ako to robí opozícia a médiá,“ povedal okrem iného premiér vo vyhlásení.

Zmeny sa diali pomerne náhle. Doplatila na to RTVS, ktorá operatívne zaraďovala vyhlásenie prezidenta naživo do vysielania. Nakoľko však nestihla v krátkom čase pripraviť k vyhláseniu prenosový voz, nemohla ho odvysielať naživo sama a tak po dohode prenášala signál spravodajskej TA3. RTVS prejavom natvrdo prerušila prebiehajúcu komédiu „Pane, vy jste vdova“. Presunutie prejavu prezidenta na 16. hodinu zaregistrovali diváci. RTVS v tom čase porástla, Mimoriadne správy s vyhlásením Andreja Kisku si malo pozrieť 234-tisíc divákov s podielom 14,3 %. Všetky údaje, pokiaľ nie je uvedené inak, sú v tomto článku uvádzané v univerzálnej skupine 12+. Podobný počet divákov si prezidentovo vyhlásenie pozrelo aj na samotnej TA3, kde ho malo sledovať 204-tisíc divákov s podielom 12,5 %. TA3 zažila celkovo minulý týždeň pre turbulentné dianie na Slovensku zvýšenú pozornosť divákov, jej priemerný celodenný podiel  dosiahol uplynulý týždeň hodnotu necelé 4 %.

Napriek tomu, že nakoniec ako jediný svoj prejav v RTVS predniesol predseda vlády Robert Fico, telerozhlas sa rozhodol ponechať vyhradený priestor v programe od 19:40 po Správach RTVS tak, ako to mala v pláne. V pôvodne naplánovanom poradí odvysielala najprv vyhlásenie Andreja Kisku, následne Andreja Danka a nakoniec uviedla plánovaný prejav Roberta Fica. RTVS od 19:40 mimoriadne lákala divákov, keď dorovnala komerčné spravodajstvá. 

Vyhlásenie Andreja Kisku si malo pozrieť ďalších 634-tisíc divákov pri podieli 26,2 %, celkovo tak reč prezidenta videlo na televíznej obrazovke v nedeľu vyše 1,07 milióna divákov. Nasledovalo vyhlásenie Andreja Danka, ktorý sa napriek napísanému prejavu nevyhol brbtom v najnevhodnejšom momente, keď „pozastalým“ rodinám vyjadril úprimnú „sústrosť“. Videlo to 639-tisíc divákov pri podieli 26,2 %. Najsledovanejší bol prejav Roberta Fica v RTVS, ktorý si pozrelo až 664-tisíc divákov s podielom 27,1 %. V komerčnej cieľovke sa všetky prejavy hýbali v rozmedzí 9 – 10 ratingov s podielmi pod 22 až nad 23 %.

Politické dianie ovládlo aj denný program. Reláciu V politike na TA3, ktorej hosťom bol aj generálny prokurátor Jaromír Čižnár, sledovalo priemerne 174-tisíc divákov pri podieli 13,2 % (12+). Mimoriadne valcovalo obedné O 5 minút 12 na Jednotke, ktorého hosťami boli minister vnútra Robert Kaliňák a podpredsedníčka parlamentu Lucia Nicholsonová. Relácia dosiahla na obed úroveň sledovanosti hlavných večerných spravodajstiev, sledovať ju malo až 609-tisíc divákov s extrémnym podielom na trhu 40,8 %. Večerné Televízne noviny videlo celkovo 620-tisíc divákov, Noviny Joj 658-tisíc. Správy RTVS aj pre očakávané prejavy najvyšších ústavných činiteľov rástli na úroveň až 497-tisíc divákov.

Čítať viac...
Nahor