Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Pokuta za vtipy v Ministroch ako zlý vtip: Na sankciu reagovali známe mená, televízia aj tvorcovia!

Regulátor po dvoch rokoch opäť pokutoval vtipy v televíznom vysielaní, ani tentoraz sa to nezaobišlo bez rozhorčených reakcií.

Rada pre vysielanie a retransmisiu na ostatnom zasadnutí vyhodnotila druhý diel Ministrov s názvom Národná púť za porušujúci zákon. Vtipy na adresu cirkvi konkrétne zaradila do rozporu s paragrafom týkajúceho sa „propagovania násilia, podnecovania nenávisti, znevažovania alebo hanobenia na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine“.

Satira v Ministroch podľa regulátora mohla dehonestovať veriacich, cirkev aj jej predstaviteľov. „Na základe odvysielaného obsahu vzniklo dôvodné podozrenie, či predmetný program mohol dehonestovať, či urážať predstaviteľov cirkvi, alebo jej stúpencov, zosmiešňovať výzor predstaviteľov cirkvi, význam cirkevných obradov, sviatostí, sexuálne správanie jednotlivých predstaviteľov cirkvi a veriacich, kresťanský spôsob života, či vieru samotnú,“ uviedla v uznesení.

Rada už pred dvomi rokmi pokutovala Joj za Inkognito, keď vtipy o amputáciách považovala za zásah do ľudskej dôstojnosti. Už vtedy pokuta za vtip spôsobila rozruch a vlnu kritiky, neskôr sa narážkam priamo v relácii nevyhli ani samotní aktéri Inkognita.

Herci v Inkognite reagujú na pokutu za vtipy o amputáciách

Regulátor v oboch prípadoch udelil totožnú sankciu vo výške 3 319 eur. Tá samotná rozruch nespôsobila tak, ako jej dôvod. Na pokutu reagovali viaceré známe mená, medzi inými tiež tvorcovia Ministrov, ktorých oslovil Denník N. „Tá pokuta nie je likvidačná, lebo tak sa to tu robí vždy. Akonáhle sa niekto sťažuje, rada to urobí tak, aby bola aj koza celá, aj vlk nažratý,“ povedal režisér seriálu, Edo Kudláč. „Či už ide o zneužívanie detí, kupovanie odpustkov, prípad Bezáka a ďalšie kauzy, ktoré sú dlhodobo spájané s cirkvou. O tom cirkev stále mlčí. No akonáhle na to poukáže niekto iný, reakciou predstaviteľov cirkvi nie je sebareflexia, ale snaha tento názor umlčať, pokutovať, robiť reštrikcie. Jej doktrína sa od stredoveku vôbec nezmenila,“ uviedol na margo pokuty.

Podobne reagoval aj scenárista Jozef Koleják, ktorý stojí za spornou epizódou Ministrov: Ak niečo Ministri v tejto časti hanobia, tak je to svätuškárstvo, pokrytectvo, kšeftovanie s vierou a sexuálne zneužívanie detí. Všetky tieto prejavy, pokiaľ viem, považujú kresťania za hriech.“ Dodal, že najsmutnejším faktom je ten, že sa Rada rozhodla vôbec sankcionovať politickú satiru: „Najsmutnejšie na celej veci však nie je to, že si členovia rady pomýlili objekt satiry. Napokon, stáva sa to mnohým a chyba nemusí byť nevyhnutne u prijímateľa, ale to, že sa vôbec rozhodli politickú satiru sankcionovať. V roku, keď si pripomíname tridsať rokov od Nežnej revolúcie, to trošku vyráža dych.“

Kriticky sa ku pokute vyjadril vo svojom blogu tiež komik Matej Adámy, známy aj zo stand-up comedy show Silné reči. Sankciu označil za útok na satiru. „Je absolútne neprípustné, aby sa začala pokutovať satira. Inak žijeme v dobe, keď môže farár beztrestne povedať, že homosexuáli sú horší ako masoví vrahovia, ale satirický seriál je dôvodne podozrivý z urážania cirkvi hláškami typu „Mňa tu nikto vydierať nebude. Za gule ma nedržal nikto, odkedy som miništroval.“ a vysielateľ musí zaplatiť,“ napísal. Satira podľa neho musí byť slobodná: Musí platiť nespochybniteľná zásada, vďaka ktorej Markovič alebo Shooty nikdy neprehrali súdny proces.  Satira môže byť taká či onaká, hrubá, štipľavá, aj opatrná, ak si to autor želá – no podstatné je, že môže byť. Na slobode.“

Vtipy v Ministroch, za ktoré Joj schytala pokutu

Narážku na pokutu si neodpustil na svojej stránke Ťažkého týždňa ani scenárista Ján Gordulič. „Joj dostala pokutu za dobrý vtip o cirkvi. Cirkev za otrasné veci, o ktorých tie vtipy sú, zatiaľ potrestaná nebola,“ napísal v statuse. Novinárka Monika Tódová z Denníka N, označila na sociálnej sieti sankciu „za zlý vtip“.

Na pokutu reagovala aj samotná televízia. Joj vo štvrtok sama zverejnila článok, v ktorom o pokute informovala, pridala aj video s vtipmi, ktorých sa týka. Voči pokute sa na sociálnej sieti ohradil generálny riaditeľ Joj, Marcel Grega, označil ju za nepochopiteľnú. „Hľadať hranicu medzi neraz i cynickým humorom, ktorý mnohokrát odráža javy v spoločnosti, a tým hanlivým a posudzovať ho v programe, ktorý nie je účelovo zameraný proti konkrétnej skupine ľudí, náboženstvu, menšine či etniku, je bez takéhoto kontextu nemožné. Voči interpretácii, že satira postoja štátnikov k cirkvi v Ministroch mohla úmyselne znevažovať cirkev, jej predstaviteľov či vieru samotnú, sa tak musím ohradiť,“ uviedol.

Zároveň pripomenul, že pokuta za možné dehonestovanie skupiny veriacich a predstaviteľov cirkvi prostredníctvom satiry prišla v období, keď „počas prezidentskej kampane v priamom televíznom prenose vysoko postavený cirkevný hodnostár hovoril slová o diablovi a ťažkom hriechu v spojení s odlišným svetonázorom. Tie už však satirou neboli,“ zdôraznil. Narážal na kázeň arcibiskupa Jána Oroscha vysielanú v priamom prenose TV Lux, ktorá pred prvým kolom prezidentských volieb obehla médiá. Namierená bola proti prezidentskej kandidátke Zuzane Čaputovej, keď jej podporu označil za ťažký hriech.

Joj v prípade Ministrov po minuloročnej prvej sérii pracovala aj na príprave ďalších častí. Pokračovanie seriálu potvrdili rovnako jeho samotní tvorcovia. Televízia by s druhou sériou mala počítať v tomto roku, avizovala ju aj v klientskej brožúre pre tento rok.

Na pokutu reagoval aj generálny riaditeľ Joj

Čítať viac...
Nahor