Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Pobúrenie, zahanbenie, ale aj pochopenie. Novinári reagujú na Haklovej videorozhovory

Rozhovory bývalej reality farmárky Moniky Haklovej s celebritami zo Slovenska patria aktuálne medzi najpopulárnejšie artikle kontroverznej zábavy na internete. Aká bola vaša reakcia po tom, čo sa k vám dostal aspoň jeden z nich? Smiech? Hnev? Prípadne ste sa rovno nechali inšpirovať nadávkami z rozhovoru s Rytmusom? Nech po zhliadnutí najnovších výstupov Moniky Haklovej z celebritných večierkov nastala akákoľvek reakcia, snáď každá má spoločného menovateľa. A to jedinú otázku. Ide o zábavu alebo o svojský žurnalistický…počin?

Aj keď je otázka rovnaká, odpovede na ňu a názory sú rôzne. Rôznia sa aj medzi novinármi, ktorí si najnovšie výstupy bulvárneho portálu a Moniky Haklovej všimli. Jedni pri zmienke o redaktorke Haklovej mávnu rukou, iní sa nestačia diviť. „Po takmer dvadsiatich rokoch v rozhlase a pravidelných budíčkoch o štvrtej a príprave na rozhovory s hosťami som natrafil na tento klenot súčasnej žurnalistiky a rozmýšľam…PREČO?“ napísal svojim priateľom na sociálnej sieti po zhliadnutí rozhovoru Moniky Haklovej s Patrikom „Rytmusom“ Vrbovským jeden z najznámejších hlasov Slovenského rozhlasu Roman Bomboš.

Áno, niektorí sa „nejakou Haklovou“ zaťažovať nebudú, no iní majú pocit, že sa ich to dotýka. Kde totiž končia hranice žurnalistiky a začína bezhraničná zábava? Kedy je človek s mikrofónom v ruke kladúci otázky respondentovi nazývaný redaktor a kedy je len marketingovým nástrojom? Pokým nejde o recesiu či žart, mali by sa dodržiavať isté hranice. Hranice, ktoré dávajú istotu respondentom, že ich v priamom prenose aj nevyzlečú dohola, len aby zistili odpoveď na najtajnejšie otázky dychtivých fanúšikov a istotu aj divákom, že na nich **** či ***** nevyskočí aspoň z úst redaktora.

Portál MediaBoom.sk oslovil viaceré osobnosti žurnalistickej obce, prečítajte si, ako vnímajú sériu videorozhovorov Moniky Haklovej. Kto ich považuje za druh zábavy a kto za urážku novinárskeho remesla?

Tamara Valková – predsedníčka Slovenského syndikátu novinárov
Nemôžem sa tu vyjadrovať o žurnalistike, keď v tomto prípade tu o žiadnu nejde.

Ľudovít Vongrej – šéfredaktor operného portálu Opera Slovakia
Kultúra vyjadrovania v médiách upadá čoraz viac. Nezmyselné trendy v predbiehaní čitateľnosti ich nútia prinášať lacné témy, v dôsledku čoho degradujú aj formy príspevkov. Dôkazom je aj toto video, ktoré sa môže na prvý pohľad zdať ako bežná zábava. Po zhliadnutí takéhoto ,,žurnalistického kusu“ som však dospel k názoru, že ide o nemiestny pokus o žart. Pokiaľ chceme ako krajina napredovať kultúrne aj spoločensky, myslím si, že vulgárne prejavy primitívnej zábavy nás orientujú zlým smerom. Nechcem, aby môj názor vyznel prehnane moralisticky, pretože existujú rôzne spôsoby zábavy, ktoré akceptujem. Avšak Nový čas dokáže vo veľkej miere ovplyvňovať verejnú mienku, a preto by nemal príspevky na takejto úrovni zverejňovať. Podstatná časť inteligentnej populácie si v takomto druhu publicistiky nenájde patričné naplnenie a cíti sa odsúvaná v prospech povrchných ľudí. Médiá svojim obsahom formujú verejnú mienku, slovník, správanie spoločnosti, ako aj obraz kultúrnosti našej krajiny.

Peter Vavro – šéfredaktor denníka Hospodárske noviny
Samozrejme, že nechcem, aby médiá (alebo tí, ktorých za médiá označujeme) boli vnímané cez optiku rozhovorov a „reportérov“ takéhoto typu. Samozrejme, že je v tomto prípade úplne jedno, o čom sa rozprávajú (bez ohľadu na vulgarizmy), ale marketing je postavený na tom, že kontroverzná ex-farmárka Haklová spovedá kontroverzného Rytmusa. Obidvaja viac-menej robia to, čo sa od nich viac-menej očakáva a obidvaja v titulku sú marketingovým ťahákom.

Faktom zostáva, že v hlavnej úlohe je Monika Haklová. Tá sa do svojho mediálneho obrazu zamilovala a pre jeho udržanie v priamom prenose bulváru spraví čokoľvek, vzájomne tak na sebe bulvár a Haklová parazitujú – a bude to trvať dovtedy, kým to bulvár prestane baviť. Nie je to nič šokujúce, ani amorálne, je to legitímny nástroj na dočasné zvyšovanie čítanosti na webe, kam to patrí. Nie je žiadnym tajomstvom, že svet webu stojí na titulkoch a tie zase na vybraných kľúčových slovách, presnejšie menách. Ak má web denníka s bulvárnou profiláciou pocit, že meno Haklová k nemu patrí, je to jeho vec – do značnej miery sami z nej spravili tovar, ktorý sa dočasne dobre predáva, v tomto prípade kliká a číta. To, čo a ako robí, je presne to, čo sa od nej dá očakávať. Zámer sa naplnil.

Jediné riziko vidím v tom, že po nej zoberie mikrofón do ruky nejaká ďalšia Haklová (alebo Hakl) v ešte extrémnejšej podobe a zase bude z toho zase ďalší „reportér“. A s ním sa hodia do jedného zhnitého vreca všetci novinári, resp. celá novinárska obec, ktorá aj tak dlhé roky a veľmi intenzívne sama pracuje na dehonestácii svojej profesie.

Ale neviďme svet čierne a…kliknime na iný článok. Aby som bol konkrétny, tak na hnonline.sk. Budete prekvapení, že čo všetko do sveta médií môže patriť.

Roman Bomboš – moderátor Rádia Slovensko
Po takmer dvadsaťročnej práci médiách mám čudný pocit z toho, ako sa profesia novinára devalvovala. Kedysi bol novinár človek s prehľadom a vzdelaním, bola to zväčša charizmatická osobnosť, ktorá bola mienkotvorná. V prípade rozhovorov je vždy umením byť tým „druhým“, čo je v podstate akási nepísaná zásada, ak s niekým robím rozhovor, tak preto, lebo ma zaujímajú jeho odpovede, hlavným bodom prezentácie predsa nie sú moje otázky. Dnes sú novinári ambiciózni ľudia snažiaci sa byť akýmkoľvek spôsobom stredobodom záujmu, navyše mnohí sú často len držiakom mikrofónu či diktafónu, bez schopnosti položiť vlastnú otázku a reagovať na to, čo povie respondent. Smutné je, že ich výplody vo forme reportáží či článkov vidia, počujú a čítajú ostatní a začínajú ich brať ako úzus, čím klesáme inteligentne všetci…

Renáta Názlerová – novinárka, publicistka, scenáristka, moderátorka
Novinárska obec i verejnosť akceptujú, že jestvuje istá štruktúra médií, v rámci ktorej máme médiá aj mienkotvorné či bulvárne. A je jasné, že bulvárne profilované periodikum pracuje na iných princípoch, ako ostatné noviny, časopisy. No i bulvár, byť i verný svojmu bulvárnemu statusu, by mal mať svoju úroveň. A pani Haklová v rozhovore s Rytmusom? Čo previedla, je zrejme priamo úmerné jej schopnostiam a intelektu. Ťažko môžete od slepého chcieť, aby čítal. A je nemiestne od slepého, ktorý nevie čítať, vyžadovať, aby pracoval na očnej klinike.

Michal Slanička – novinár, redaktor, moderátor, spolupracovník RTVS
Ako redaktora a novinára ma nemôžu výstupy pani Haklovej uraziť. Je totiž mylné považovať za žurnalistku niekoho len preto, že má v ruke mikrofón, s ktorým navyše nevie ani len narábať, nehovoriac o formulovaní otázok. Ako novinár mám šťastie, že pracujem pre RTVS, kde dostávajú priestor najmä profesionálni žurnalisti alebo začínajúci redaktori a tvorcovia, ktorí rešpektujú zásady starej dobrej novinárčiny. Čitatelia, poslucháči a diváci majú možnosť voľby. Želám im, aby si vybrali zdroje, ktoré ich v niečom obohatia.

Adela Vavrušová – rozhlasová moderátorka spravodajstva RTVS
Pracujem viac ako 10 rokov v médiách, spoločne s kolegami máme za sebou roky „driny“, hodiny príprav na vysielanie a rozhovory a zrazu dostane mikrofón pani, ktorá dehonestuje novinárske povolanie. Na druhej strane si však treba uvedomiť, že portál týmto krokom získal presne to, čo chcel – tisíce videní a zdieľaní! Pre mňa však vulgarizmy nie sú ani cestou, ani cieľom! Ďalší prejav a vystupovanie obidvoch zúčastnených (Monika Haklová a Patrik Vrbovský, pozn. redakcie), akokoľvek ide o „štýl“, nebudem komentovať. Priznám sa, že som nadobudla pocit zdedenej hanby.

Marek Gabonay – redaktor TV JOJ, prispievateľ z Londýna a Veľkej Británie
Myslím, že marketingovo z hľadiska návštevnosti videa to bol premyslený ťah. Čo sa týka kvality spracovania otázok? Nuž, úprimne, zažil som aj to, ako sa jedna seriózna reportérka pýtala detí na ulici rôzne otázky, a keď jej neodpovedali tak, ako chcela, tak im začala nadávať. Takže záleží od okolností, toto môže byť fajn video pre istú skupinu ľudí, ktorí to budú zdieľať a mať z toho zábavu a potom neskôr na to zabudnú.

Mirka Ábelová – redaktorka publicistiky Slovenského rozhlasu
Hodnotiť výkon pani Haklovej z „profesionálneho“ hľadiska mi príde rovnako bizarné ako sledovať jej „rozhovory“. Neviem ani, či sa o tom možno rozprávať vo vážnej rovine. Ale tak skúsme to. Myslím, že keď chce redaktor spovedať respondenta, mal by byť aspoň trošku pripravený, mal by o ňom poznať aspoň základné detaily a neotravovať nás tým, že sa ho priamo v rozhovore pýta, koľko má rokov, overuje si, či má deti, pýta sa na názov albumu, ktorý vydal či pýta sa na fakty, ktoré sú vo všeobecnosti známe. Výpovedná hodnota rozhovorov nula bodov, za svoj hlas síce „redaktorka“ nemôže, ale aj s tým by sa dalo popracovať. Otázne je, či by sa dalo popracovať aj s obsahom otázok, ktoré zrejme súvisia s mentálnou výbavou jedinca. Keby nešlo o osobu, na ktorej si momentálne bulvár zvyšuje sledovanosť prípadne čítanosť, spýtala by som sa, kde ste, preboha, na takého človeka prišli. Pani Haklová sa vyjadrila, že chce byť súčasťou nášho šoubiznisu a evidentne robí všetko pre naplnenie svojho sna. Pokiaľ ide o úroveň slovenskej „šoubizovej“ žurnalistiky, tak by som povedala, že celkom zapadá. A ak narazí na podobne zmýšľajúcich, bude mať v našej krajine ešte aj úspech. V podstate ho už asi aj má, keď sa jej venujú analýzy.

Branislav Heldes – novinár, redaktor
Je na rozhodnutí tej – ktorej redakcie, komu dovolí tvoriť pod jej logom. Ak bolo zámerom redakcie dať účastníčke reality show priestor, nech ukáže, aké sú jej redaktorské kvality, ponuka tohto denníka bola, s ohľadom na kvalitu rozhovoru, skutočne veľkorysá. Skôr si však myslím, že to bol krátkodobý „úlet“ zo strany redakcie. Konkrétne táto účastníčka reality show je momentálne mediálne známa, predpokladám, že v oblasti žurnalistiky nevzdelaná. Článok bol čítaný, čitateľov nová dimenzia ešte jednoduchšej formy bulváru možno šokovala, prekvapila a zabavila a tak to svoj účel splnilo. Treba dodať, že denník Nový čas je najčítanejší na Slovensku a v plnej miere odráža požiadavky väčšinového čitateľa na mediálny obsah.

Rozhovor Moniky Haklovej s Rytmusom

Rozhovor Moniky Haklovej s Dodom Kuriľákom

Foto, video: Čas.sk

Čítať viac...
Nahor