Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Prídete od mája o stanice Joj? S operátormi sa stále nedohodla, sú pripravení ju vyradiť! (aktualizácia)

Situácia ohľadom poplatkov pre operátorov naberá na obrátkach. Týka sa najmä menších staníc, s väčšími televízia kontrakty predĺžila.

Markíza a Joj viedli niekoľko rokov diskusiu ohľadom zvyšovania poplatkov pre operátorov, ktorých výška mala byť minimálna a dlhé roky nemenná. K razantným postupom začalo dochádzať v uplynulom roku, kedy televízie začali vypovedať operátorom zmluvy a požadovať nové podmienky.

Reakcia JOJ: Televízia reaguje, s väčšinou operátorov problém nemá! Smeruje k podpísaniu kontraktov

Joj vedie rokovania okrem iného s Asociáciou prevádzkovateľov káblových telekomunikácií (APKT), ktorá prišla s radikálnym vyhlásením. Zmluvy viacerým operátorom majú končiť už v apríli, iným v septembri, pričom na nových podmienkach sa s televíziou nedokázali dohodnúť. Vyhlásili, že sú pripravení ju vyradiť. „Operátori majú len dve možnosti – prvou je výrazné zvýšenie cien za základný TV balíček, tou druhou je vyradenie TV Joj z ponuky,“ povedal prezident APKT, Robert Ťavoda. Rovnakej hrozbe čelila vlani aj Markíza, ktorá mala rovnaké podmienky ako Joj. Nakoniec sa však s operátormi dohodla.

V Asociácii prevádzkovateľov káblových telekomunikácií sú združení: UPC, Martico, Vares, Slovanet, Tes Media, Kates, Kabsen, Stavebné bytové družstvo (Šaľa), Kabel Telekom, Progres-T, AnTechNet, Krom-sat, Mlok – Levice, Peremedia, Santov, S-team, Ing. Július Pereszlényi, Axocom, Mega Max Media, Ing. Tibor Orlovsky a Huawei Technologies Slovakia.

UPC sa pridáva: Najväčší z týchto operátorov, spoločnosť UPC, sa podľa najnovších vyjadrení ku kritikom pridáva a hovorí, že vyradenie Joj vidí reálne. „Vyradenie programov JOJ z ponuky vidíme veľmi reálne, ak televízia bude postupovať tak ako doteraz, najmä čo sa týka poplatkov za zaradenie do programovej ponuky. Výška, ktorú požaduje, je pre nás neakceptovateľná,“ povedal pre Stratégie.sk Jaroslav Kolár, hovorca UPC.

Situácia ohľadom poplatkov sa doteraz týkala najmä menších operátorov, s tými najväčšími ako Skylink či Slovak Telekom sa Joj malo podariť dohodnúť. Menší retransmitori sa sťažujú na rozdielne podmienky oproti veľkým hráčom.

Joj má požadovať za svoje stanice Joj, Plus a Wau výrazne vyšší poplatok. Podľa slov Ťavodu by sa priblížila úrovni najdrahších prémiových kanálov. Televízia k tomu požaduje zaradenie do základného balíka, pričom operátori nemôžu vytvoriť špeciálny balík so stanicami Joj, ktoré by si zákazníci mohli prikúpiť. Zdražieť by tak musela cena základného balíka.

Asociácia združuje 22 členov, ktorí spolu poskytujú televízne, internetové či telefónne služby 350 000 domácnostiam a organizáciám. APKT k tomu informovala, že podľa jej vlastných zistení sú podobne pripravení konať aj iní operátori.

Situácia sa tak po Markíze vyostruje aj pri Joj. Či prídu stovky tisíc domácností o stanice Joj však zatiaľ rozhodnuté nie je, rokovania pokračujú. Operátori ale opätovne prichádzajú s radikálnym postojom, ktorý má prinútiť televíziu ku kompromisu. Pre niektorých operátorov ostávajú na vyriešenie situácie posledné dni, od mája už na vysielanie staníc Joj nebudú mať platné zmluvy.

Joj na situáciu reagovala, deklaruje, že s väčšinou operátorov v APKT aj druhej asociácii SAKT (Slovenská asociácia pre káblové telekomunikácie) vedie bezproblémové rokovania, ktoré smerujú k dohode. Problém, naopak, vidí v samotnej AKPT. „Ohradzujeme sa voči klamlivej kampani zo strany APKT. Nie sme však prekvapení rétorikou tejto asociácie, ktorej vedenie od začiatku pristupovalo k našim rokovaniam deštruktívne. Rokovania prebiehali od novembra minulého roku, no vždy, keď sme sa priblížili k nejakému riešeniu, na nasledujúcom stretnutí ho APKT dementovalo.         V apríli sme požiadali vedenie APKT, aby oznámili svojim členom, že sa na úrovni vedenia asociácie nedohodneme a JOJ začala rokovať o podmienkach nových zmlúv priamo s jednotlivými operátormi. Do asociácie patrí 22 operátorov, z nich traja neodpovedajú na naše snahy o komunikáciu, s ostatnými členmi prebiehajú bezproblémové bilaterálne rokovania, ktoré smerujú k podpísaniu kontraktov. Na rozdiel od APKT, Slovenská asociácia pre káblové telekomunikácie (SAKT) rokuje s TV JOJ veľmi profesionálne. SAKT združuje 89 prevádzkovateľov káblovej retransmisie, spolupracuje s nami na tvorbe zmlúv a so žiadnym operátorom neevidujeme konflikt,“ uviedla marketingová manažérka Joj, Miroslava Klempová.

Čítať viac...
Nahor