Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

TV tipy

Po 9.3. – Strhujúca snímka Mefisto natočená podľa románu Klausa Manna

Filmom Mefisto, natočeným podľa rovnomenného románu Klausa Manna, dosiahol maďarský režisér István Szabó vrchol svojej tvorby.

Je to príbeh talentovaného herca, Hendrika Hofgena, podliehajúceho bezhraničnej ctižiadosti, ktorej obetuje svoje morálne zásady, politické presvedčenie, umelecké ambície aj osobný život. Klame pri tom sám seba ilúziou, že vo zvrátenom totalitnom svete by mohol okolo seba vytvoriť ostrov umenia.

Na vrchole spoločenského vzostupu je Hofgen osamotený a vnútorne rozpolteným mužom vydaným na milosť a nemilosť nacistickej moci, ktorej slúžil. Jeho záverečné slová vo filme nie sú iba poznaním vlastnej tragédie, ale aj priznaním zrady, beznádeje a viny.

Snímka vykresľuje predovšetkým obraz karieristického umelca, ktorý je ochotný spojiť svoj osud s nacistami, ale taktiež zachytáva v širokom zábere udalosti v Nemecku v tridsiatych rokoch. Z veľkého počtu výborných interpretov vystupuje do popredia predstaviteľ hlavnej úlohy, viedenský herec Klaus Maria Brandauer, ktorý strháva svojím vynikajúcim a presvedčivým výkonom. Na 34. filmovom festivale v Cannes v roku 1981 získal Mefisto Cenu za najlepší scenár a Cenu FIPRESCI.

Snímku Mefisto uvádza Dvojka ČT v pondelok o 21:50.

Čítať viac...
Nahor