Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

TV tipy

Po 4.5. – Unikátny dokument odhaľuje tajné fakty o najväčšej vojenskej akcii 2. sv. vojny na českom území

Historická pravda a unikátne osobné svedectvo o Ostravskej operácii – najväčších bojoch za 2. svetovej vojny na českom území.

Dokument prvýkrát predkladá divákom doposiaľ zamlčované informácie, pravdivé svedectvá a fakty o najväčšej vojenskej akcii 2. svetovej vojny na území Československa – o Ostravskej operácii.

História je veľkou matkou manipulácie. Minulý režim vedel dejinné fakty podriadiť vládnucej ideológii a z Ostravskej operácie urobil víťazné ťaženie Sovietskej armády. Tvorcovia dokumentu, scenárista Michal Najbrt, dramaturg Vladimír Štvrtňa a režisér Ján Novák s napätím očakávajú reakcie divákov, ktorí svojho času prijali za svoj oficiálny výklad aj mýty o kladných hrdinoch v sovietskych uniformách a o mladom domácom odbojárovi, ktorý za cenu najväčšej obete zaistil ničím neohrozený vstup vojsk Červenej armády do mesta. Pri okázalých oslavách výročia oslobodenia u veľkolepých pamätníkov Ostravskej operácie aj pri výučbe dejepisu sa akosi pozabudlo na tých obyčajných vojakov, medzi ktorými prelomové postupy zabezpečovali predovšetkým českí dobrovoľníci v tankoch.

Vojnový dokument Tankisti uvádza Dvojka ČT v pondelok o 20:55.

Čítať viac...
Nahor