Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Pečie celé Slovensko sa vracia: Vlaňajší hit dostane viac epizód, poznáme predbežný dátum štartu!

Verejnoprávna televízia už nakrúca druhý ročník šou Pečie celé Slovensko, ktorá sa po minuloročnom úspechu môže v jesennej sezóne objavovať každoročne.

Svetovo úspešný formát The Great Bake Off začína svoju bohatšiu históriu písať, podľa všetkého, aj na Slovensku.

Po minulom prvom ročníku si novinka Pečie celé Slovensko získala priazeň viac ako pol milióna divákov, pričom suverénne predčila aj sledovanosť ostatných hlavných šou programov sezóny Superstar a Česko Slovensko má talent.

Najlepší výkon šou uhrala v samotnom finále, kedy ju sledovalo 598-tisíc divákov starších ako 12 rokov s podielom 24,9 %, v komerčnej cieľovke vystrelila na rekordný rating až 9,1 % s podielom 22 %. Priemerne sa celá séria pred finále hýbala v okolí 7 ratingov.

Pravidelný formát

Okamžite po úspechu prvého ročníka RTVS potvrdila pokračovanie pekárskej šou, ktorá sa pre ňu stala strategickým formátom.

O pôvodne britský licencovaný formát televízie BBC The Great British Bake Off sa v zákulisí zviedol súboj, keď okrem RTVS oň mala záujem aj komerčná Jojka. Verejnoprávna televízia nakoniec formát získala aj po tom, čo sa rozhodla pre netradičný krok a miesto dočasnej licencie v hodnote tisícok eur na vysielanie formátu v jednej sezóne, ako je tomu v prípade šou Milujem Slovensko, Česko Slovensko má talent alebo Superstar, kúpila rovno kompletný formát od BBC. Za vyše 184-tisíc eur sa stala výhradným majiteľom šou a celej jej biblie na slovenskom území.

Už vtedy RTVS naznačila, že so šou Pečie celé Slovensko počíta ako s dlhodobým projektom. Po dovysielaní úspešného prvého ročníka tento zámer potvrdila, pričom naznačila možnosť, že by šou vysielala vo svojej jesennej štruktúre každoročne ako pravidelný formát.

RTVS dosiaľ takto veľký pravidelný formát s každoročným vysielaním nemala. Česká televízia aktuálne vysiela druhú sériu vlastnej adaptácie pod názvom Peče celá země, prvú sériu priniesla v roku 2020. ČT však medzičasom vlani stihla odvysielať inú ťažiskovú šou, a to svoj klasický tanečný hit StarDance.

Začalo nakrúcanie 2. série

RTVS okamžite po odvysielaní prvej série potvrdila prípravu druhého ročníka, do ktorého rovno otvorila aj prihlasovanie amatérskych pekárov. Po necelom pol roku už aktuálne televízia začala s jeho nakrúcaním.

Zostava tvárí programu ostáva nezmenená. Moderátormi druhej série Pečie celé Slovensko budú opäť Juraj Bača a Milan Zimnýkoval, ako porotkyne sa aj tento rok predstavia profesionálne cukrárky Petra Tóthová a Jozefína Zaukolcová.

V šou sa opäť stretne 12 súťažiacich, na ktorých čakajú najrôznejšie výzvy z oblasti pekárstva a cukrárstva.

„Pocity sú veľmi pozitívne, a to vďaka skvelej prvej sérii a očakávania sú podobné. Chcem veriť, že sme našli takých finalistov, ktorí sa nechali inšpirovať prvou sériou a budeme mať z toho celého zas jeden príjemný zážitok,“ uviedol Milan Zimnýkoval.

„Osobne sa veľmi teším na eufóriu nápadov a chutí v jednotlivých sladkých a slaných dobrotách našich súťažiacich. Novú dvanástku poznám z kastingov a pamätám si prácu každého, čo priniesol, ako to vyzeralo, ako to chutilo, myslím, že sa môžeme tešiť na úžasné nápady a nádherné prezentácie. Pevne verím, že mnohí prekvapia. Teším sa na ich dravosť, a ako sme mali možnosť vidieť na kastingoch, aj ich odhodlanosť, zmysel pre dokonalosť a najmä lásku k pečeniu,“ vyjadrila sa k zostave súťažiacich Jožka Zaukolcová.

Porotkyne už naznačujú, že výber úloh bude opäť rôznorodý.

„V druhej sérii sa diváci môžu tešiť na osvedčenú klasiku, tradičné koláčiky a zákusky, ale aj na dezerty, ktoré nás prenesú do kolísky gurmánov, noblesy a moderného umenia,“ dodala Zaukolcová.

„Ja som veľmi pyšná na recepty a výzvy, ktoré sme pre druhú sériu pripravili a dokonca si myslím, že to bude ešte lepšie ako minulý rok. Každý, kto rád pečie, si tam nájde niečo svoje. Či torty, či slané, či domáce pečenie, ale aj vysokú cukrárinu. Z každého rožku trošku a všetko zaujímavé a veľmi veľmi chutné,“ hovorí druhá porotkyňa, Petra Tóthová.

Kedy šou odštartuje

RTVS pre tento rok pripravuje o niečo dlhšiu sériu Pečie celé Slovensko.

Kým vlani pripravili tvorcovia desať klasických častí, televízia pre druhý ročník potvrdzuje 11 súťažných epizód, na ktorých konci si jeden zo súťažiacich odnesie titul Majster pekár alebo Majsterka pekárka. Víťazom prvej série sa stal Miňo Macuľa.

Televízia zároveň opäť pripraví dva celebritné špeciály. Opäť by mala nakrútiť vianočné vydanie, ktoré by sa do vysielania mohlo dostať týždeň pred sviatkami, zároveň by mala opäť zrealizovať aj silvestrovský špeciál.

Nová séria Pečie celé Slovensko by sa na Jednotku mohla dostať od nedele 2. októbra 2022.

RTVS aj vlani štartovala šou v októbri, dá sa očakávať, že rovnako bude pokračovať v jej vysielaní počas nedeľných večerov. V prípade potvrdenia tohto dátumu štartu by druhá séria spoznala víťaza v nedeľu 11. decembra, o týždeň neskôr by ponúkla vianočné vydanie. Na sobotu 31. decembra by zas mal byť naplánovaný silvestrovský diel.

Láskavá šou ako základ úspechu

Šou u divákov zabodovala najmä pre svoj láskavý charakter, ktorý sa tvorcovia spolu s tvárami šou pokúsia udržať.

„S novým ťažiskovým projektom sme chceli nadviazať na predchádzajúce veľké projekty, akým boli Najväčší Slovák či divácky obľúbená šou Zem spieva a som úprimne rád, že sa nám to podarilo. Jednoznačne to potvrdzuje záujem divákov a ich pozitívne ohlasy na projekt Pečie celé Slovensko. Aj prostredníctvom tejto šou prinášame divákom pozitívne emócie – spolupatričnosť, dobrosrdečnosť, priateľskosť, lásku k tradíciám a dobroprajnosť. Teším sa, že práve RTVS prináša na obrazovky reláciu, ktorú diváci sledujú radi práve pre úžasnú atmosféru a tento projekt bude pokračovať aj v tomto roku s rovnakou emóciou,“ uviedol generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.

Napriek súťažnému rozmeru programu pekári nebojujú v jednotlivých kolách ani vo finále o finančnú výhru. Šou je postavená na priateľskej atmosfére, na ktorej chcú tvorcovia stavať aj v novej sérii.

„V prvej sérii sa stal malý zázrak a naši súťažiaci v stane vytvorili rodinu, ktorá si pomáhala, tešila sa z úspechu druhého a veľmi ťažko prežívala, keď ju musel na konci každej epizódy niekto opustiť. Pevne verím, že sa nám podobnú atmosféru podarí vyčarovať aj v tejto sérii. Už teraz sa veľmi teším,“ vyjadril sa herec a moderátor šou Juraj Bača.

 

Čítať viac...
Nahor