Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Televízia

Päťdesiat odtieňov sivej opäť dráždilo divákov: Joj sa pozabudla, zase skončila s pokutou!

V roku 2017 aj na televíznych obrazovkách zažila premiéru kontroverzná snímka Päťdesiat odtieňov sivej, ktorá napriek strohej kvalite vzbudila po celom svete vášne rôzneho druhu.

Film plný dráždivých erotických scén vyskúšala Joj v novembri 2017 ambiciózne nasadiť ako veľkú premiéru na 20:35, pričom nemohla byť prekvapená z následnej pokuty, keď jej regulátor udelil sankciu 8-tisíc eur za obscénne vyjadrovanie, zobrazenie erotických pomôcok či scény spojené s prejavmi sexuálneho násilia alebo sexuálnymi deviáciami.

Problémom sa tak stalo, že Joj film označila piktogramom „15“, pričom podľa regulátora mal byť dostupný až od 18 rokov. V tom prípade by televízia premiéru musela vysielať po 22. hodine.

Joj tak pritom po tejto skúsenosti už urobila. Stále silnú snímku nasadila vlani v novembri v repríze na hlavnú stanicu až za 22. hodinu, rovnako tak urobila v následnom opakovaní na Plus. Pokuta sa jej však opäť nevyhla.

Televízia si totiž nedala pozor a film opäť označila piktogramom „15“. V tomto prípade tak už televízia zjavne urobila omylom a pôvodný piktogram zabudla vymeniť za „18-tku“. Inak by s filmom cielene nešla po 22:00, kedy takéto programy môžu televízie vysielať. Stále však musia byť správne označené.

Diváci si však aj napriek nasadeniu filmu do noci sťažovali a regulátor im dal za pravdu.

Rada pre vysielanie a retransmisiu na dnešnom zasadnutí tak televíziu opakovane za film pokutovala, aj keď ho už vysielala po desiatej večer. V tomto prípade jej udelila najnižšiu sadzbu 663 eur, ako to robí v čase koronakrízy plošne pri všetkých pokutách.

„Z dôvodu ekonomických dopadov spôsobených súčasnou situáciou na elektronické médiá, Rada aj na dnešnom zasadnutí v súlade s uverejneným Vyhlásením ukladala pri porušení zákona sankcie na najnižšej zákonom prípustnej úrovni. Rada bude počas mimoriadneho obdobia šírenia vírusu COVID-19, okrem výnimočných prípadov závažného porušenia zákona, takto postupovať aj naďalej,“ uvádza regulátor.

Mimo pandemickej situácie by Joj hrozila výrazne vyššia pokuta, najmä z dôvodu, že ide o opätovné porušenie zákona pri rovnakom titule, kedy regulátor sankcie navyšuje.

Čítať viac...
Nahor