Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: Markíza

Nové projekty

Pána profesora nahradí nový komediálny seriál! Markíza s ním vyrukuje od októbra

Štart poslednej seriálovej novinky roka 2022 sa blíži. Markíza s ňou skutočne nahradí okrem Výnimočnej Nikol aj v utorky vysielanú štvrtú sériu Pána profesora.

Napriek naplno rozbehnutej jesennej sezóne diváci všetky tohtoročné novinky ešte nevideli.

Kým Jojka sľubuje do vysielania zaradiť špeciálne večerné vydania súťažnej šou Riskuj!, v ktorej si zasúťažia známe tváre z Nemocnice, Inkognita, spravodajstva alebo Hranice, Markíza plánuje vo svojej rekordnej sezóne v počte nových seriálov predstaviť ešte jednu novinku, ktorá bude mať neľahkú úlohu nadviazať na niekdajší úspech dlhoročnej komediálnej série Horná Dolná.

Televízny líder už naplno rozbehol kampaň na nový komediálny seriál Chatári, ktorý je adaptáciou českého seriálu ČT Osada.

V upútavkách najprv divákom predstavoval prostredie, v ktorom sa bude novinka odohrávať. Seriál ponúkne silné obsadenie, rôznorodé charaktery a prírodné lokácie typické pre chatové oblasti. V utorok už televízia predstavila hlavné vyše minútové promo s ukážkami zo seriálu.

Urýchli vysielanie

Nový seriál Chatári odštartuje na Markíze vo štvrtok 27. októbra o 20:30.

Vo vysielaní tak nahradí krátku komediálnu kriminálku Výnimočná Nikol, ktorá na Markíze skončí po ôsmich častiach. Televízia však má možnosť z belgicko-francúzskeho originálu adaptovať aj ďalšie časti, nakoľko však seriál ďaleko zaostal za jej očakávaniami ohľadom televíznej sledovanosti, nateraz nad pokračovaním visí otáznik.

Novinka Chatári štartuje hlboko uprostred rozbehnutej jesennej sezóny, pričom Markíza chce všetky nakrútené časti stihnúť odvysielať ešte v tomto roku.

Nakoľko vyrobila celkovo 13 častí podľa pôvodného českého originálu, pri týždennej periodicite by do Vianoc stihla ponúknuť len deväť dielov.

Na svoje pomery netradične tak pristúpi v priebehu vysielania Chatárov k ich zdvojeniu.

Typické je to skôr pre konkurenčnú Jojku, ktorá spravidla zdvojuje vysielanie dlhodobejších sérií.

Dvakrát do týždňa – stabilne v utorky a štvrtky, sa už od minuloročného štartu vysiela Nemocnica, je tomu tak aj momentálne tretiu sezónu po sebe. Komediálny seriál Hranica na jar vysielala dokonca trikrát do týždňa, na jeseň ho usadila v dva večery – pondelky a piatky.

Markíza by pritom skutočne mala počítať s novým komediálnym seriálom po čase nielen vo štvrtky ale aj v utorky, kde sa stanú nástupcom rodinno-komediálneho Pána profesora.

Kedy nahradí Pána profesora

Ako sme už exkluzívne informovali, k zdvojeniu Chatárov by malo dôjsť budúci mesiac.

Nakoľko má televízia k dispozícii celkovo 13 epizód komediálneho seriálu, aj na utorky by ho mala začať zaraďovať od polovice novembra.

Vtedy by súčasne skončila štvrtá séria Pána profesora. Dá sa očakávať, že Markíza pre rok 2023 ohlási novú piatu sériu.

Chatári sa zároveň stanú priamym konkurentom lekárskeho seriálu Nemocnica.

Postupne by mali najsilnejší seriál Joj pokryť vo všetky vysielacie dni, a to už pre celý zvyšok sezóny.

V čom chcú napodobniť Hornú Dolnú

Chatári sú priamym nástupcom Hornej Dolnej po jej ukončení vysielania túto jar.

Horná Dolna plnila Markíze dôležitú službu dlhé roky od januára 2015, pričom nadpriemernú sledovanosť si udržiavala až do jari 2021. Strácať začala na jeseň 2021 po nástupe konkurencie Nemocnice, proti ktorej dosiaľ oslabil každý kedysi úspešný projekt Markízy, vrátane Sestričiek, Pána profesora, 2 na 1 alebo Svadby na prvý pohľad. Absolútnym prepadákom skončilo vysielanie Hornej Dolnej túto jar, pričom seriál nezachránili ani snahy so zmenou vysielacieho dňa.

Novinka Chatári bude so sebou niesť viacero úspešných prvkov ukončenej Hornej Dolnej.

Na novom komediálnom seriáli bude pracovať pôvodný režisér Hornej Dolnej – Tomáš Jančo, ktorý sa tentokrát plne podpíše pod scenáre Chatárov, zároveň je ich kreatívnym producentom.

Režisérsky na Chatároch pracuje Zuzana Marianková, ktorá režírovala tiež Hornú Dolnú, a známy herec Ondrej Hraška, ktorý s Mariankovou režíroval aj seriál Šťastní vs. Šťastní. Diváci ho ako herca môžu poznať ešte z Paneláku, kde hral postavu Mareka Bajzu – najstaršieho syna Mariána Miezgu.

Tvorcovia Chatárov chcú staviť na rovnaký recept, ako predchádzajúca Horná Dolná, ktorú televízia postavila na známom vidieckom prostredí, rôznorodých charakteroch a najmä, mimoriadne nabitom hereckom obsadení, ktorým mala strhnúť pozornosť divákov.

„Chatári sú oddychový seriál pre celú rodinu, ktorý nepodceňuje divácky intelekt. Je plný vtipných dialógov a komických, ľahko absurdných situácií. Natáčaný je podľa úspešnej českej predlohy s názvom Osada z pera jedného z najúspešnejších tamojších scenáristov Petra Kolečka. Jeho slnkom zaliatou, až prázdninovou atmosférou pravidelne otriasajú konflikty, ktoré sú zdrojom situačného slovného humoru,“ uvádza televízia.

V seriáli sa tiež objavia viaceré svojské postavy.

„Nepraktický ítečkár, ktorý sa nevie zaobísť bez internetu, nezávislá spisovateľka ľúbostných príbehov pre ženy; milionári, ktorí predstierajú, že sú chudobní; milovník života v divočine, ktorý je v skutočnosti pod papučou, či otec rodiny, ktorý sa rozhodol, že zmyslom jeho života je byť ortodoxným židom,“ predstavuje televízia niektoré z nich.

Markíza sa pokúsi úspešný recept Hornej Dolnej zopakovať aj nabitím hereckej zostavy.

„Diváci sa môžu tešiť na špičkové herecké obsadenie, plné silných mien,“ hovorí Markíza.

V seriáli hrajú Diana Mórová, Mária Schumerová, Marko Igonda, Jana Kovalčíková, Braňo Mosný, Barbora Švidraňová, Zuzana Kubovčíková Šebová, Vlado Kobielsky, Helena Krajčiová, Maroš Kramár, Marta Sládečková, Sväťo Malachovský, Ivan Romančík, Marián Miezga a ďalší.

Dej seriálu Chatári

Pôvodný český seriál Osada mal na Českej televízii premiéru minulý rok. Ponúkol trinásť epizód, pričom ČT už teraz pripravuje nových desať častí pre budúcoročné vysielanie.

„Slováci zvyknú cestovať na chaty, aby unikli každodennej rutine a boli v pohode. A budú v pohode, aj keby sa mali pozabíjať! Nenechajte si ujsť komediálny pohľad na partiu svojských ľudí, ktorí majú svoje nádeje a sny, rôzne tajomstvá a snažia sa spoločne zvládnuť jeden cieľ, ktorý ich spája: zúfalo sa snažia cítiť dobre a relaxovať v prírode po náročnom pracovnom týždni. Sú rozhodnutí byť v pohode, aj keď sú vystresovaní ako čert, nahnevaní, deprimovaní alebo zranení,“ znie anotácia seriálu.

Markíza pri novinke sľubuje inteligentný humor, ktorý nebude podceňovať divákov.

„Chatári sú oddychový komediálny seriál pre celú rodinu, ktorý nepodceňuje divácky intelekt. Je plný vtipných dialógov a komických, ľahko absurdných situácií,“ sľubuje Markíza.

Čítať viac...
Nahor