Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

OTO 2017 s prekvapeniami: Bodovali Adela či Naši, nečakaný triumf Bajaníka medzi správarmi! (kompletné poradie nominovaných)

Večer sa podobne ako Český lev niesol v atmosfére aktuálnych udalostí po vražde novinára a jeho priateľky, najviac sošiek si nakoniec pripisovala Joj.

Už po 18. raz sa slovenské televízie zišli na spoločnom odovzdávaní diváckych cien Osobnosť televíznej obrazovky. Témou večera sa stala neúčasť Adely Vinczeovej ako moderátorky večera po tom, čo predošlých päť ročníkov odmoderovala spoločne s Matejom „Sajfom“ Cifrom. Ten večerom sprevádzal aj naďalej, pričom sa počas prenosu snažil nájsť nového moderátorského kolegu.

Odovzdávanie Ota za rok 2017 priniesol očakávané víťazstvá ale aj značné prekvapenia pri triumfe absolútnych nováčikov v užších nomináciách jednotlivých kategórií. Po tom, čo Joj v lete spustila reláciu Všetko, čo mám rád, vystrelila popularita skupiny Kandráčovcov a jeho frontmana, čo sa odrazilo aj v ankete OTO. Pri prvom nominovaní Kandráčovcov medzi skupinami sa dostali hneď na druhé miesto, keď ich predbehla len hudobná stálica, kapela IMT Smile. S víťaznou soškou však z večera odišiel Ondrej Kandráč, ktorý bol taktiež užšie nominovaný prvýkrát a po vlaňajšom úspechu v programe Joj medzi spevákmi vyhral. V kategórii speváčka sa zas z víťazstva tešila Mária Čírová, od apríla už aj tvár relácie Markízy O 10 rokov mladší.

O veľké, no zaslúžené prekvapenie sa postaral v kategórii moderátor spravodajstva Ľubomír Bajaník. Ten sa síce pravidelne dostával do užších nominácií či top trojky v kategórii, v poslednej necelej dekáde ju však opanovali tváre komerčnej Joj. Posledne za rok 2008 vyhrala sošku pre verejnoprávnu televíziu Jarmila Hargašová, následne započala šnúru víťazstiev Lucia Barmošová, ktorú v ostatných rokoch vystriedali Ján Mečiar a Adriana Kmotríková. Bajaníkovo víťazstvo potvrdilo vzostup záujmu divákov o Správy RTVS, zároveň však tiež potreby nezávislého a profesionálneho verejnoprávneho spravodajstva.

Medzi redaktormi už po štvrtý raz zvíťazil Jozef Kubáni, pre ktorého to bolo rovno piate ocenenie OTO, keď v minulosti získal aj cenu týždenníka Život. Stalo sa tak rok pred zaradením samotnej kategórie Redaktor do ankety v roku 2013, odvtedy jej tak Kubáni dominuje. Na najvyššie miesto sa nedostal len dvakrát.  V kategóriách športový komenátor a zároveň moderátor potvrdil dominanciu Marcel Merčiak a získal do svojej veľkej zbierky OTOv ďalšie dve ocenenia. Medzi publicistami sa veľkého víťazstva dočkala redaktorka Markízy, Kristína Kövešová, ktorá sa svojimi reportážami zviditeľnila práve v minulom roku. Predbehla matadora tejto kategórie, Patrika Hermana, za ktorým sa hneď umiestnil Boris Pršo. Ten má za sebou najťažší rok svojho života a potešila tak jeho účasť na prenose aj dokrútke ku kategórii.

Emotívne bolo tiež zhliadnutie herca Jána Kronera v doktúrke ku kategórii Herec. Kroner dlhodobo trpí psychickými problémami, pre ktoré sa už niekoľko rokov neukazuje na verejnosti. Túto kategóriu druhý rok po sebe ovládol Michal Hudák, pre ktorého ide opäť o paradoxné víťazstvo, nakoľko ani vlani sa v žiadnej seriálovej produkcii neobjavil. Medzi herečkami odštartovala mimoriadne úspešný večer pre seriál Naši Lujza Garajová Schrameková, ktorá predbehla aj minuloročnú víťazku Táňu Pauhofovú, ktorá má pritom za sebou účinkovanie vo vlaňajšom kinohite Všetko alebo nič. Schrameková tiež predbehla Zuzanu Šebovú, dvojnásobnú držiteľku OTA.

Následne sa víťazstva dočkali aj samotní Naši medzi seriálmi, kde porazili v ostatných dvoch rokoch dominujúcu Hornú Dolnú. Medzi zábavnými programami sa triumfu dočkal vlaňajší najvýraznejší projekt medzi televíznymi šou Zem spieva, ocenený aj v zahraničí. Programom roka sa stal ďalší minuloročný úspešný projekt Extrémne premeny, ktoré využili priamy prenos galavečera na odštartovanie nového príbehu v rámci druhej série šou o chudnutí. V živom vysielaní totižto tréner Maroš Molnár oznámil jednej z prihlásených účastníčok, že si ju vyberá do kempu. Okrem Merčiaka si dve ceny za večer odniesla aj Adela Vinczeová, ktorá zas naďalej kraľuje moderátorom televíznych programov. Dostala zároveň aj najviac hlasov spomedzi všetkých nominovaných a získala tak sošku Absolútny OTO.

Do Siene slávy bol v 18. ročníku Osobnosti televíznej obrazovky uvedený Milan Kňažko. Ten využil priestor na štipľavý komentár ku súčasnej politickej situácii. Práve udalosti po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sa premietli aj do niekoľkých ďakovných rečí a odkazov jednotlivých výhercov.

Medzi televíziami si najviac ocenení mohla pripísať Joj – celkovo 6. Vyhrali Naši, jej hlavná hrdinka Schrameková, hlas televízie a stabilný člen Inkognita Michal Hudák, redaktor Jozef Kubáni a cenu týždenníka Plus 7 dní vyhralo aj samotné Inkognito. Pripísať si tiež mohla výhru Ondreja Kandráča. Za Markízu bodovala Vinczeová, Extrémne premeny a redaktorka Kristína Kövešová, televízia tak získala tri ceny. Adela Vinczeová rovnako priniesla cenu RTVS, tá sa tešila rovnako z výhier Bajaníka, Merčiaka a Zem spieva. Celkovo si tak odniesla 5 ocenení.

Kompletné poradie nominovaných v kategóriách
Moderátor/-ka TV programov
Adela Vinczeová
Vlado Voštinár
Marcel Forgáč

Seriál roka
Naši
Horná dolná
Tajné životy II.

Moderátor/-ka TV spravodajstva
Ľubomír Bajaník
Ján Mečiar
Adriana Kmotríková

Zábavný program
Zem spieva
Inkognito
Milujem Slovensko

Moderátor/-ka športu
Marcel Merčiak
Peter Varinský
Lenka Čviriková Hriadelová

Komentátor/-ka športu
Marcel Merčiak
Slávo Jurko
Štefan Eisele

Redaktor/-ka spravodajstva
Jozef Kubáni
Veronika Ostrihoňová Cifrová
Ján Tribula

Osobnosť TV publicistiky
Kristína Kövešová
Patrik Herman
Boris Pršo

Hudobná skupina
IMT Smile
Kandráčovci
Desmod

Herec roka
Michal Hudák
Michal Kubovčík
Vladimír Kobielsky

Herečka roka
Lujza Garajová Schrameková
Táňa Pauhofová
Zuzana Šebová

Spevák roka
Ondrej Kandráč
Adam Ďurica
Lukáš Adamec

Speváčka roka
Mária Čírová
Kristína
Emma Drobná

Program roka
Extrémne premeny
V siedmom nebi
Projekt MS v hokeji 2017

Cena týždenníka Plus 7 dní
Inkognito

Sieň slávy
Milan Kňažko

Absolútny OTO
Adela Vinczeová

Foto: Emil Vaško

Čítať viac...
Nahor