Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

OTO 2014: Víťazstvo Markízy, Banášovej triumf cez slzy aj kiks Búrlivého vína! (všetko o večere, VIDEÁ)

Anketa Osobnosť televíznej obrazovky má za sebou 15. ročník, ktorý prinavrátil dominanciu televíznemu lídrovi. Počas večera nechýbal Karol Polák, rozpačité momenty Adely Banášovej vysvetlili emócie v závere, ktorým moderátorka podľahla po zisku Absolútneho OTA. Prinášame vám komplexný prehľad, ako vyzeral OTO 2014.

Adela Banášová sa opäť stala najlepšou moderátorkou po štyroch rokochTvorcovia otvorili večer aj tento rok neštandardne. Kým vlani vyhlásili hneď na úvod kategóriu Speváčka, pričom sa tak stalo ešte pred príchodom moderátorov, tento rok spojili úvodnú dokrútku aj s prezentáciou nominovaných v kategórii Moderátor TV programov. Video, v ktorom tvorcovia priblížili kariérny štart nielen Evy Mázikovej, ale každej hviezdy šoubiznisu, sa stalo základom fórov pre celý večer. VIDEO Víťazkou prvej kategórie sa stala moderátorka večera, Adela Banášová, ktorá naposledy získala sošku za rok 2010. Tento rok ocenenie nečakala. Banášová už počas tohto momentu neskrývala rozpaky, nepomohli jej ani tvorcovia neforemnou vsuvkou, keď ju poslali pred vyhlásením víťaza sadnúť si do publika. Neistý výkon však mal svoje vysvetlenie pri emotívnom závere.

V nasledujúcej kategórii, ktorú prišiel vyhlásiť riaditeľ Slovenského rozhlasu, Vincent Štofaník, zostrihali organizátori Redaktorom spravodajstva raperský klip z ich reportáží. Cenu si odniesla Danica Kleinová, ktorá tento rok triumfovala aj v ankete Telkáč. Skončila tak sériu Jozefa Kubányiho, ktorý bol doteraz jediným víťazom kategórie, ktorú organizátori zaviedli od 12. ročníka.

Víťaz Ján Mečiar, ktorého rovnako ako ostatných nominovaných moderátorov spravodajstva nechali tvorcovia večera v dokrútke oliaťVtipné video aj tento rok natočili nominovaní Moderátori spravodajstva. Kým pred rokom im tvorcovia nechali nadýchnuť sa hélia, tento raz dostali za úlohu nahrať reklamný šot na šampón. Situáciu im však znepríjemňovali nástrahy v podobe ohňa, vetra či vody. VIDEO Cenu prišiel odovzdať riaditeľ SND, Marián Chudovský, ktorý brbtom, keď namiesto náporom povedal nápojom, nahral na smeč Sajfovi. „Ku komentátorom sa ešte len dostaneme,“ narážal na nedávny exces Jána Plesníka za mikrofónom. Výhra ostala aj tento rok v Joj, Luciu Barmošovú však vystriedal Ján Mečiar.

Pavol Fejér ako jediný z nominovaných na OTO 2015 odmietol účasť v nominačnej dokrútkeRaper Rakby, ktorý aktuálne účinkuje v jojkárskom Tanci snov, spoločne s niekdajšími účastníčkami Česko Slovensko má talent, Ladylicious, uviedol kategóriu Speváčka. Z víťazstva sa opäť mohla tešiť Celeste Buckingham. Nasledujúca kategória Osobnosť TV publicistiky priniesla mierne kuriózny moment. Tvorcovia pre nominovaných vymysleli prerapovanie Rytmusovej piesne JBMNT, podujali sa však na to iba Patrik Herman a Kvetka Horváthová. VIDEO Pavol Fejér ako jediný z nominovaných večera odmietol účasť na natáčaní nominačnej dokrútky. „Povedal si to, čo je v tej originálnej pesničke,“ zavtipkoval Sajfa na margo Fejérovej neúčasti. VIDEO Ten sa zúčastnil aspoň prenosu, sošku si však po piaty raz odniesol dojatý Patrik Herman.

Víťaza kategórie Moderátor športu prišla vyhlásiť Dominika Cibulková, ktorá sa aj spoločne s Banášovou nevyhla narážkam na jej nedávny lapsus, keď zverejnila na sociálnej sieti všetky citlivé údaje o jej partnerovi. Výhru v kategórii si po štvrtý raz prevzal Peter Varinský aj s logom Markízy vytetovaným nad zadkom.

Marcel Merčiak vyzdvihol prácu Jána Plesníka a vyjadril vieru, že sa čoskoro stretnú opäť v jednom tímeSpoločne s kategóriou Komentátor športu už po tretí raz v rade nemohol na prenose chýbať Karol Polák, ktorý si opäť privlastnil nemalú časť z prenosu pre seba. VIDEO Počas dlhej reči sa mu okrem iného podarilo nevedomky predčasne prezradiť meno víťaza, ktorým sa opäť stal Marcel Merčiak. Ako to už býva zvykom, priestor si legendárny komentátor zobral aj pred ďakovnou rečou víťaza. V nej sa Merčiak pristavil aj pri bývalom kolegovi, Jánovi Plesníkovi, ktorému prejavil svoju úctu a aj z pozície šéfa športu RTVS vyjadril nádej, že sa čoskoro znovu stretnú v jednom komentátorskom tíme. Merčiak tak nezabudol na to, čo mnohí iní áno. Na 34 profesionálnych rokov, ktoré však zatienilo jedno zlyhanie. A to nielen na strane komentátora, ale aj RTVS. K trapasu sa vrátili aj tvorcovia večera počas nominačnej dokrútky, keď Plesníkovi pustili záznam z inkriminovaného basketbalového zápasu. VIDEO

Marcel Merčiak venoval časť svojho víťazstva Jánovi Plesníkovi

Vlado Kobielsky si cenu za Búrlivé víno prevziať nešielO barle po uvedení kategórie Spevák prišla na scénu Sisa Lelkes Sklovska, ktorá vyhlásila víťaza. Ním sa stal a veľký moment zažil bývalý superstarista a autor niekoľkých súčasných hitov Adam Ďurica. Veľký okamih čakal aj na seriál Markízy, Búrlivé víno, ktoré po druhý raz za sebou zvíťazilo ako Seriál roka. Kategóriu uviedli vydarenou dokrútkou Adela so Sajfom v prostredí nominovaných seriálov. VIDEO Cenu si prišla prevziať programová riaditeľka Markízy, Silvia Majeská. Tá na scénu zvolala aj hercov seriálu, mnohí však neprišli. Okrem iných ostal sedieť aj Vlado Kobielsky, ktorý bol však v roku 2014 ešte tvárou Paneláku. Majeská vo svojej reči nezabudla podčiarknuť, že je Búrlivé víno aj v súčasnosti najsledovanejší seriál na Slovensku, čím čiastočne prekryla jeho výrazne slabnúce postavenie.

Rozpačité preberanie ceny pre Búrlivé víno s vtipným záverom a narážkou na Kobielskeho prestup

Sajfa sa v priamom prenose ospravedlňuje Studenkovej za konflikt z roku 2013Uvedenie kategórie Herec sprevádzal kuriózny moment, keď víťaza prišla vyhlásiť Zdena Studenková. S ňou sa do konfliktu dostal v roku 2013 moderátor večera Sajfa, keď ju urazil príhodou, ktorú porozprával v Nikto nie je dokonalý. Odohrala sa, paradoxne, na galavečere OTO v roku 2010. „Sedela za mnou a frflala a frflala. Normálne som sa otočil, brnkol som jej po brade a hovorím: Zdeni, upokoj sa. Zoberiem ťa tu hore do hotela, budeš pískať ako čajník,“ povedal v roku 2013 v relácii. Studenková na Sajfu poslala právnikov, nakoniec sa jej listom ospravedlnil. Na večere OTO 2015 ju po príchode na pódium prekvapil veľkou kyticou a slovami: „Milá Zdenka Studenková. Mali sme isté nezhody a chcem, aby sme definitívne našu pomyselnú vojnovú sekeru zakopali, mám vás rád a toto je pre vás,“ povedal Sajfa odovzdávajúc kyticu Studenkovej.

Herečka jeho slová prijala, za víťaza kategórie vyhlásila nováčika medzi ocenenými, Juraja Kemku, z ktorého víťazstva sa vo veľkom tešili mimo iného aj spolunominovaný Lukáš Latinák či Dano Dangl. V nominačnej dokrútke sa ako nevyberavý milenec zaskvel Tomáš Maštalír. VIDEO Aj kategória Herečka priniesla víťazstvo novej tvári, keď si sošku odniesla Zuzana Šebová. Jej popularita stúpa najmä po účinkovaní v projektoch Kredenc či Horná Dolná, ocenenie si vyslúžila aj v ankete Telkáč. Víťazku kategórie vyhlasoval Milan Kňažko, u ktorého si chcela pred prenosom každá herečka poistiť výhru. VIDEO Vtipný moment nastal počas vyhlasovania víťazky, keď Kňažkovi nechtiac Sajfa zatykal. VIDEO Hudobnú skupinu s najväčším počtom hlasov prišiel vyhlásiť textár Kamil Peteraj, s ktorým si Adela vymenila pár vtipov. VIDEO Cenu si odniesla kapela Fragile. Hrdá na víťazstvo skupiny a najmä jej frontmana, Braňa Kostku, bola jeho partnerka, Zdena Studenková, ktorá neskryla dojatie.

Reakcia Andreja Bičana na Sajfovu otázku, či je za absenciou Martina Nikodýma nejaké MDŽĎalšie veľké víťazstvo čakalo na zábavnú šou Jednotky, Milujem Slovensko, ktorá triumfovala v kategórii Zábavný program aj minulý rok. Cenu si prišli prevziať aj režisér projektu Rado Štefanov s výkonnou producentkou Barborou Vallovou. Dvojica sa pred príchodom Milujem Slovensko spájala skôr s kontroverznými formátmi Joj ako Farmár hľadá ženu, Extrémne rodiny a iné. V rámci víťazstva šou sa do pozornosti dostal absentujúci Martin Nikodým. „Nemá nejaké MDŽ?“ ironicky sa spýtal Sajfa. VIDEO Nikodým sa skutočne na moderovaní smeráckej akcie nachádzal, nakoniec sa však stihol na galavečer dostaviť. Bolo to však prekvapením, nakoľko prechádzal cez celé Slovensko a podarilo sa nám zistiť, že vyrážal v podvečerných hodinách. Viac v tomto článku.

Rozboril prelomil prekliatie, po tom, čo v OTOvi obišiel naprázdno minulý rok a cenu neziskal ani v tohtoročnom Telkáči, triumfoval so Siedmym nebom, ktoré sa stalo Programom rokaS blížiacim sa záverom galaprogramu sa zintenzívňovali dojemné momenty. Predzvesťou emócií bol príchod Juraja Slezáčka, ktorý aktuálne prechádza náročnou chorobou, keď mu objavili nádor v ústnej dutine. Herec sa po dlhšom čase objavil na verejnosti a priniesol radosť domácej televízii, keď vyhlásil víťaza kategórie Program roka, ktorú ovládla relácia V siedmom nebi. Vilovi Rozborilovi sa tak podarilo zvrátiť katastrofálnu bilanciu ostatných dvoch rokov, keď vlani nezískal žiadneho OTA a tento rok netrhol ani jedno víťazstvo v ankete Telkáč.

Po Rozborilovom víťazstve prišla na rad Cena týždenníka Život, ktorú získal Pavel Dvořák za jeho filmy z cyklu Hľadanie stratených svetov. Emócie nechýbali pri uvádzaní Mariky Gombitovej do Siene slávy, ktoré si na starosť zobral riaditeľ RTVS, Václav Mika. Spevácka legenda si dvakrát vyslúžila standing ovation a nevyhla sa ani dojatiu a slzám šťastia. Gombitová sa od konca minulého roka objavuje na verejnosti, po prvý raz sa tak stalo v relácii V siedmom nebi, čo Joj prinieslo rekordné čísla sledovanosti.

Marika Gombitová je ďalšou členkou Siene slávy

Dojatá Adela Banášová po zisku Absolútneho OTAS vyvrcholením večera nastalo rozuzlenie dvoch hádaniek. Tou prvou bola otázka, kto získal najväčší počet hlasov a tou druhou rozpačité momenty Adely Banášovej. Tá sa počas večera necítila vo svojej koži, viackrát to v priebehu prenosu aj naznačila a, nakoniec, aj keď to pôvodne nechcela, prezradila dôvod. Práve ona si totiž vyslúžila veľké ocenenie od divákov v podobe zisku Absolútneho OTA, čo s moderátorkou zamávalo a neubránila sa dojatiu a slzám. VIDEO Viac, ako zisk najväčšieho počtu hlasov, ju však zlomilo spojenie s udalosťami ostatných dní. Viac sa dočítate v tomto článku.

V rámci televízneho boja tento rok v ankete najviac sošiek pozbierala Markíza. Tá sa po kontinuálnej strate nadvlády v ankete po rokoch opäť dostala do čela, keď si celkovo vyslúžila za programy a jej tváre sedem ocenení. Joj si môže privlastniť celkovo päť cien, RTVS tri, TA3 jednu. V rámci bilancie nie je zarátaný zisk Absolútneho OTA Adely Banášovej, ktorá však za víťazstvo v kategórii Moderátorka TV programov priniesla sošku ako pre RTVS tak Markízu a TA3 (Milujem Slovensko, Chart Show, Trochu inak).

Víťazi ankety Osobnosť televíznej obrazovky za rok 2014

Moderátor/ka TV programov: Adela Banášová
Moderátor/ka spravodajstva: Ján Mečiar
Redaktor/ka spravodajstva: Danica Kleinová
Komentátor/ka športu: Marcel Merčiak
Moderátor/ka športu: Peter Varinský
Osobnosť TV publicistiky: Patrik Herman
Spevák: Adam Ďurica
Speváčka: Celeste Buckingham
Hudobná skupina: Fragile
Seriál roka: Búrlivé víno
Herec: Juraj Kemka
Herečka: Zuzana Šebová
Zábavný program: Milujem Slovensko
Program roka: V siedmom nebi
Absolútny OTO: Adela Banášová

Bilancia televízií
TV Markíza: 7 cien (Adela Banášová /Chart Show/, Danica Kleinová, Peter Varinský, Patrik Herman, Búrlivé víno, Zuzana Šebová /Kredenc/, Juraj Kemka /Kredenc/)
TV JOJ: 5 cien (Ján Mečiar, Celeste Buckingam /X Factor/, Juraj Kemka /Kukátko/, Zuzana Šebová /Panelák/, V siedmom nebi)
RTVS: 3 ceny (Adela Banášová /Milujem Slovensko/, Marcel Merčiak, Milujem Slovensko)
TA3: 1 cena (Adela Banášová /Trochu inak/)

Čítať viac...
Nahor