Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: Markíza

Aktuality

Oteckovia bojujú o záchranu: Nová tvár prilákala divákov, do seriálu mieri hviezda Hranice!

Oteckovia zažívajú túto jar najhoršiu sezónu od štartu pred piatimi rokmi, neúspech sa snažia zvrátiť novými postavami. Príchod prvej posily vyšvihol seriál po čase späť do vedenia.

Markíza oživuje dianie v dennom seriáli Oteckovia.

Ten tento rok vôbec po prvýkrát prišiel o postavenie podvečernej televíznej jednotky, keď mediálne exponovanými sériami zabodovala denná kuchárska šou Bez servítky, ktorá od februára 2022 prevzala vedenie v podvečernom čase.

Oteckovia, naopak, klesli na svoje najslabšie výkony od štartu v januári 2018. V komerčnej cieľovej skupine sa ich podiely na trhu najčastejšie ustálili okolo hranice 20 %, kým v časoch ich najväčšej slávy dosahovali dvojnásobok. Prepadli sa aj oproti minulému roku, v rovnakom období vlani často doťahovali aj prekročili úroveň 30 %.

Nová rodina divákov nenadchla

Zlom v seriáli nastal na konci minulého roka, kedy z Oteckov odišiel kľúčový herec Braňo Deák aj s postavami, ktoré patrili do jeho seriálovej rodiny. Okrem Alexa z deja zmizla aj jedna z najobľúbenejších detských postav, malý Max, ktorého hral Tobias Král, a taktiež Jana Kovalčíková, ktorá stvárňovala postavu Emy. Rovnako zo seriálu na konci minulého roka zmizol aj Roman Poláčik, ktorého diváci Oteckov poznali ako Ondra.

Markíza všetky postavy vyškrtla po tom, čo Braňa Deáka a Romana Poláčika obsadila konkurenčná Jojka do svojho nového večerného seriálu Hranica. Televízia následne oznámila hercom, že v Oteckoch končia.

„Musím sa priznať, že rozhodnutie dať Alexovi v seriáli pauzu ma zaskočilo. Táto postava mi bude chýbať ako žiadna iná, spolu s kolegami hercami a celým štábom. Zobral som to však ako výzvu, napokon zmena je život a kde sa niečo končí, niečo iné sa začína,“ vyjadril sa ešte minulý rok Deák priamo pre Markízu.

Miesto Alexovej rodiny do deja vstúpila nová rodina Veselých, ktorá divákov nenadchla.

Markíza sa aj naďalej pokúsila v deji zachovať štvoricu hlavných oteckov, a tak k Vladovi Kobielskemu, Filipovi Tůmovi a Marekovi Fašiangovi pribudol herec Daniel Žulčák, ktorý nahradil Deáka aj na propagačných fotografiách.

Rodina Veselých

Žulčák ako seriálový Dávid, priniesol so sebou ako hlava rodiny Veselých do Oteckov manželku Riu, Andreu Bučko, a tri deti – Jonyho, Bruna a Olíviu. Stvárňujú ich malí herci Max Rosa, Jakub Horanský a Sára Šelingová.

Diváci však na novú rodinu, najmä po odchode obľúbených postáv, mnohokrát nereagujú pozitívne, pričom kriticky sa k rodine Veselým vyjadrujú dodnes.

Mnoho divákov práve od príchodu Veselých datuje stratu záujmu o seriál.

Ten sa nakoniec prejavil aj v televíznej sledovanosti, ktorá medziročne v porovnaní prvých mesiacoch roka klesla o približne 100-tisíc divákov. Vlani sa ešte Oteckovia v podobnom období pravidelne dostávali nad hranicu 400-tisíc divákov, tento rok sa pohybujú okolo 300-tisícovej úrovne.

Nové postavy aj s tvárou Hranice

Markíza má záujem udržať Oteckov v podvečernom programe ešte celý tento rok.

Ako sme prednedávnom informovali, ešte pred tohtoročnou stratou výkonnosti sa začala obzerať po novom formáte či seriáli, ktorým by Oteckov v budúcnosti nahradila, podľa viacerých informácií by však k tomu ešte tento rok dôjsť nemuselo.

Situáciu môže zmeniť ďalší pokles popularity denného seriálu, ktorý sa televízia uprostred jari snaží odvrátiť.

Markíza počas apríla uvádza do deja Oteckov dve nové postavy.

Barbora Švidraňová ako nová posila v Oteckoch

Tento utorok oživila dej práve u menej populárnej rodiny Veselých, v ktorej kartami začne miešať Barbora Švidraňová ako seriálová Miša.

Tá je dlhoročná kamarátka Dávida, ktorého hrá Daniel Žulčák, ktorý s Mišou začne tráviť čoraz viac času. U starej kamarátky nájde vždy pochopenie a priestor vyrozprávať sa zo svojich problémov, a to aj medzi ním a Riou, pričom sa jej zdôverí s pravdou, ako to medzi nimi skutočne je. Dávid pritom vôbec netuší, že je Miša doňho roky tajne zamilovaná.

Zároveň do Oteckov mieri ďalšia nová postava, ktorú stvárni jedna z hlavných tvárí seriálu Hranica.

Markíza potvrdila príchod novej postavy do rodiny okolo Vlada Kobielskeho, ktorú si zahrá Gabika Dzuríková. Tá do deja vstúpi už v pondelok 18. apríla.

Dzuríková stvárni postavu Samovej mamy Jarmily, ktorá kedysi prežila krátky románik s Marekom Bobulom. Po tom, čo zistil, že má ďalšieho syna, do jeho života vstupuje nielen ďalšie dieťa, ale aj jeho matka, ktorá má byť zdrojom nových vtipných udalostí v Oteckoch. Jarmila bude vynikať nielen svojou energiou, ale aj chuťou spoznať celé osadenstvo, a to nielen počas jedného večera.

Gabika Dzuríková aktuálne stvárňuje jednu z najvýraznejších postáv v jojkárskom seriáli Hranica. Markíza takýmto spôsobom čiastočne revanšuje prechod hlavných tvárí Oteckov Braňa Deáka a Romana Poláčika do Hranice, Dzuríková však v seriáli Jojky po tom, čo sa začne objavovať v Oteckoch, nekončí.

Príchod Švidraňovej vyšvihol Oteckov

Príchod prvej novej tváre do Oteckov, Barbory Švidraňovej, sa odrazil aj na sledovanosti.

Postava Švidraňovej sa prvýkrát v seriáli objavila tento utorok, kedy seriál oproti predchádzajúcim epizódam vystrelil na podiel 26,3 % v komerčnej cieľovke. Rating dosiahol úroveň 5,4 %, televízie však už výrazne podvečer ovplyvňuje pekné počasie. Ešte prednedávnom by podobný podiel dosiahli Oteckovia so siedmimi ratingami.

Oteckovia oproti pondelku porástli o vyše štvrtinu, týždeň otvárali na podiele 20 %. Minulý týždeň na tom boli ešte horšie, keď len raz túto hranicu prekročili a hýbali sa spravidla nad 18 a 19 % v komerčnej cieľovke.

Oteckovia takto po dlhom čase zdolali kuchársku šou Bez servítky a vrátili sa do vedenia.

Bez servítky tento týždeň spadlo na najnižšie čísla za posledné mesiace s podielmi okolo 21 % v pondelok aj utorok. Minulý týždeň sa šou hýbala spravidla na úrovni nad 25 %. v komerčnej cieľovke. Aj po poklese udržalo Bez servítky medziročne významný nárast, v podobnom období sa pred rokom hýbalo pravidelne na podieloch okolo 15 – 18 %.

Oteckovia sa zas v utorok priblížili k podielovej úrovni, ktorú vlani ešte dosahovali pravidelne. V podobnom čase pred rokom sa podielovo stabilne dostávali na úroveň 26 – 31 %.

Zdroje dát: oficiálne dáta zdroj PMT/KANTAR SLOVAKIA, tlačové správy TV Markíza, JOJ, RTVS, teletext, portály Stratégie.sk, Mediálne.sk, Aktuality.sk, Facebook, Instagram
Vysvetlivky: komerčná cieľovka, mladí diváci – obchodná cieľová skupina divákov vo veku 12-54 rokov, spravidla uvádzaný rating v percentách (%) a podiel na trhu v %; celkové publikum – všeobecná trhová sledovanosť divákov vo veku 12+, uvádzaný počet divákov v tisícoch a prípadne podiel na trhu v %
*od jesene 2014 je do údajov sledovanosti započítavaná aj oneskorená sledovanosť, od januára 2017 aj „hostia“

Čítať viac...
Nahor