Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Téma mesiaca

Operné gala 2015 – benefičný galakoncert v Kežmarku pod záštitou Petra Dvorského

Opera Slovakia, o.z. pozýva na operný benefičný galakoncert – Operné gala 2015. Pozvanie na druhý ročník koncertu prijali speváci Štefan Kocán, Patricia Janečková, Peter Kellner a Titusz Tóbisz, účinkujúcich bude sprevádzať známa klaviristka Júlia Grejtáková. Výťažok z koncertu bude venovaný Stredisku Evanjelickej Diakonie SVETLO na vytvorenie potrebného Rehabilitačného centra. Koncert sa uskutoční pod záštitou Petra Dvorského.

Operné gala 2015

Po minuloročnom úspešnom koncerte pozýva občianske združenie Opera Slovakia na svoj druhý operný benefičný galakoncert po názvom Operné gala 2015. Portál Opera Slovakia oslavuje štvrté výročie od svojho založenia a pri tejto príležitosti sa uskutoční operný galakoncert v Drevenom evanjelickom artikulárnom kostole v Kežmarku s vynikajúcim speváckym obsadením. Kostol bol ako kultúrna pamiatka v rámci zápisu súboru Drevených chrámov v slovenskej časti Karpatského oblúka zaradený do zoznamu UNESCO v roku 2008. Región Kežmarku ponúka rôzne zaujímavé kultúrno-spoločenské zážitky pre záujemcov o ľudovú kultúru, kultúrne pamiatky či turistiku. Koncerty fotografuje známy prestížny slovenský fotograf Zdenko Hanout.

Koncert sa uskutoční pod záštitou Petra Dvorského.

Druhý ročník galakoncertu sa uskutoční dňa 18. augusta 2015 o 17. hod. v Drevenom evanjelickom artikulárnom kostole v Kežmarku. Sólistami večera budú Štefan Kocán, v súčasnosti vo svete najžiadanejší slovenský operný basista, sólista popredných svetových operných domov, napr. Metropolitnej opery New York, milánskej La Scaly, Viedenskej štátnej opery a inde, úspešná mladá slovenská operná speváčka Patricia Janečková, Peter Kellner, sólista Opery v rakúskom Grazi a Titusz Tóbisz, sólista Opery Štátneho divadla v Košiciach. Účinkujúci vystúpia s klavírnym sprievodom Júlie Grejtákovej, korepetítorky Opery Štátneho divadla v Košiciach, Opery SND, hlavnej korepetítorky súťaže Musica Sacra v Ríme ako aj hlavnej korepetítorky a dramaturgičky Opera Slovakia. Program koncertu bude pozostávať z diel majstrov svetovej opernej literatúry.

Výťažok z koncertu poputuje na vytvorenie Rehabilitačného centra

Umelci budú opäť účinkovať bez nároku na honorár a výťažok sa tento raz venuje Stredisku Evanjelickej Diakonie SVETLO v Červenici pri Prešove, ktoré sa zaoberá opatrovateľskou službou, organizovaním letných biblických táborov za finančne prijateľných podmienok aj pre deti zo sociálne slabších rodín a inou diakonickou činnosťou. Stredisko úzko spolupracuje so školou v Červenici pre žiakov s viacnásobným postihnutím, najmä hluchoslepotou. Snahou Strediska je vybudovať vo svojom zariadení v Červenici hydroterapeutické REHABILITAČNÉ CENTRUM. Keďže sa liečba hydroterapiou odporúča pre ľudí s viacnásobným postihnutím, organizátori koncertu by radi pomohli vytvoriť podmienky pre jej pravidelnú realizáciu. Centrum sa bude využívať celoročne, pretože 10 mesiacov priestory využíva škola a počas prázdnin sa tu organizujú letné tábory pre deti. Realizátor projektu je Stredisko Evanjelickej Diakonie SVETLO a Evanjelická spojená škola internátna s organizačnými zložkami:

  • Evanjelická špeciálna materská škola internátna
  • Evanjelická špeciálna základná škola pre hluchoslepých internátna
  • Evanjelická praktická škola internátna

Vstupné na koncert je 12 €. Predaj vstupeniek je v sieti Ticketportál a hodinu pred koncertom priamo v kostole

operne gala 2015

Ľudovít Vongrej, šéfredaktor a hudobný producent Opera Slovakia

Ľudovít-VongrejV tomto roku sme pripravili druhý ročník operného benefičného koncertu Opera Slovakia – Operné gala 2015 s kvalitným speváckym obsadením, ktoré je zárukou kvality. Koncert sme zorganizovali po minuloročnom neočakávanom úspechu, ktorý nás inšpiroval vytvoriť tradíciu operného benefičného koncertu na Slovensku, a bude sa konať každoročne v auguste pri príležitosti výročia spustenia spravodajsko-publicistického portálu Opera Slovakia, vždy v Drevenom evanjelickom artikulárnom kostole v Kežmarku. Okrem toho, že koncert prinesie svetovú opernú kvalitu do regiónu pod Tatrami, kde takmer nie je príležitosť stretnúť sa s týmto umeleckým žánrom, pomôže aj benefične. Rád by som sa poďakoval všetkým, ktorí sa podieľajú na príprave tohto koncertu – umelcom, ktorí vystúpia bez nároku na honorár, partnerom bez ktorých by takýto koncert nebolo možné zorganizovať, ako aj celému organizačnému tímu. Všetkých presvedčila myšlienka operného benefičného galakoncertu Opera Slovakia a spoločne kreujme toto spoločenské podujatie na východe Slovenska.

Takže všetkých Vás pozývam do Kežmarku, kde si vychutnáte atmosféru svetových operných domov a svojim vstupným prispejete tým, ktorí pomoc skutočne potrebujú.

Foto: Operný benefičný koncert Kežmarok 2014, Zdenko Hanout

Čítať viac...
Nahor