Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Televízia

Operátori Markízu HD z ponuky stále nevyradili. Stratí sa ďalší konflikt do prázdna?

V ostatnom čase došlo už ku druhému konfliktu medzi komerčným vysielateľom a operátormi. Kým začiatkom roka sa s niektorými prevádzkovateľmi „posekala“ Joj pre televízny archív, teraz sa do sporu dostala Markíza pre jej ambíciu spoplatniť HD vysielanie. Začali sa diskusie, ktoré môžu trvať mesiace.

Od 1. mája vypneme HD vysielanie staníc Markízy. Presne tak znela „vyhrážka“ slovenských operátorov, ktorým sa nepáči požiadavka televízie spoplatniť jej HD vysielanie. Operátori sa začali proti novému poplatku brániť a mnohí avizovali vypnutie jej staníc vo vysokom rozlíšení. Malo sa tak stať od začiatku mája, no spoločnosti tak neurobili.

Medzi Markízou a operátormi prebiehajú rokovania, v ktorých 86 šíriteľov televízneho vysielania zastupuje Slovenská asociácia pre káblové telekomunikácie (SAKT). „Vzhľadom k ešte prebiehajúcim korektným rokovaniam medzi SAKT a spoločnosťou Markíza Slovakia, je zatiaľ predčasné hovoriť o ich výsledkoch,“ uviedol prezident SAKT Otto Verbich pre Živé.sk. Asociácia rokuje v zastúpení spoločností, ktoré majú spoločne takmer 600-tis. zákazníkov. Tých operátori nechcú razantným vyradením HD staníc Markízy nahnevať, Skylink aktuálne zisťuje, koľko z jeho abonentov skutočne HD Markízu sleduje. Klienti Skylinku musia potvrdiť, že HD stanice lídra chcú, inak o ne prídu.

Ako však budú rokovania prebiehať, je otázne. Markíza chce HD stanice spoplatniť od leta, mnohí operátori poplatky odmietli veľmi razantne a s televíziou sa nedohodli ani na ich znížení. Markíza svoj krok argumentuje vysokými investíciami do prechodu kompletného vysielania vo vysokom rozlíšení, ktorý by chcela uskutočniť už do konca tohto roka.

Aj Joj má ambíciu spoplatňovať svoje HD stanice. Na rozdiel od Markízy či RTVS, síce ako prvá televízia na Slovensku priniesla vysielanie vo vysokom rozlíšení, v HD však ponúka akvizičné programy. V rámci vlastnej výroby priniesla „kvalitu blízku technológii HD“ – napríklad v aktuálne vysielanom Paneláku.

Joj však má už teraz nedoriešenú situáciu s operátormi. Začiatkom tohto roka vykonala „raziu“ u poskytovateľov signálu a začala riešiť prevádzkovanie archívu jej staníc, na ktoré vraj operátori nemajú právo. Slovanet dokonca televízia zažalovala, pričom po dohode žalobu stiahla a spoločnosť archív Joj vrátila do ponuky. Situácia sa však ani zďaleka nedoriešila, rokovania stále trvajú, pričom Joj chce pristupovať ku každému operátorovi samostatne. Aj v tomto prípade poskytovateľov zastupuje SAKT, ktorá chce pre operátorov naopak vybojovať jednotné podmienky a rovnakú cenu za nelineárne služby.

Čítať viac...
Nahor