Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Podivnosti okolo Plesníkovho konca kariéry: Výpoveď už mal na stole, prečo ho opitého pustili do vysielania?

RTVS mala chcieť komentátorskú legendu už dvakrát prepustiť, nakoniec sa Plesník s televíziou vždy dohodol. O jeho konci rozhodol až verejný záznam, ktorý však vôbec nemusel vzniknúť.

Čo sa v skutočnosti dialo? Situácia okolo alkoholického excesu Jána Plesníka v priamom prenose nabrala rýchly spád. Ešte v priebehu basketbalového zápasu  Good Angels – USK Praha bol nahradený Oľgou Hamadejovou, pričom na druhý deň sám požiadal riaditeľa RTVS, Václava Miku, o ukončenie pracovného pomeru.

Zvláštne však je, že sa Plesník do éteru vôbec dostal. O tom, že komentátor, podľa všetkého, aj po 34 rokoch práce vo verejnoprávnej televízií profesijne zlyhal, niet pochýb, no je nanajvýš nepochopiteľné, ako sa mohol vo vysielaní opitý komentátor objavovať polovicu zápasu.

Plesník sa mal podľa denníka Plus jeden deň stretnúť s režisérom prenosu, Rastislavom Kuchtom, niekoľko hodín pred začatím zápasu. V tom čase mal byť komentátor ešte triezvy. Obaja sa mali vydať vlastnou cestou a znovu sa spojiť až pred začatím samotného duelu. Režisér však Plesníkovú podnapitosť z komunikácie nezaregistroval, stalo sa tak až po začatí priameho prenosu.

Zodpovedným pracovníkom RTVS však trvalo celú polovicu zápasu, kým opitého Plesníka z vysielania stiahli. Napriek tomu, že logickým krokom by bolo okamžité vypnutie komentára, nestalo sa tak. RTVS čakala na to, kedy podnapitého komentátora vystrieda Oľga Hamadejová. Tá sa k Plesníkovi pridala v priebehu štvrtej minúty druhej štvrtiny, pričom na štadióne bola prítomná od samotného začiatku duelu. Napriek tomu, že sa Hamadejová dostala na komentátorské stanovisko, Plesníka hneď nenahradila. Do konca druhej štvrtiny sa v komentári s opitým kolegom striedala, úplne prevzala komentár od tretej štvrtiny duelu. V hale bol tiež prítomný redaktor Peter Zagiba, ktorý nakoniec robil rozhovory. Tie mala pôvodne viesť Hamadejová.

Prečo televízii trvalo takmer polovicu zápasu, kým Plesníka z vysielania stiahla, je nejasné a minimálne rovnako neprofesionálne. S otázkami sme RTVS kontaktovali.

Plesník to však mal mať v telerozhlase už niekoľkokrát nahnuté. Denník Plus jeden deň uvádza, že komentátor mal už dvakrát výpoveď na stole, no nakoniec v RTVS zotrval. Prečo ho vedenie chcelo prepustiť, je neznáme. Plesník pri tom patril nielen medzi komentátorské, ale aj moderátorské stálice, keď sprevádzal hlavnou športovou reláciou Góly, body, sekundy. Patril tiež medzi najpopulárnejšie osobnosti televízie. Pred zavedením samostatnej kategórie pre komentátorov v ankete OTO bol Plesník najvyššie spomedzi šporťákov RTVS, keď sa pravidelne dostával do užšej nominácie ako Najlepší moderátor športu. Vyhrať ešte stále môže aj v aktuálnom ročníku ankety.

šéfredaktor Mediaboom.sk

Foto: cas.sk

Čítať viac...
Nahor