Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: vysielanie RTVS

Pikošky

Odkiaľ sa vzal expert medzi striedačkami? Takto vznikla novinka, ktorá pobavila Slovákov!

Tohtoročná novinka v prenosoch hokejových majstrovstiev upútala pozornosť. Vznikla z iniciatívy organizátora šampionátu.

Bývalý hokejista a hokejový expert RTVS Ondrej Rusnák sa tento rok objavil v netradičnej polohe.

Na vôbec posledných Majstrovstvách sveta v hokeji na obrazovke štátnej televízie, keď sa v rokoch 2024 až 2028 presunú na súkromnú stanicu Joj Šport, prišla RTVS s novinkou v podobe reportéra nachádzajúceho sa priamo medzi striedačkami tímov, odkiaľ sleduje dianie medzi hráčmi čakajúcich na striedanie a trénermi.

Prvýkrát v histórii majstrovstiev

„Prvýkrát nám bola ponúknutá takáto možnosť obsadiť tento priestor, tak sme po nej hneď skočili,“ povedal v rozhovore pre Pravdu komentátor a vedúci odboru športových prenosov Slovenskej televízie Pavol Gašpar.

Ide o úlohu prebranú zo zámoria, kde takáto televízna pozícia vznikla už v roku 2006.

„Reportér medzi striedačkami je termín, ktorý sa u nás zažil skôr pre reportéra, ktorý spovedá hráčov po tretinách či po zápase. Ale v zámorí je to úplne iná úloha.“

Vyplynula však z rozdielov oproti európskym štadiónom, na ktorých striedačky oddeľuje tunel pre hráčov, kým v zámorí prakticky susedia.

„Je tam malý priestor nanajvýš pre dvoch ľudí, kde zvykli televízie postaviť človeka,“ vysvetľuje Gašpar.

Na hokejových majstrovstvách, ktoré sa tento rok konajú v Lotyšsku a Fínsku, je takáto pozícia obsadená iba v lotyšskej Rige.

„Táto možnosť bola iba v Rige, v Tampere, kde je európskejšie usporiadanie štadióna, nie.“

Organizátori oslovili práve RTVS, ktorá tak má ako jedna z mála televízií medzi striedačkami takéhoto reportéra.

Úloha nového reportéra

Jeho úlohou je sledovať momenty, ktoré televízne kamery nezachytia, a priamo v priebehu zápasu o nich informovať divákov.

„Je to emocionálne najnabitejší priestor na štadióne. Nesmie sa s nikým rozprávať, ale môže tam prebehnúť očný kontakt, musí odčítať aj neverbálnu komunikáciu. Toto je jeho úloha. Priniesť niečo, čo prenosové kamery neodhalia, aby jeho pohľad bol tým, ktorý nás oveľa viac vtiahne do zápasu ako klasické obrázky, na ktoré sme zvyknutí,“ pokračuje Gašpar.

Nová výzva pripadla na hokejového experta RTVS Ondreja Rusnáka. Predstavil sa v nej hneď v otvárací deň šampionátu počas prvého zápasu Slovákov s Českom.

„Ponuka prišla asi mesiac a pol dozadu, bude to zaujímavá skúsenosť,“ povedal pred začiatkom šampionátu v rozhovore pre hokejportal.net Ondrej Rusnák.

Nechráni ho plexisklo

Ten sa nachádza k hráčom najbližšie, ako sa dá.

Ten priestor je veľký asi 3×2 metre a nemáte pred sebou plexisklo. Ako sa zvykne hovoriť, mám tie najlepšie lístky. Ako keď kustód otvára dvere. To je podobné.“

„Výhodou je, že budem pol metra od striedačky, teda vlastne ako keby súčasť deja. Priamo budem vnímať a počuť, čo sa práve deje na striedačke, ako komunikuje rozhodca. Budem tiež vidieť, kto je ako naladený, nervózny, kto sa s kým pohádal. Budem sa to snažiť divákovi priniesť,“ pokračuje.

Rusnák si netradičnú úlohu vyskúšal mimo televízneho prenosu už pred začiatkom majstrovstiev.

„Ondro vie, čo ho čaká, trochu sme si to naskúšali počas domácich zápasov, ktoré sme vyrábali. Nešlo to však nikam von, bolo to len pre našu potrebu. Aj preto, že v našich končinách s takouto úlohou nemá nikto skúsenosť,“ uviedol Pavol Gašpar ešte pred začiatkom majstrovstiev.

Vyskúšal som si to prvýkrát v testovacom zápase pred turnajom,“ potvrdil Rusnák.

Kým v zámorí reportér medzi striedačkami môže komunikovať aj s hráčmi, na svetovom šampionáte je to zakázané.

„Nie som priamo reportér, ktorý sa môže pýtať zo striedačky. Ja len môžem hovoriť to, čo práve odpozorujem. To je ten hlavný rozdiel medzi mnou a Amerikou. Ale chcem priniesť niečo navyše, preto tam bude aj tabuľa. Verím, že to kreslenie bude pre ľudí zaujímavé, veď to sa bežne nevidí. Vychádza to na deväť vstupov za zápas a aspoň raz za tretinu by som rád zapojil aj kreslenie. Jeden vstup bude trvať 15 sekúnd. Uvidíme, ako to budú vnímať diváci. Ale pri tíme budem najbližšie, ako sa dá,“ dodal Rusnák.

Náročná premiéra

Pre toho bola nová pozícia mimoriadne náročná.

Svoje postrehy musí sformulovať uprostred rozbehnutého zápasu v priebehu pár sekúnd, priestor má počas krátkych prerušení hry. Premiéru vo vysielaní mal navyše priamo počas najsledovanejších prenosov.

„Vstup do zápasu ma čaká vždy po reklamnom brejku. Nevýhodou je, že sa tam nedá inštalovať žiadna aparatúra, čiže technické hľadisko nie je ideálne. Mikrofón musím držať v ruke, ale nejako si tam viem pomôcť s hokejovou tabuľou a môžem tam nakresliť nejaké krátke expertízne veci. Je to taký vstup na 15 sekúnd,“ priblížil.

Novinku zaregistrovali diváci okamžite, stala sa aj námetom na nové memečka.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa zomriofficial (@zomriofficial)

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Satirén (@satiren_memes)

Bez Rusnáka by miesto neobsadila

Rusnák bol pre RTVS jediná voľba.

„Priznám sa, nemal som manévrovací priestor, koho tam dať,“ hovorí Gašpar otvorene.

Miesto potreboval obsadiť človekom mimo športovej redakcie, ktorý má skúsenosti s aktívnym hokejom.

„Toto nie je úloha pre čistokrvných novinárov ale pre insidera. Už v tej chvíli sme vedeli, že Boris Valábik ostáva ako analytik v štúdiu a nemal som už koho iného osloviť.“

V prípade, ak by Ondrej Rusnák na novú výzvu nepristúpil, televízia by túto pozíciu na šampionáte neobsadila.

„Nechcel som mu povedať – Ondro, nemáš šancu to odmietnuť. Buď to urobíš ty, alebo to neurobí nikto. Ale Ondro to veľmi rýchlo pochopil a zhostil sa úlohy k našej spokojnosti.“

Rusnák sa zároveň s mnohými hráčmi pozná.

„Paľo Gašpar mi hovoril, že z nás expertov, ak to teda tak môžem nazvať, sa na tú pozíciu hodím najviac. S hráčmi som v osobnom kontakte, aj s hokejom ako takým,“ dodal Rusnák.

 

Čítať viac...
Nahor