Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Najvplyvnejšie spravodajstvo má Joj, Správy RTVS s najstabilnejšími výkonmi! Sú rekordne blízko TN-kám

Diváci Televíznych novín odchádzajú nielen k Joj ale aj RTVS, jej správy boli minulý týždeň mimoriadne vysoko.

Koleso šťastia, odchod z DVB-T aj pravidelný pokles sledovanosti sa aktuálne podpisuje pod historické minimá kedysi najsledovanejšej relácie na Slovensku. Televízne noviny zažívajú svoje najhoršie obdobie, kým konkurenčné spravodajstvá rastú.

Noviny Joj sa až na vianočné a silvestrovské obdobie držia od decembra minulého roka pred Televíznymi novinami. Ich odskok sa v závislosti od dňa mení, najvýraznejší je však v cieľovke 12+. Na tú síce cieli iba verejnoprávna televízia, dôležitá je však naďalej aj pre komerčné stanice. Okrem toho, že na nej v prípade pozitívnych výsledkov napriek nižšej relevancii dodnes stavajú svoje tlačové správy, pri spravodajstvách je univerzálna cieľovka odrazom celkového zásahu správ na divákov.

Najvplyvnejšie spravodajstvo má v súčasnosti Joj, ktorá je ostatným správam vzdialená o stovky tisíc divákov. Minulý týždeň hlavné Noviny oproti Televíznym novinám sledovalo okolo 130 až 230-tisíc divákov viac, trikrát sa rozdiel blížil alebo prekročil hranicu dvestotisíc. Noviny sa v silnejšie dni držali neďaleko alebo aj vyššie nad hranicou 700-tisíc divákov, v utorok mali klesnúť najnižšie – so 630-tisíc divákmi.

Televízne noviny minulý týždeň trikrát neprekonali hranicu 500-tisíc divákov, ich najslabší výkon prišiel v piatok, kedy ich malo sledovať 450-tisíc divákov. Najčastejšie sa hýbali okolo úrovne 530-tisíc, neďaleko šestotisícovej hranice boli v nedeľu, Noviny ich však prešprintovali o 150-tisíc divákov.

Ku Televíznym novinám to pritom nemajú ďaleko Správy RTVS. Zaujímavosťou je, že publikum hlavného spravodajstva bolo minulý týždeň najstabilnejšie, hlavný rozptyl sa hýbal medzi 380 až 400-tisíc divákmi. Jedenkrát, a to v utorok, správy uhrali 365-tisíc, v nedeľu mali tradične ako všetky spravodajstvá viac, vyskočili na hranicu 465-tisíc. Verejnoprávne spravodajstvo tak dokazuje, že sa svojím obsahom líši od komerčných správ a drží svoje publikum. Televízne noviny a Noviny sa spracovaním reportáží podobajú a neraz si vymieňajú divákov v závislosti od aktuálnej kondície televízie či výkonu programu, ktorý správam predchádza.

Od nového roka zároveň Správy RTVS výrazne znižujú stratu na Televízne noviny. Kým minulý rok bol ich odstup ešte 10 a viac percent, pričom sa Správy RTVS hýbali v podieli najvyššie okolo 16 – 17 %, v súčasnosti správy telerozhlasu priemerne uhrávajú okolo 19 %. Ich odstup na TN-ky minulý týždeň bol najčastejšie o 6 – 7 podielových bodov, vo štvrtok a piatok však na ne stratili historicky málo – iba približne 3 podielové body.

Televízne noviny klesajú už niekoľko rokov, postupne sa začali prepadávať z podielov okolo 50 a 40 %, ktoré ešte dosahovali na jar 2014 ku 35 až 30 %. Vlani to už bolo pravidelne pod tridsiatkoua aktuálne pritom nemajú ďaleko od podielovej 20-tky, ku ktorej kedysi padali len výnimočne v prípade ťažkej, napríklad športovej, konkurencie. Ako aj v minulosti, Televízne noviny potápal i nábeh, prvé tri týždne nového roka vysielané Koleso šťastia sa hýbalo len okolo podielových 10 – 11 %, čo sú historicky najslabšie výkony televízie v tomto čase. O časť divákov prišli TN-ky aj po odchode Markízy z antény, za Noviny však už padali aj predtým.

Čítať viac...
Nahor