Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Novinky v RTVS nekončia, ešte tento rok spustí dva nové projekty! Vieme podrobnosti

Verejnoprávna televízia už teraz pripravuje dva nové projekty, ktoré plánuje do vysielania nasadiť ešte tento rok. Opäť budú mať silný verejnoprávny rozmer, prvý predstaví najvýznamnejšie slovenské ženy, druhý bude „dynamicky vzdelávať“ o slovenčine.

RTVS pripravuje na tento rok dve väčšie novinky. Vyskúša náučný žáner v zaujímavom cykle Nebojme sa slovenčiny. „Nový vzdelávací cyklus Nebojme sa slovenčiny predstaví slovenský jazyk v dynamickom prostredí praktického života. Tvorcovia kladú dôraz na dynamickú formu prezentácie, ktorá je typická pre súčasnú mladú generáciu. Tomu zodpovedá voľba moderátorov, prostredia aj formy spracovania,“ prezrádza pre Mediaboom.sk televízia. Tvorcami cyklu sú autorka námetu Miroslava Brezovská a režisér František Palonder. Cyklus vzniká v koprodukcii s ILOVEFILM v odborná spolupráci s Jazykovedným ústav Ľudovíta Štúra SAV.

Nakoľko sa RTVS cyklom chce priblížiť hlavne mladému divákovi, obsahovo sa chce zamerať na „divácky príťažlivé“ oblasti ako prostredie filmu, literatúry, slang, moderné technológie, venovať sa však bude využitiu jazyka pri životopise, prezentácii na obchodných rokovaniach, komunikácii s úradmi či komunikáciou s lekármi. „Nenásilnou formou“ sa chce televízia v cykle venovať aj lingvistike. Budeme hľadať odpovede na netradičné otázky, pretože mladý divák najlepšie príjme informáciu, ktorá nie je strohá a zároveň poskytuje priestor na vlastnú kreativitu (Prečo máme v slovenčine „supermana“ vedľa „džentlmena“? Ako by ste po slovensky povedali „joystick“ a pod.) K jednotlivým otázkam sa budú vyjadrovať domáci aj zahraniční odborníci, čo z hľadiska mladého diváka dodá daným témam na presvedčivosti aj príťažlivosti,“ dodáva televízia.

Moderátormi projektu sa stanú známe mená Tomáš Palonder a Kristína Greppelová. Cyklus by mal pozostávať zo šestnástich častí, televízia s ním ráta v jesennej štruktúre, vysielať by sa mal v týždennej periodicite.

Po dlhšom čase sa televízia opäť zameria aj na portréty známych či dôležitých osobností. RTVS v koprodukcii s HITCHHIKER Cinema a Slovenským filmovým ústavom pripravuje cyklus PRVÁ, dokumentárne portréty o významných slovenských ženách, ktoré sa ako prvé Slovenky v histórii presadili v rôznych oblastiach spoločenského a verejného života. Ide o protagonistky, ktorých osobné príbehy sú súčasťou histórie, konkrétneho sociálneho a politického kontextu a nemali by zmiznúť zo spoločenskej pamäte,“ približuje pre Mediaboom.sk televízia. Cyklus vzniká na základe námetu Zuzany Liovej, ktorá stojí za filmom Dom, režíruje aj jeden z krátkych filmov v projekte Slovensko 2.0, cyklus PRVÁ podporil aj Audiovizuálny fond. RTVS chystá prvé štyri z celkových trinásť plánovaných častí odvysielať už tieto Vianoce.

Cyklus Prvá aj Nebojme sa slovenčiny plánuje televízia zaradiť na náročnejší kanál Dvojku. V minulosti pre ňu televízia pripravila niekoľko špeciálnych eventov, pozitívne ohlasy zožal projekt Moja naj kniha, do top trojky sa v ankete OTO za rok 2013 ako Program roka dostala séria koncertov Slovensko Advent 2013.

Čítať viac...
Nahor