Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: TV JOJ

Nové projekty

Nová televízia Jojky pozná dátum štartu! Ako bude vyzerať program dokumentárnej stanice?

Televízia spustí slovenský dokumentárny kanál pred koncom leta.

Ešte počas letných prázdnin sa zaviazala komerčná dvojka spustiť novú televíznu stanicu, ktorou po rokoch vypočuje divácke výzvy a prinesie dokumentárny kanál v slovenčine.

Na novej stanici JOJ Svet sľubuje po slovensky komentované dokumenty všetkých žánrov, ktoré budú novšieho dáta výroby.

„JOJ Svet bude vysielaná len na slovenskom trhu a v programe ponúkne slovensky komentované najnovšie dokumenty s najrôznejším tematickým zameraním, ktorých rok výroby nebude starší ako 2014.“

Na rozdiel od platených staníc CS History alebo CS Mystery, ktoré patria do portfólia Joj, chce s JOJ Svet cieliť na všetkých divákov vyhľadávajúcich dokumentárne programy.

„Z ponuky najnovšej stanice si vyberú diváci všetkých vekových kategórií a s rôznymi záujmami či záľubami – od prírody a zvieratá cez históriu, politiku, spoločenské vedy, astronómiu a vesmír až po minulé aj súčasné trendy a pohľady nielen do dejín, ale aj do budúcnosti, a to z rôznych pohľadov, ktoré nás, ľudstvo, zaujímajú, poúčajú, a zároveň posúvajú vpred.“

Joj zároveň oznámila, že vyrobí aj vlastné dokumenty či podporí vznik autorských projektov.

„Zároveň už dnes JOJ vyrába v spolupráci s najlepšími domácimi a zahraničnými tvorcami svoje vlastné dokumentárne série, ktoré exkluzívne predstaví divákom televízie JOJ Svet,“ informovala pred časom televízia.

Tá dosiaľ podporovala vznik dokumentov jej spravodajcov – najviac ich nakrútila Veronika Homolová Tóthová, ktorá sa od roku 2009 systematicky venuje príbehom z obdobia nacistického Nemecka alebo komunistického režimu.

Dátum štartu JOJ Svet

Joj v priebehu júna informovala, že s dokumentárnym kanálom príde na obrazovky počas leta.

Stať sa tak má nakoniec v polovici augusta, keď by nová stanica JOJ Svet mala s prvým vysielaním odštartovať v utorok 15. augusta 2023. Program začne o 06:00.

Kto sa na začiatku vysielania JOJ Svet dostane k jej obsahu, je nateraz otázne.

Televízia potvrdila, že dokumentárny kanál bude k dispozícii na predplatených službách – či už o satelitných, káblových, IPTV alebo OTT operátorov. Zároveň bude súčasťou plateného balíka Premium na platforme JOJ Play.

S akými operátormi sa už dohodla, zatiaľ neinformovala.

Do štartu stanice jej ostávajú ešte tri týždne, dá sa pritom očakávať, že bude do jednotlivých predplatených balíkov operátorov nabiehať postupne.

Nie vždy sa televíziám podarí dostať ich nové stanice ku kľúčovým operátorom hneď od štartu.

Markíza sa až po vyše roku dočkala zaradenia kanála Markíza Krimi do ponuky veľkého operátora UPC, udialo sa tak od júla 2023. Stanica štartovala 6. júna 2022.

Konkurenčnej Markíze sa jej nový kanál Markíza Krimi podarilo dostať do ponuky veľkého operátora UPC až po roku vysielania. Udialo sa tak po júnovej dramatickej výmene tlačových správ medzi operátorom a televíziou pre neúspešné rokovania o novej zmluve. V poslednej chvíli obe strany akceptovali podmienky, ktorých súčasťou bolo aj zaradenie Markíza Krimi ku zvyšným trom staniciam.

UPC pôvodne krimi kanál nezaradilo pre nesúhlas s podmienkami jej uvedenia – Markíza ho bezplatne ponúkla operátorom na úvodné obdobie, následne zaň museli začať platiť podobne ako za ostatné jej stanice.

Program novej stanice JOJ Svet

JOJ Svet v prvom programe potvrdzuje snahu o široké zameranie aj produkciu novšieho dáta.

Priestor v štruktúre našli historické či vojnové dokumenty, cestopisy, dokumenty o architektúre, zvieratách i prírodných katastrofách.  Väčšina dokumentov vznikla po roku 2015 či v tomto desaťročí. Výnimkou je seriál Zázraky prírody, ktorý vznikol ešte v roku 2011. Väčšina seriálov zároveň vychádza z českej koprodukcii s ďalšími zahraničnými tvorcami.

Program je podobne ako pri iných dokumentárnych staniciach vyskladaný z blokov, ktoré sa následne opakujú.

V prvý týždeň stanica uvedie napríklad Top 10 skvostov architektúry, stratégie, taktiky aj zbrane zvierat ako Prežiť v divočine, sériu plnú katastrof v podobe tornád, záplav či epidémií Hodiny zúfalstva alebo Najväčšie tajomstvá a záhady, ktoré sa budú venovať nadprirodzeným javom, mimozemšťanom, mýtickým bytostiam či posvätným miestam.

Večer dostanú okrem iného priestor cykly Hitlerovo zlato, Prísne tajné projekty UFO: Odtajnené alebo Šialený svet studenej vojny, ale tiež film o celom priebehu tajnej operácie CIA voči Bin Ládinovi od útoku na dvojičky.

JOJ Svet bude tiež vysielať 6-dielnú dokumentárnu sériu Českej televízie V karaváne po Slovensku, v ktorej po našej krajine cestoval Dalibor Gondík.

 

Čítať viac...
Nahor