Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Nova sa vraj vzdá olympijskeho hokeja. Príde o hokej aj Markíza?

Renomovaný český server iDnes.cz priniesol prekvapujúcu informáciu o tom, že TV NOVA plánuje ponúknuť už zakúpený olympijský hokejový turnaj Českej televízii, ktorú predtým preplatila. S nástupom nových majiteľov CME, ktorí vymenili generálneho riaditeľa, však v TV NOVA nastal úsporný režim, ktorý zdá sa môže priniesť nejedno prekvapenie. Teraz to vyzerá tak, že olympijský hokej by sa mohol po vzájomnej dohode a finančnom vyrovnaní dostať späť do Českej televízie. „Na uvedené spekulace nechceme reagovat,“ odpovedal serveru iDnes.cz šéf PR Novy Josef Koukolíček, čím informáciu nepoprel.

Ak by sa informácia ukázala ako pravdivá, je otázkou, či to ovplyvní aj vysielanie olympijskeho hokeja na Markíze, ktorá športový balík kupovala spolu s Novou cez CME. Záujem o hokej mal vtedajší šéf CME Adrian Sarbu, ktorý chcel olympijský turnaj získať za každú cenu a „vyfúknuť ho“ rivalom – bývalým riaditeľom Novy a Markízy Petru Dvořákovi a Václavovi Mikovi, ktorí sa so Sarbuom nerozišli v dobrom a obaja neskôr získali posty šéfov verejnoprávnej televízie. Neúspech ČT a RTVS pri získaní práv na olympijský hokejový turnaj bol zrejme osobnou pomstou. Komerčné televízie Nova a Markíza hokejový turnaj podľa dôveryhodných zdrojov doslova preplatili. Obe skupiny pritom už vtedy bojovali s finančnou stratou.

Hokej patrí k najsledovanejším športom u nás, olympijský hokej má svoj cveng, najmä ak hrá naša reprezentácia. Otázkou zostáva, či by sa vynaložené prostriedky na vysielacie práva televíziam vrátili. Olympiáda sa koná v Soči, kde je časový posun a napríklad západy slovenskej reprezentácie sa budú hrať o 9,00 ráno a o 13,30 popoludní, čo nie sú práve najatraktívnejšie vysielacie časy. Prvý zápas SVK vs USA sa dokonca hrá cez pracovný deň o 9,00 hod. Takéto skoré vysielacie časy sú naplánované aj na štvrťfinálové zápasy, jedno zo semifinále a i samotné finále sa uskutoční o 13,30 hod. Istá nie je ani úspešnosť našich hokejistov, čo tiež bude mať vplyv na sledovanosť. Efektivita vysielania olympijského turnaja na komerčnej televízii s ohľadom na vysoké náklady je preto otázna.

Portál iDnes.cz podal informáciu o presune hokeja z Novy na ČT ako dôveryhodnú a takmer istú. O hokejový turnaj by tak mohla prísť aj Markíza, ktorá ho chce v najbližších dňoch ponúkať agentúram a klientom ako highlight úvodu televíznej sezóny 2014. Situácia okolo presunu hokeja z Novy na ČT však môže vyvolať neistotu a nedôveru aj v prípade Markízy. Ako to bude naozaj sa zrejme dozvieme v najbližších dňoch.

Doplnené: „Na staniciach Markíza a Dajto odvysielame všetkých 30 zápasov hokejového turnaja mužov zo Zimných olympijských hier 2014 v ruskom meste Soči,“ povedala pre portál Omédiách.com hovorkyňa Markízy Tatiana Tóthová. Markíza tak oficiálne potvrdila, že o olympijský hokej nepríde. Práva však kupovala spolu s Novou ako skupina CME. Či sa skutočne hokej nebude vysielať na silnejšej a bohatšej Nove a bude sa vysielať iba na Markíze, uvidíme zrejme až v nasledujúcich týždňoch. Podľa našich informácií sa zatiaľ v Markíze pokračuje v prípravách na hokejový turnaj. Rozhodnutie o zmene však môže prísť kedykoľvek, finančný audit v CME ešte nebol ukončený. A zásadné zmeny majitelia Markízy a Novy nekomunikujú dopredu (viď odvolanie vrcholových top managerov Novy a Markízy).

 

Zdroj: iDnes.cz

 

Čítať viac...
Nahor