Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Nezabudnuteľný Tomáš Holý – nešťastná smrť a tajomstvo lásky s Luckou Bílou (+VIDEO spoveď Lucky Bílej)

Tomáš Holý, detská herecká hviezda rokov 80-tych, tragicky zahynul pred viac ako dvadsiatimi rokmi. Tomáš mal iba 22 rokov. V srdciach divákov tak navždy zostal ako malý, ušatý a ukecaný chlapček. Stal sa najznámejším a najobľúbenejším detským hercom v našich končinách. O Tomášovi sa môžete v nasledujúcich riadkoch dozvedieť možno aj to, čo ste nevedeli.

K filmu a televízii ho priviedla náhoda.

Hercom sa stal náhodou. Jeho strýko bol rekvizitárom na Barrandove a „dohodil“ mu malú úlohu prváčika v dnes už kultovej komédii „Marečku, podejte mi pero“. Spočiatku to vyzeralo len ako príjemné spestrenie života malého chlapca. Nakoniec sa z Tomáša Holého stal najúspešnejší a najobdivovanejší detský herec v bývalom Československu.

Postavu malého Vaška v komédiách „Jak vytrhnout velrybě stoličku“ a „Jak dostat tatínka do polepšovny“ takmer nezískal. Na konkurz prišlo 140 uchádzačov. Režisérku však v prvom momente nezaujal. „Bol najmenší, nič nehovoril, len pozoroval väčších chlapcov. Neskôr pri odchode urobil zvláštne gesto na pozdrav. V tú chvíľu bol neprekonateľný,“ zaspomínala si Poledňáková pre denník MF Dnes. Nakoniec si ho vybrala a lepšie urobiť nemohla.

Nechcel byť hercom.

To, že herecká profesia by ho celoživotne obmedzovala, si uvedomil veľmi skoro. Už ako desaťročný s nadhľadom hovorieval, že nebude hercom, ale sexuológom. Keď definitívne s herectvom skončil, povedal: „Herectvo je stereotypné a namáhavé. Keď som začínal ako sedemročný,  filmovanie sa mi veľmi páčilo. Bavilo ma to a chcel som hrať. Bola pri tom kopa zábavy, spoznal som veľa zaujímavých ľudí, liezli sme po skalách a vyvádzali hlúposti. Mohol som sa uliať zo školy, ale na druhej strane som nemal žiadne prázdniny. Ostatní chlapci išli do kina, ja som drel na skúškach. Málo som sa hrával s deťmi, žil som stále v dospeláckom prostredí. Tak som si povedal, že už nechcem hrať. Nemrzí ma to.“

Po maturite na gymnáziu začal študovať právo po vzore svojho otca. Nebol najpríkladnejším študentom, aj jeho otec si pre Českú televíziu zaspomínal, že musel dokonca riešiť situáciu, keď Tomášovi hrozil vyhadzov zo školy. Ale dokázal sa zaťať , zabral a pokračoval v štúdiu.

Veľká láska s budúcou speváckou hviezdou.

Jeho veľkou láskou sa stala vtedy začínajúca speváčka Hanka Zaňáková, ktorá neskôr dobyla svet ako Lucie Bílá. Slušný študent právnickej fakulty a rebelantská speváčka s reťazami na krku – na prvý pohľad nesúrodý pár. Obaja bývali v tej istej štvrti a Lucka pre Českú televíziu prezradila, že iniciátorkou zoznámenia bola ona. Prvá navrhla rande. V spomienkach konštatovala: „Asi by sme spolu nezostali, boli sme každý iný. Kamaráti mu hovorievali Božský a on naozaj taký bol! Spúšťal nám z okna vedro s pivom, hrávali sme karty… Mal rovnaký dobrácky výraz v tvári ako ten neodolateľný šibal z filmu. Tešila som sa na každý jeho príchod, niekedy sa robil vzácnym a zmizol na deň, či dva …“

[youtube width=“600px“ height=“400px“]QPPZcOf4lMw[/youtube]

 

Nešťastná smrť.

S partiou kamarátov sa vybral na chalupu. S jedným z nich sa rozhodol vyskúšať novú škodovku. Bola tma, hmla a klzko. Svoje zrejme zohral aj alkohol. Mladí ľudia sa šli na chalupu baviť. Nezvládol riadenie a narazil do stromu. Jeho kamarát prežil bez ujmy, Tomáš sa však už neprebral. Bol to šok. Najťažšie to niesla jeho mamička Maruška. Neskôr ťažko ochorela. Jeho kamaráti ju navštevujú doteraz, keďže sa u Holých vždy dobre cítili. S pani Maruškou Holou je stále v kontakte aj Lucie Bílá. Vtedajšie médiá si smrť niekdajšej detskej hvezdy takmer nevšimli. Bola iná doba. V spomienkach divákov však zostal navždy. A filmy, v ktorých si zahral, patria stále k najobľúbenejším.

 

Spomienka na Tomáša Holého – Silvester 1979:

[youtube width=“600px“ height=“400px“]5VHMpYbIiUQ[/youtube]

 

Čítajte aj: VEDELI STE, ŽE ARABELU MALA HRAŤ INÁ HEREĆKA? AKO VYZERÁ ARABELA DNES?

 

Čítať viac...
Nahor