Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Nezabudnuteľná Helena Růžičková – už 10 rokov nie je medzi nami. Kto a prečo ju nenávidel?

Helena Růžičková bola neprehliadnuteľnou postavou českého a československého filmu a televízie. A to nielen svojim zjavom a postavou, ale aj prirodzeným a nenapodobiteľným herectvom. V súkromí však šťastná nebola, predčasne zomrel jej syn Jiří a veľmi ju sklamala jeho exmanželka, ktorá sa paradoxne stala jej dedičkou.

Nesmrteľná Helena sa preslávila najmä malými úlohami – napríklad princeznou Droběnou v Popoluške, či bláznivou ženou v Saxane. Ale zažiarila napríklad v trilógie o rodine Homolkovcov, či v seriáli Vlak detství a naděje. Asi najnezabudnuteľnejšou úlohou zostane Maruš v komediálnej trilógii Slnko, seno… Časť médií, či hereckých kolegov ju však podceňovala a jej herectvo považovali iba za komedianstvo. A dokonca ju pranierovali, keď sa rozhodla kandidovať za komunistickú stranu. Pritom sama bola počas režimu perzekuovaná.

Helena Růžičková však bola najviac nešťastná zo svojej rodiny. Nenávidela ju najmä jej nevesta a menovkyňa Helena mladšia a to aj po jej smrti. Odmietla naprílklad uznať čestné občianstvo, ktoré po smrti Helene udelila obec Slatina, ktorú milovala a kde prežila posledné roky života. Na dome, ktorý zdedili jej vnučky Lucie a Kamila, preto nedovolila umiestniť pamätnú tabuľu. So svojou nevestou si herečka nerozumela ani počas života, po rozvode sa s ňou ani s dcérami nestretával ani jej nebohý syn Jiří. Dôvody mal každý svoje. Helena svojej neveste vyčítala, že sa na Jirku v ťažkých časoch vykašľala, nevesta naopak tvrdila, že práve matka zasahovala synovi do života. Vzťahy sa nikdy nezlepšili. A keďže Helena Růžičková nenapísala závet, po jej smrti všetko zdedila jej nevesta a dve vnučky, o ktorých raz povedala, že ju veľmi sklamali. A tak aj jej dedičstvo dopadlo.

Nevesta po smrti herečky dokonca veľkú časť jej fotografií a listit vyhodila do odpadkov. Nechala si len cennosti a spomínaný dom v Slatine. S udelením čestného občianstva pre svoju svokru najprv súhlasila, potom si to však rozmyslela a nedovolila osadiť ani pamätnú tabulu na dom. „Po konzultaci s rodinou jsme se rozhodli, že na chalupu Růžičkové nebude umístěna žádná plaketa, ani na jiný dům v obci. Nikdo z rodiny si to nepřál. Takže to udělení občanství je jen usnesení zastupitelstva, je o tom zápis,“ uviedol pre portál Aha! starosta Slatiny Václav Vachoušek. „Vím, že to občanství jí udělili, ale v domě jsem žádný zápis nebo plaketu nenašel. Nic tam není, vím to dobře, protože se o ten dům starám. Vždycky dostanu strašně vynadáno, když přijedou,“ dodal jeden zo susedov zosnulej herečky.

Chalupa pritom zostala v pôvodnom stave, v akom bola, keď ju Helena naposledy opustila. Pribudol iba bazén. Zo svojej chalupy odišla 22. decembra 2003 do plzeňskej nemocnice, kde 4. januára 2004 zomrela vo veku 67 rokov.

Helena Růžičková bola pôvodne zdravotnou laborantkou a dokonca sa učila baletu. Neskôr vyhralo herectvo. O tanci stále hovorila, jej nadváha jej však tancovať už nedovolila. Napriek tomu bola veľmi čiperná. A taká zostane aj v našej pamäti.

 

Jedna z najznámejších scénok z filmu o Saxane:

[youtube width=“600px“ height=“400px“]5p2Phy0OBVI[/youtube]

 

A ako princezná Dorbena v slávnej Popoluške:

[youtube width=“600px“ height=“400px“]TSao8aRThG4[/youtube]

 

A jej najväčšia rola – seriál Vlak detství na nadeje:

[youtube width=“600px“ height=“400px“]fQqz-bD3Qd8[/youtube]

 

A na záver nezabudnuteľné Slnko, seno…

[youtube width=“600px“ height=“400px“]8nSAterIW3E[/youtube]

 

Čítať viac...
Nahor