Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

TV tipy

Nesmrteľné Pelíšky sa opäť chystajú ovládnuť televízny večer! Aj toto sú ich legendárne hlášky

Koniec 60-tych rokov, pražská štvrť staré Košíře. V jednej dvojposchodovej vile tu žijú dve rodiny – Šebkovci a Krausovci. Príjemný film zaľudnený osobitými postavami, s humorom a nadsázkou o rodinách, rodičoch, deťoch, rodinných trapasoch, bolestiach a bremenách, ale aj o dobe, v ktorej sa neroztápali len umelohmotné lyžičky v káve.

Otec Šebek (Miroslav Donutil) je prostoduchý, ale dobrácky dôstojník z povolania, je zástancom panujúceho režimu a rovnako vehementne obhajuje aj vlastnú neomylnosť v úlohe hlavy rodiny. Otec Kraus (Jiří Kodet), ktorý má za sebou trpkú vojnovú skúsenosť, je naopak zarytý opozičník. Aj on je však presvedčený, že má vždy pravdu. Preto sa nemožno čudovať, že sa títo muži nemajú v láske.

Ich deti – gymnazista Michal (Michael Beran) a jeho pekná spolužiačka Jindřiška (Kristýna Nováková) – však spolu vychádzajú celkom dobre. Najmä Michal by bol veľmi rád, keby si ho Jindřiška viac všímala. Ona však dáva prednosť samoľúbemu spolužiakovi Elienovi (Ondřej Brousek), ktorého rodičia sú dobre situovaní, pretože pracujú v diplomatických službách.

V oboch rodinách sa striedajú rodinné návštevy, oslavujú sa Vianoce, svadba i nečakaný pohreb. Mládež zatiaľ pokukuje po lákadlách kapitalistického sveta a snaží sa žiť svoj vlastný, na rodičovských autoritách nezávislý život. V súkromí rodinných „pelíškov“ sa tak odohrávajú malé drámy názorov a vzťahov, ktorým nechýba humor, rozprávačská elegancia, dobre vypointované situácie a vynikajúci dialóg.

Pelíšky boli a dodnes sú tak úspešnou komédiou, že po nich bola pomenovaná aj vodka, ktorá nesie názov „Pelíškovka“. Pri výrobe filmu sa stretla skvelá partia ľudí a tak niet divu, že sa do deja dostalo hneď niekoľko situácií či hlášok, ktoré v scenári vôbec neboli. Patrí medzi ne veta Stelly Zázvorkovej „A skláři nebudou mít co žrát„, keď sa na scénu dostali legendárne plastové poháriky či hláška Jindřicha Krause „Proletáři všech zemí, vyližte si prdel„. Zaujímavosťou tiež je, že Emíliu Vášaryovú scenár k filmu tak zaujal, že ho bola ochotná nakrúcať aj zadarmo.

Legendárnu komédiu Pelíšky uvádza Jednotka ČT v nedeľu 2. augusta o 20:00.

Hlášky z filmu Pelíšky

Zdroje: moviemania.sk, csfd.cz

Čítať viac...
Nahor