Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

TV tipy

Ne 28.12. – E.T., akého ste doteraz nezažili. V čom bude iný?

V nedeľu 28. decembra sa na slovenské obrazovky po dlhšom čase vráti legendárna snímka, ktorú milujú všetky vekové generácie, E.T. Mimozemšťan. Markíza pri tom po prvý raz odvysiela jeho vynovenú remastrovanú verziu, vďaka ktorej sa E.T. vráti vo vysokom rozlíšení. Markíza k tomu pri príležitosti novej verzie E.T.ho uvedie aj nový slovenský dabing. Doteraz sa E.T. vysielal v češtine. Televízni diváci tak dostanú aj na našej lokálnej úrovni novú verziu filmu. Nový dabing pri kultových filmoch bol však v minulosti prijatý skôr negatívne.

Pri príležitosti 20. výročia od premiéry filmu v roku 1982 predstavil Steven Spielberg novú rozšírenú verziu snímky. Zdigitalizoval niektoré E.T.-ho pohyby, remastroval celý zvuk aj obraz, pridal do nej dve nové scény, ktoré sa do originálnej verzie nedostali. V jednej z nich sa E.T. kúpe vo vani, v ďalšej hovorí malá Drew Barrymore mame, že E.T. odišiel počas halloweenskej noci do lesa. Počas práce na remastrovanej verzii reagoval Spielberg na niektoré scény citlivejšie. Obraz, v ktorom sa Elliota na bicykli snažia zastaviť federálni agenti s puškami, Spielberg upravil a namiesto zbraní im do rúk nasadil policajné vysielačky. Pri príležitosti 30. výročia, kedy snímka vyšla po prvýkrát na Blu-ray, sa zbrane do filmu vrátili.

Zábery z verzie filmu z roku 1982 a 2002. Na pravej strane sú E.T.-ho mimiky tváre zobrazené digitálne
et digitalizovany

Zmenených bolo množstvo detailov. Pohyb Elliotovho plášťa je v novej verzii digitalizovaný, v pozadí boli pridané stromy
et detaily

Vo vynovenej verzii z roku 2002 už zbrane vystriedali vysielačky. V roku 2012 sa do filmu zase vrátili
et mimozemstan zbrane

 

Čítať viac...
Nahor