Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

TV tipy

Multioscarová excelentná dráma s Jackom Nicholsnom, ktorú musí aspoň raz vidieť každý

Jeden z najvýznamnejších filmov svetovej kinematografie opäť na televíznej obrazovke.

Režisér českého pôvodu Miloš Forman sa postaral o jednu z najväčších snímok svetovej kinematografie. Filmová adaptácia bestselleru Kena Keseyho získala všetkých päť hlavných Oscarov za rok 1975 – Najlepší film, herec (Jack Nicholson), herečka (Louise Fletcher), režisér (Miloš Forman) a adaptovaný scenár (Lawrence Hauben a Bo Goldman).

Dej filmu Prelet nad kukučím hniezdom sa odohráva v psychiatrickej liečebni, do ktorej prichádza profesionálny kartár a bitkár Randle Patrick McMurphy, ktorý má súdne nariadenú liečbu. McMurphy hrá pomäteného, aby sa vyhol väzenskému trestu za sexuálne zneužitie a násilné prepadnutie. Jeho predstava pokojného života v ústave je od začiatku konfrontovaná s praktikami despotickej vrchnej sestry Mildred Ratched, ktorá v ústave neobmedzene panuje.

Snímka mala premiéru v roku 1975 a celkovo jej produkcia vyšla na vyše 4,4 milióna amerických dolárov, tržby celosvetovo prekročili úroveň 115 miliónov amerických dolárov. Jedným z producentov bol aj hviezdny herec Michael Douglas.

Excelentnú drámu Miloša Formana vysiela v nedeľu 23. februára ČT2 o 21:50.

Čítať viac...
Nahor