Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Natáča sa nová česko-slovenská rozprávka plná veľkých mien! Príde aj do kín

Robert Roth, Zita Furková, Zuzana Kronerová, Lukáš Latinák, Marián Čekovský či Maroš Kramár. Aj to sú mená, ktoré sa už niekoľko mesiacov objavia v novej česko-slovenskej rozprávke.

V druhej polovici augusta sa začalo nakrúcanie novej česko-slovenskej rozprávky Malý Pán, ktorej príbeh bude vyrozprávaný cez bábky. Bábková rozprávka režiséra Radka Berana a scenáristu Lumíra Tučka sa nakrúca na motívy knihy Velká cesta Malého pána a určená by mala byť deťom ale aj dospelému publiku.

Rozprávka bude plná známych hereckých mien ako Robo Roth, Zita Furková, Zuzana Kronerová, Lukáš Latinák, Danica Jurčová, Marián Čekovský, Ady Hajdu či Maroš Kramár, ktoré prepožičajú bábkam svoj hlas.

Film vzniká klasickou filmárskou technikou v reálnom prostredí aj v ateliéroch. Výnimočný má byť svojou výtvarnou stránkou, ktorú tvorí mladý výtvarník František Antonín Skála, syn známeho sochára Františka Skálu. Bábky ožijú vďaka divadelnému súboru Buchty a loutky.

“Buchty a loutky medzi divadelníkmi preslávil tzv. filmový jazyk, ktorý začali používať v divadle, a tak teraz my vo filme použijeme jazyk bábkový. Ide o technicky a technologicky najnáročnejší projekt, aký sme kedy realizovali, chceme priznať, že sa pred kamerou pohybujú skutočné bábky so skutočnými drôtikmi v hlave a nitkami na rukách a nohách,” hovorí režisér Radek Beran.

“Láka ma idea pripomenúť v dnešnej dobe ľuďom, ale najmä deťom, kúzelný svet bábok skrz film. Predstaviť jedinečnú česko-slovenskú bábkovú školu, a to nielen doma, ale aj v zahraničí, kde sú naše bábky známe svojou kvalitou a nápaditosťou,” dodal producent filmu Jakub Červenka.

Kniha s názvom Velká cesta Malého pána, ktorá sa stala predlohou pripravovanej filmovej rozprávky a autorkou ktorej je Lenka Uhlířová, získala niekoľko ocenení a vyznamenaní (Najkrajšia kniha LIBRI OLOMOUC 2008, Cena riaditeľa Výstaviska Flora Olomouc, White Raven Internationale Jugendbibliothek Mníchov 2010, nominácia na cenu Magnesia Litera 2009 v kategórii Objav roka). “Príbeh Malého Pána je postavený na jednom z najdôležitejších princípov našich životov a tým je potreba nebyť sám, mať sa o koho oprieť, keď nám je smutno alebo keď sa chceme podeliť o radosť. Tento hodnotový faktor sa v dnešnej dobe vytráca a rozprávka o Malom Pánovi deťom ukáže, že v živote sú dôležitejšie veci ako majetok a peniaze” hovorí o príbehu Jakub Červenka.

Ďalšími hlavnými tvorcami filmu sú kameraman Filip Sanders, koproducent Alexander Smik, produkčný Ludek Vlachař, o hudbu sa stará Milan Cais. Premiéra filmu je naplánovaná na jar 2015. Produkciu zastrešuje česká spoločnosť Bedna Films, koprodukčne sa na tvorbe rozprávky podieľa slovenská spoločnosť Fantomas Production. Rozprávka vzniká okrem iného aj vďaka podpore slovenského Audiovizuálneho fondu.

maly pan 3

maly pan 2

maly pan 1

Foto: Alžbeta Jungrová

Čítať viac...
Nahor