Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: Markíza

Pikošky

Nástupca Pyca či Sajfu? Markíza chce z Vinczeho novú moderátorskú hviezdu!

Vinczeho popularita vystrelila pred šiestimi rokmi po účasti v zábavnej šou Tvoja tvár znie povedome, po tom, čo ho Markíza okamžite posadila za moderátorský stolík hlavných Televíznych novín, ho teraz chce posadiť medzi moderátorskú špičku na Slovensku.

Markíza sa v tomto roku výrazne zamerala na hlavnú tvár svojho spravodajstva Viktora Vinczeho, ktorý sa na jej obrazovke objavuje stále viac.

Po rokoch strávených v spravodajských formátoch ako redaktor alebo moderátor však tentokrát dostáva príležitosť mimo spravodajstva v zábavných programoch, a to rovno tých najdôležitejších, na ktorých stojí úspech či už televíznej sezóny alebo budúcnosť kľúčového vysielacieho času.

Prvýkrát prekvapila Markíza na začiatku roka, kedy do pozície hlavného moderátora ťažiskovej šou Let´s Dance vôbec neoslovila Martina „Pyca“ Rauscha a rovno do nej angažovala doterajšieho moderátora správ. Vincze sa tak stal hlavnou tvárou siedmej série tanečnej šou, ktorej úspech bol pre Markízu po sérii prepadákov kľúčový.

Vincze sa nakoniec v programe objavil aj so svojou manželkou, Adelou Vinczeovou, ktorá bola v minulosti stabilnou moderátorkou tanečnej šou spoločne s Pycom. Tentoraz ale zasadla do poroty.

Hneď po skončení Let´s Dance dostal Vincze ďalšiu príležitosť mimo spravodajstva, keď ho Markíza obsadila do dôležitého denného podvečerného súťažného formátu Na love.

Vinczeho výkon bude pre Markízu o to dôležitejší, že so šou Na love počíta vo svojom programe dlhodobo, pričom má za úlohu podvihnúť výkonnosť po upadajúcej sledovanosti seriálu Oteckovia.

S novinkou Na love televízia chce nadviazať na úspech tohto súťažného formátu na sesterskej českej Nove, kde sa taktiež uviedol na obrazovky uprostred roka – v lete 2021. Dodnes je pritom jedným z najsledovanejších programov denného vysielania spomedzi všetkých televízií na trhu.

Potlačí ho medzi moderátorskú špičku?

Markíza ďalším angažovaním Vinczeho do dôležitého nespravodajského formátu potvrdzuje snahu spraviť z neho univerzálnu moderátorskú hviezdu.

Markíza sa, podľa všetkého, pokúša vytvoriť z Vinczeho nového moderátora na úrovni jeho manželky Adely Vinczeovej či jej niekdajšieho dlhodobého kolegu Martina „Pyca“ Rauscha, ktorí patria k najväčším moderátorským istotám na trhu pri moderovaní veľkých formátov.

Vinczeho by takto mohla chcieť do podobných formátov obsadzovať pravidelne.

Jeho výhodou je, že by mala moderátora pre veľké šou priamo vo svojich radoch. V minulosti musela viaceré tváre preplácať, aby ich získala do svojich ťažiskových formátov.

Dlhodobý problém

Na slovenskom trhu je dlhodobo málo moderátorov, ktorí by sa mohli zhostiť moderovania veľkých či dôležitých formátov.

Už roky televízie zápasia s rovnakým problémom, keď do svojich relácií nevedia nájsť nové tváre, ktoré by ustáli formát veľkej obrazovky a uspeli by u divákov.

V niektorých prípadoch tak pristupujú k nečakanej voľbe – ako v prípade angažovania Marcela Merčiaka do večernej zábavnej šou Čo ja viem alebo herca Mariána Miezgu do Záhad tela. Práve jeho voľba RTVS zabrala, keď v ňom objavila mimoriadne pohotového moderátora.

Markíza zas popri Vinczem dlhodobo ťahá do popredia v pozícii moderátorky komičku Evelyn, ktorú po niekoľkých sériách Farmy najnovšie obsadila aj ako moderátorku prime-time novinky Lego Masters.

V prípade veľkých šou sa roky na obrazovke objavujú rovnaké tváre, ktoré sa televízie dlhodobo snažia adekvátne obmeniť. Nie vždy sa im to však darí.

Dlhé roky ťažiskové sezónne formáty moderátorsky obsadzovali Martin „Pyco Rausch, Adela Vinczeová, Leoš Mareš, či v minulosti Matej „Sajfa“ Cifra, Zuzana Fialová alebo Tina, Vilo Rozboril či Jakub Prachař.

Joj sa pravidelne snaží o obmenu moderátorov svojej hlavnej šou Česko Slovensko má talent, v ktorej prvú moderátorskú skúsenosť zažila Lujza Garajová Schrameková, no rovnako David Gránský, ktorý aktuálne moderuje Talent s Jasminou Alagič. Dva roky tiež šou sprevádzala skôr rádiová dvojica Junior a Marcel, ktorú pôvodne pravidelne na obraz vytiahla RTVS do šou Nikto nie je dokonalý.

Absencia nových moderátorov sa naplno v minulosti prejavila vo veľkých šou Markízy. 

V roku 2013, kedy nemohla do Superstar angažovať Leoša Mareša upísaného konkurencii, vyskúšala úplne novú moderátorskú dvojicu v podobe Romana Juraška a Zory Kepkovej. Dvojka, ktorej sedí skôr moderovanie ranných magazínov, do veľkej šou nedorástla.

V roku 2015 po zákulisnom súboji stiahla späť do Superstar Pyca, ku ktorému zas hľadala pre živé kolá novú moderátorskú kolegyňu. Siahla po Jitke Nováčkovej, ktorej účasť dopadla katastrofou. O tri roky neskôr ju vedľa Leoša Mareša vo svojej prvej veľkej šou vystriedala Jasmina Alagič.

Trápenie sa s výbermi moderátorov dokonca vyústilo v roku 2020 k úplnému zrušeniu moderátorského postu v Superstar. V roku 2021 sa k moderátorovi vrátili televízie aspoň pri živých kolách, kde sa im vydaril výber v podobe Ewy Farnej.

Od tohto roka Markíza dlhodobý problém s chýbajúcimi moderátormi rieši výberom spomedzi vlastných radov obsadzovaním Viktora Vinczeho a Evelyn.

 

Čítať viac...
Nahor