Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Nasadenie prvého zo seriálov Joj známe, budúci rok otvorí novou kriminálkou! Pozrite si trailer

Medzi prvými projektami novej sezóny Joj bude desaťdielna kriminálka pripravovaná s Českou televíziou.

Joj v súčasnosti pracuje hneď na niekoľkých seriálových projektoch, pričom je už jasné, s ktorým vyrukuje hneď na začiatku roka. Televízia potvrdila, že jedným z jej prvých projektov v novom roku 2017 sa stane česko-slovenská koprodukčná kriminálka Svět pod hlavou, ktorú pripravuje v spolupráci s Českou televíziou a Bionautom. Potvrdil to na svojom Facebooku, Marcel Grega. „Do vysielania ho pripravujeme v januári 2017 a bude tak jedným z prvých projektov novej sezóny. Desaťdielna kriminálka je potvrdením nášho súčasného seriálového smerovania s dôrazom na kvalitu, rôznorodosť žánrov a produkcií,“ napísal Grega. Svět pod hlavou bude Joj vysielať s ČT od januára súčasne. Miniséria dostane celkovo 10 častí.

Trailer k seriálu Svět pod hlavou

Svět pod hlavou je inšpirovaný britskou sériou Life on Mars, ako však tvorcovia uvádzajú, samotný príbeh aj prostredie česko-slovenskej kriminálky je unikátne. „Príbeh a štýl Life on Mars sa v tunajšej verzii kopírovať nedá, museli sme prísť s vlastným. Tie svety sú absolútne nekompatibilné,“ povedal scenárista seriálu Svět pod hlavou, Ondřej Štindl.

Dej seriálu sa začína v momente, keď policajt Filip Marvan musí ukradnúť dôkaz, aby zachránil brata pred mafiou. Zrazí ho však auto a upadá do bezvedomia. Prebúdza sa v nemocnici v roku 1982. Popri otázkach, prečo sa prepadol do minulosti, a to do času tesne pred svojím narodením, a popri pátraní po príčinách, ktoré zmenili jeho rodine život, je Filip nútený vyšetrovať sériu detektívnych prípadov v období normalizácie Česko-Slovenska. „Kriminálka, rodinná dráma, sen. Miniséria Svět pod hlavou ponúka napätie, tajomstvo, a aj keď sa odohráva v dobe, v ktorej nikomu nebolo do smiechu, taktiež humor. Pozývame divákov na mysterióznu jazdu naprieč časom do dôb, ktoré sa nám bohužiaľ nezdali,“ povedal o kriminálke producent, Vratislav Šlajer.

Hlavnú postavu Filipa Marvana stvárni Václav Neužil. „Je to autentické a pravdivé. Rozhodne to nie je selankovitá nostalgia. Ide o veľmi intenzívny osobný príbeh policajta, ktorý prežije veľmi zásadnú životnú skúsenosť. A to celé v šedivých osemdesiatkach, kde je nuda a prázdnota. Všade je plno fízlov, okresných papalášov a dosť nebezpečných ľudí. Tomu je prispôsobená aj výprava,“ povedal hlavný predstaviteľ.

Miesto filmovej produkcie sa do seriálu nechal netradične zlákať Ivan Trojan. Presvedčil ho námet aj tím tvorcov. „Prvým dôvodom bolo, že sa mi veľmi páčil nápad BBC, a to pohybovanie sa v rôznych časových rovinách. Taktiež ma veľmi lákalo, že je tam neuchopiteľnosť toho, čo sa stalo, a určité tajomstvo. Druhým dôvodom bola produkcia Vratislava Šlajera. Hral som už v jeho prvej veľkej koprodukcii s Českou televíziou a získal som za to aj Českého leva. Tretím dôvodom boli obaja režiséri,“ hovorí Trojan. Réžiu si na starosť zobrali Marek Najbrt, ktorý nakrútil šesť dielov a Radim Špaček, pod ktorého réžiou vznikli ďalšie štyri. „Myslím, že naša spolupráca s Radimom je vyložene dobrá. Chceme, aby seriál fungoval ako celok. Preto máme spoločného kameramana Martina Štěpánka, strihača Michala Hýku, Petra Mrkousa a Annou Ryndovú a zvukového majstra Jiřího Melchera. Práve oni sú zárukou jednotného štýlu,“ povedal Najbrt.

Hlavnú postavu v seriáli stvárni aj Slovenka, Judit Bárdos. Stvárni lekárku miestnej nemocnice, v ktorej sa Filip Marvan po presune v čase ocitne. „Kristína je sklamaná a otrávená z doby, v ktorej žije, zároveň má nadhľad a robí svoju prácu poctivo. Hlavný hrdina Filip sa stane jej pacientom, neskôr aj láskou. Filip však vie, že sa v roku 1982 ocitol iba dočasne, a teda žiadny vzťah medzi nimi nemôže vzniknúť. Nemôže jej to ale prezradiť. Kristína zároveň pomáha Filipovi riešiť kriminálne prípady a záhadnú minulosť rodiny. Okrem Kristíny tam hrám ešte jednu postavu, veľmi podobnú, ale viac neprezradím,“ uzavrela Bárdos.

Seriál sa natáčal v severočeskom a stredočeskom regióne. Tvorcovia sa v priebehu výroby museli pre dobové spracovanie seriálu popasovať s niekoľkými náročnými výzvami. „Náročné bolo nájsť zadrôtovanú štátnu hranicu normalizačného Česko-Slovenska. Nakoniec bola táto scéna nakrútená vo vojenskom priestore neďaleko Prahy. Taktiež sa ukázalo, že žltooranžových aut s nápisom VB, ktoré v osemdesiatych rokoch stáli na každom rohu, výrazne ubudlo a nebolo ich ľahké zohnať. Napríklad Volga s týmto dizajnom existuje už len jedna,“ píše Česká televízia. Jednoduchá tiež nebola manipulácia s automobilmi, ktoré v tom čase vyžadovali výrazne väčšiu zručnosť: „Príliš neštartovali, pri jazde sa prehrievali, čo dnešným filmárom výrazne komplikovalo život.“

Čítať viac...
Nahor