Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Telenovely ako najsledovanejšie programy na Doma? Dnes to už neplatí!

Do čela menšej stanice sa dostávajú iné žánre.

To, na čom kedysi Doma postavila svoj úspech, už dnes takým hitom nie je. Výkony v minulosti vysoko úspešných večerných telenoviel sa dnes postupne znižujú a ratingovo nestačia na ďalšie programy stanice.

Do popredia sa začínajú dostávať sloty pred pol desiatou. Niekoľko sezón budované hlavné večerné okno s kriminálkou sa Dome vypláca od čias, kedy doň nasadila univerzálnejšieho Mentalistu. Dovtedy to skôr skúšala so ženskými krimisériami, no väčšinou dosahovala len staničný podpriemer. Práve Mentalista je v súčasnosti vôbec najsledovanejším titulom stanice, ktorý pravidelne uhráva okolo alebo nad dva ratingy.

Sledovanejšie, než hlavná telenovela Dila, bývajú aj podvečerné sitkomy. Doma od jesene posilnila slot s komediálnymi seriálmi dvomi časťami Krok za krokom, na ktoré nadväzuje dvojporcia stálice Priatelia. Oba seriály tvorili kedysi stabilnú súčasť štruktúry Markízy, teraz pomáhajú profilovať a posilňovať menšiu stanicu. Táto úloha im aj vychádza, pričom sa im pravidelne darí dostávať pred spomínanú Dilu, a to aj jej prvú časť, kedy je pri obrazovke viac divákov než podvečer.

Zlatý vek telenoviel sa na Doma skončil po uzavretí úspešnej série Feriha. Aktuálne vysielaná Dila sa s prvými a najdôležitejšími epizódami o 21:30, kedy k sebe môže pripútať najviac divákov, najčastejšie hýbe len okolo priemeru ženského kanála. Bežne sa pohybuje v rozmedzí 4 – 6 %. Ratingovo sa priemerne drží okolo 1,5 % s výkyvmi k 1 percentu aj smerom k 2 %.

Práve dva ratingy zvykli byť v priemere pre telenovely Doma tradičnou métou. Súčasná Dila na ne pozerá zospodu. S druhou epizódou podiel telenovele rastie aj ku vysoko nadpriemerným 8 – 10 %, ratingovo však klesá skôr ku jednotke.

Podielovo sa s oboma časťami zvykne momentálne viac dariť popoludňajšej telenovele More lásky. Jej výkony sa pravidelne hýbu okolo 8 – 10 %. Práve sériou More lásky začína Doma svoje najúspešnejšie pásmo v dennej štruktúre. Nadpriemerne sa totiž darí aj seriálu Ženy z rodu Gilmorovcov a spomínaným sitkomom. Dr. House sa pohybuje pod priemerom alebo okolo priemeru stanice.

Čítať viac...
Nahor