Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Najdrahší seriálový projekt v histórii Slovenska: Poznáme nové meno z kľúčových postáv! Vyrazí aj do sveta

Na projekte pracuje úspešný tandem tvorcov Čiary, režisér Peter Bebjak či producentka Wanda Hrycová.

Pripravovaný veľký projekt Joj naberá stále konkrétnejšie kontúry. Ambiciózna televízna séria Slovania sa stane vôbec prvým vysokorozpočtovým seriálom na Slovensku, do akého sa dosiaľ žiadna z televízií ešte nepustila.

Rozpočtom prekročí aj náklady na film. Jeho celková výška by sa podľa odhadov mohla ťahať až k 4 miliónom eur, pričom Joj má projekt zafinancovať polovičnou časťou. V jej prípade tak pôjde už o druhý seriál, do ktorého vloží tak výrazne množstvo peňazí, dosiaľ najviac investovala do seriálu 1890. Jedna epizóda Slovanov by pritom mala dosiahnuť rozpočet až 300-tisíc eur.

Slovania vzniknú ako spoločný koprodukčný projekt Slovenska a Ukrajiny. Vďaka úspechu na súťaži kinematografických projektov usporiadanú Ministerstvom kultúry Ukrajiny dostal seriálový projekt aj štátnu podporu, celkovo ukrajinské ministerstvo podporí Slovanov sumou 830-tisíc eur. Na realizácii sa má podieľať aj jedna z miestnych televízií v Kyjeve. Do projektu tiež vstúpila mediálna skupina Garnet, producentom je zároveň spoločnosť Wanda Production Wandy Adamík Hrycovej.

Producentka Wanda Hrycová sa pritom v realizácii opäť spája do úspešného tandemu s producentom Andrejom Jermakom a režisérom Petrom Bebjakom, ktorý má spoločne na svedomí medzinárodne oceňovanú snímku Čiara. Jej rozpočet sa pre porovnanie vyšplhal na 1,3 milióna eur. Čiara sa dostala približne na štyridsať filmových festivalov po celom svete, kde získala dve desiatky hlavných cien. Aj v prípade Slovanov pritom pôjde o projekt, ktorý bude mať medzinárodné ambície. Popri veľkolepej historickej téme a výpravnej realizácie spoločne s rekordným rozpočtom sa o ňom hovorí ako lokálnych Hrách o tróny. Producenti spoločne s Joj plánujú predstaviť Slovanov už tento rok v októbri na prestížnom svetovom televíznom festivale MIPCOM 2019 v Cannes.

V prípade Slovanov už pritom poznáme ďalšie herecké meno, ktoré sa zhostí jednej z kľúčových postáv. Ďalším už potvrdeným hercom by mal byť Andy Hryc, najnovšie svoje slová o účasti v tomto medzinárodnom seriálovom projekte potvrdil v nedávnom vydaní Všechnopárty. „Budem hrať jeden šestnásťdielny koprodukčný seriál s Ukrajinou o Slovanoch, mám tam dosť veľkú rolu,“ povedal. Prvým už aj oficiálne potvrdeným predstaviteľom jednej z hlavných postáv je herec Dušan Cinkota.

O seriáli Slovania
V novom historicko-dobrodružnom seriáli s prvkami fantasy zobrazí život Slovanov, obyvateľov Karpatskej kotliny v 7. storočí nášho letopočtu, ktorý bol plný dramatických zvratov. Vtedy chod dejín určovali pravidelné nájazdy krutých Avarov a divoké, zlomyseľné výčiny krvilačných slovanských božstiev. V seriáli tak nebude chýbať tajomno a mystéria typická pre raný stredovek, napätie a dejové zvraty založené na stretoch medzi charaktermi, ale aj zásahy vonkajších síl v podobe božstiev, cudzej viery a nepriateľov Avarov. Samozrejmosťou budú aj akčné boje so šermovaním a jazdami na koni, ale tiež vyhranené charaktery, ktoré len potvrdzujú, že sa ľudia ani naprieč storočiami v mnohom nezmenili. Temné slovanské božstvá a obety pre ne doteraz odkazujú na súčasné ľudové zvyky a ľudovú slovesnosť, ktorých často bizarný pôvod dnes už nevnímame. Nový seriál nám ich priblíži.

Čítať viac...
Nahor