Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Najdlhšie vysielaný seriál na Slovensku sa končí! Pozrite si veľký prehľad jeho histórie (videá, prvá klapka, štart)

O jeho konci sa špekulovalo už dávnejšie, definitíva padla pre 15. sériu. Tá je pre Panelák poslednou a seriál s najvernejšou diváckou základňou sa po sedem a pol roku dnes lúči.

Natáčanie prvého denného seriálu Joj sa začalo 16. januára 2008. Už o mesiac sa dostal na obraz. Panelák sa divákom predstavoval vydarenou kampaňou, za ktorú by sa televízie nemuseli hanbiť ani dnes. Promo zafungovalo a úvodnú časť Paneláku si v pondelok 18. februára 2008 o 21:15 pozrelo (v 12+) takmer 700-tisíc divákov a podiel sa šplhal k 40-tim percentám. Hneď na to sa priemer seriálu zastavil na úrovni okolo 25 %.

Úvodná kampaň Paneláku


Prvá klapka Paneláku

Panelák v priebehu prakticky celej svojej histórie zvádzal náročné súboje. Osudným sa mu stal až príchod Búrlivého vína. Po prvý raz menil vysielací čas dva mesiace po uvedení na trh v apríli 2008. Jeho sledovanosť sa dostala na stabilne nadpriemerné čísla, čo znamenalo jeho presun z deviatej na dvadsiatu hodinu. Vo svojom čase bez problémov konkuroval zábavným formátom Markízy Normálna rodinka, Áno, miláčik! či Priateľky. Pri druhej sérii už seriál musel čeliť drvivému tlaku vtedajšieho hitu – Ordinácii v ružovej záhrade. Prešlo iba pár dielov a v utorky a štvrtky, kedy sa po ôsmej lekársky valec vysielal, sa Panelák presunul za deviatu hodinu. Vo tomto čase už bol jednotkou na trhu. V roku 2008 dostal Panelák aj vlastný magazín o zákulisí seriálu.

Promo na Panelák magazín

V septembri 2009 prišla z Koliby nečakaná správa, Panelák sa mal vo všetky dni zastabilizovať v čase po ôsmej večer. Vedeniu televízie na druhý pokus tento krok vyšiel a seriál sa popri Ordinácii dokázal držať nad dvadsiatimi percentami. V tomto čase sa začal lámať chlieb a kde Ordinácia strácala, získaval Panelák.

Joj si za Panelákom stála aj začiatkom roka 2011, kedy sa Markíza rozhodla do prime-time nasadiť tureckú telenovelu Tisíc a jedna noc, ktorá zabrnkala na tú správnu divácku strunu a stala sa nečakaným hitom. Vedenie Joj však napriek výraznému poklesu výkonu Paneláku s jeho vysielacím časom nepohlo a z dlhodobého hľadiska urobilo správne. Markíza začala telenovelu pre jej vysoké čísla naťahovať a po jej návrate na jeseň už zďaleka nedosahovala také čísla, ako na jar.

V roku 2012 Markíza nasadila proti Paneláku Farmu, ktorá si svoje pokračovanie zabezpečila vďaka vysokým číslam s prvou letnou sériou v roku 2011. Kým jej druhá séria dokázala s výkonom Paneláku zamávať, tretie pokračovanie už zvádzalo so seriálom len vyrovnaný boj.

Po tom, čo Markíza presunula v apríli 2013 svoj seriálový hit Búrlivé víno na dvadsiatu hodinu, dostal Panelák ďalšieho náročného súpera. V tomto prípade už šlo o jeho definitívny pokles. O spočiatku úspešný reštart sa Joj postarala na jeseň 2013, kedy prekvapila a pre seriál pripravila veľku imidžovú kampaň. Podporila ju dramatickou linkou s autonehodou Michala Bajzu.

Imidžová kampaň pre štart 12. série Paneláku

12. séria odštartovala na konci leta a spôsobila u divákov rozruch, keď bola dočasne presunutá na 21:30. Prvý diel po masívnej kampani odštartoval s podielom nad 33 %, seriálu sa darilo nadpriemerne aj v ďalších dňoch. Po návrate na pol deviatu už sledovanosť klesala. Televízii sa následne nepodarilo viacero pokusov o posilnenie seriálu. V začiatkoch pomohol druhý a v tomto prípade definitívny presun za 21:40 od roku 2015, keď Panelák dokázal porážať Rodinné prípady. Po čase však oslabil a začal obsadzovať post trhovej dvojky, ktorý mu patril do posledných častí.

Seriál prešiel mnohými vývojovými fázami. Skalní fanúšikovia výrazne prežívali zmeny zvučiek, v roku 2011 došlo od 8. série k zásadnej zmene, keď sa tvorcovia rozhodli vyrobiť zvučku podľa flexibilnejšieho konceptu a skončili so záväzným introm pre celú sezónu. Naštartovala sa aj séria zmien hudobného podkladu, keď spievanú verziu piesne Lavíny od Desmodu definitívne nahradila inštrumentálna verzia. Čoraz viac sa do popredia dostala grafika, dvakrát bola zvučka seriálu dokonca kompletne grafická, najmä v druhom prípade šlo o krok vedľa. Najvýraznejšiu zmenu Panelák pocítil od roku 2014, kedy ho Andy Kraus zmenil na komediálny seriál, čím ho chcel ešte viac odlíšiť od v tom čase silného Búrlivého vína. Ešte v priebehu 13. série sa seriál vrátil do dramatickej polohy a tvorcovia sa po rokoch vrátili k čisto hranej zvučke.

Zvučka 1. série Paneláku


Zvučka 8. série Paneláku

Zvučka 12. série Paneláku (prvá čisto grafická zvučka)

Zvučka 13. série Nového Paneláku

Nová zvučka od 13. série

Panelák sa dožil celkovo 1309. častí, ktoré sa natočili v priebehu 1 592 natáčacích dní. Na výrobe sa podieľalo okolo 100 členov štábu, vystriedalo sa 10 režisérov. Vo väčších postavách sa predstavilo okolo 90 hercov, spoločne s vedľajšími postavami šlo o vyše 700 hercov. V Paneláku sa konalo 6 svadieb a 7 pohrebov.

Finálová upútavka Paneláku
[wpvp_player attid=“21755″ src=http://mediaboom.sk/wp-content/uploads/2014/12/Panelak-Finale.mp4 width=600 height=338 splash=http://mediaboom.sk/wp-content/uploads/2014/12/panelak-dakujeme.jpg]

Synopsa záverečného dvojdielu Paneláku
Silvinka navrhne Michalovi tykanie, Michal odmieta. Všetky vzťahy so ženami, s ktorými si potykal, skrachovali. A on svoj vzťah so Silvinkou nechce pokaziť… Fischl (EVA MÁZIKOVÁ) je rozhodnutá, že kým sa Inči nevráti z dovolenky, bude bývať u Cinegeovcov a starať sa o Valentínku. Ivana sa Goranovi ospravedlní za svoje správanie sa voči nemu a povie mu, že ho ľúbi. Alica dostáva od Egona esemesku, že ju večer očakáva v kancelárii. V závere správy je napísané: „Rachel, som proste do teba! Alica je v siedmom nebi, aj keď neskôr jej dôjde, že tá esemeska možno nebola určená jej. Baby ju presviedčajú o opaku. Pôjde večer Alica na stretnutie s Egonom? Baška sa stretne so Silvinkou. Tá sa jej prizná, že je do Michala zamilovaná už sedem rokov…

Fábry navrhuje Maslákovi odkúpenie Orgovánových firiem, ktorých sa chce zbaviť ich dedička Romanka. Radšej chce peniaze. Ivana sa zdôverí kočenám so svojimi pocitmi. To, čo povedala Goranovi včera, nie je pravda. Zdeněk si chce zopakovať svadbu s Julkou, tentoraz nie formálne, ale so všetkým, čo k tomu patrí. Začalo sa mu dariť aj finančne, a to vďaka spolupráci s Egonom. Viola oznamuje Rebece, že musí uvoľniť Angiein byt… Dušan vybavil Soničke na polícii deň voľna, môže v nemocnici navštíviť svojho vnuka. Monika a Fedor sa sťahujú späť na východ do Kokšova-Bakše. Jana sa prišla rozlúčiť s Maslákom a zároveň ho prosí, aby si na seba dával pozor. Mala totiž živý sen, že ho zavraždili…

Čítať viac...
Nahor