Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Foto: štúdio RTVS parlamentné voľby 2020

Aktuality

Na prvé výsledky si poriadne počkáme: Na Markíze aj RTVS vyjdú exit polly s veľkým oneskorením!

Štandardne sa exkluzívne prieskumy priamo z dňa volieb mali uverejniť už po 22. hodine, nakoniec na ne budeme musieť čakať.

Hneď dva exkluzívne exit polly na nás čakajú počas dnešnej volebnej noci, ktoré, podľa všetkého, už dajú veľmi konkrétnu predstavu o zložení budúceho parlamentu. Exit poll je prieskum, ktorý agentúry vykonávajú priamo v deň volieb po tom, čo voliči odvolia a vyjdú z volebných miestností, a tak je ich úspešnosť mimoriadne blízka reálnym výsledkom, nakoľko zachytávajú už priamo voľbu voličov, pričom naďalej dávajú dôraz na slovenskú demografiu. Exit polly tak majú najmä veľký význam v ďalšom množstve dát – ako správanie voličov jednotlivých strán, ich priority, očakávania či najväčšie sklamania -, ktoré anketári zbierajú a následne ich aj televízie počas volebných nocí analyzujú.

RTVS vo svojej volebnej noci štartujúcej už o 21:40 prinesie exkluzívny exit poll agenúry Median, Markíza vo svojom volebnom nočnom vysielaní, ktoré začína od 21:55, prinesie exit poll realizujúci agentúra Focus. Tento prieskum zverejní súčasne aj Rádio Expres, spoločne s ďalším veľkým balíkom dát, ktoré anketári vyzbierajú.

Ako Markíza, tak RTVS, mali zverejnenie svojich exit pollov naplánované hneď na začiatku ich volebnej noci, a to okamžite po zatvorení volebných miestností po 22. hodine. Pre televízie je exit poll vo vysielaní o to dôležitejší, že im dáva k dispozícii spomínané množstvo dát, s ktorými môžu pracovať počas niekoľkohodinového vysielania a majú sa tak moderátori s hosťami v štúdiu o čom rozprávať.

Už teraz je pritom jasné, že televízie sa budú musieť vyzbrojiť množstvom tém už pred uverejnením prieskumov. Vôbec prvé výsledky, a to práve prostredníctvom exit pollov, budú zverejnené najskôr o 23. hodine, a teda minimálne o hodinu neskôr oproti prvým plánom.

Dôvodom je, že televízie alebo akékoľvek médium môžu exit polly či iné prieskumy realizované v čase volebného moratória a dňa volieb zverejniť až po tom, čo budú zatvorené všetky volebné miestnosti na Slovensku. Tie sa otvárajú o 7. hodine a zatvárajú o 22:00, no tohtoročné voľby postihla smutná udalosť vo Veľkom Krtíši, kde zomrela členka volebnej komisie. Z tohto dôvodu sa tam miestnosť otvorila až o hodinu neskôr a bude otvorená do 23:00.

Samotné postupné zverejňovanie prvých výsledkov v rámci sčítavania hlasov z okrskov môže začať v krátkom čase od zverejnenia exit pollov. Zatvorené okrsky totiž už budú od 22. hodiny sčítavať hlasy, samotné zverejňovanie bude môcť začať rovnako až po 23:00. Exit polly ale poskytnú ako prvé veľmi konkrétne predstavy o úspešnosti jednotlivých strán. Už v minulosti sa výsledky exit pollu výrazne zhodovali s reálnymi výsledkami volieb.

Porovnanie oficiálnych výsledkov volieb 2016, posledného prieskumu agentúry Focus pred volebným moratóriom a exit pollu z dňa volieb 2016.

Ten odhadol vtedy neočakávaný nástup Kotlebovej ĽSNS rovno do parlamentu, keď sa v prieskumoch voliči k voľbe strany nehlásili, nárast vtedy novej strany Sme rodina až do Národnej rady, veľký prepad Siete ako vtedajšieho lídra opozície na úkor SaS a OĽaNO, ktoré nakoniec voliči zachraňovali z priepasti hranice zvoliteľnosti až na dvojnásobné čísla

Názov subjektu Posledný prieskum 2016 Exit poll 2016 Oficiálne výsledky 2016
Smer-SD 34,6 % 27,3 % 28,28 %
SaS 5,5 % 13,3 % 12,10 %
OĽaNO-NOVA 6,1 % 11,2 % 11,02 %
SNS 8,7 % 8 % 8.64 %
Most-Híd 8,2 % 7,3 % 6,50 %
ĽSNS 2,1 % 6,8 % 8,04 %
Sieť 14,0 % 6,7 % 5,60 %
Sme rodina 4,2 % 5,9 % 6,62 %
KDH 7 % 5 % 4,94 %
Čítať viac...
Nahor