Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

MS v hokeji začali aj bez Slovákov poriadne silné! Kto strácal viac, Markíza alebo Joj?

Hokejový šampionát je jednoznačným vrcholom sezóny, nadšenie divákov, ktoré zatieni všetky aktuálne politické kauzy, sa prejavilo už pri otváracom dni.

79. Majstrovstvá sveta v hokeji odštartoval vo veľkom štýle aj na obrazovkách RTVS. Diváci ukázali jednoznačný hlad po hokejovom šampionáte, na ktorý boli médiami pripravovaný celé týždne. Ukázalo sa to už pri prvom úvodnom zápase majstrovstiev medzi USA a Fínskom, ktorý dosiahol podľa našich informácií vysoké podiely, po tretinách okolo 24,5 % – 26 %. RTVS vyšiel aj úmysel zatraktívniť hokejové štúdio, ktorým udržala pri obrazovke prakticky všetkých divákov sledujúcich zápas, straty boli minimálne s podielmi okolo 22 a 25 %.

Večer bolo hokejové Slovensko ešte viac pripútané pri televíznych obrazovkách. Atraktívny duel medzi domácim Českom a Švédmi splnil všetky očakávania a rozhodne ich aj predčil, keď sa záverečná časť zápasu (tretia tretina, predĺženie a samostatné nájazdy) stala najsledovanejším programom dňa s ratingom 10,1 % a podielom 31,1 %. Predchádzajúce dve tretiny uhrali share okolo 20,5 a 23 %, obe boli jednotkou na trhu (všetko v 12 – 54). V tomto prípade už hokejové štúdio nebolo ani so snaživým Tomášom Košecom tak atraktívne, čo sa sčasti podpísalo na slabších výkonoch a odlive divákov. Časť z nich sa, pochopiteľne, počas pauzy schválne popozerala po iných kanáloch a ich večerných programoch.

Z pohľadu priemerných celodenných a prime-time výkonov staníc si z veľkých komerčných televízií najviac pohoršila Markíza. Tej nevyšlo už popoludnie, kde nedokázala dosiahnuť na post najsledovanejšej stanice, keď snímky 12 podmienok dedičstva aj Múmia na Joj predčili jej komédie Dobrý voják Švejk, Poslušně hlásim a Bean: Najväčšia filmová katastrofa. Prvý spomínaný film Joj sa stal dokonca najsledovanejším filmom dňa s ratingom 3,5 % a podielom 24,2 %, snímky lídra postupne klesali spod dvadsiatky až k pätnástim podielom. V čase otváracieho zápasu hokejového šampionátu boli obe stanice vzácne vyrovnané, keď snímky Oblačno, miestami fašírky aj Začarovaná Ella dosiahli totožný rating a tiež podiel, ten bol na úrovni 13,7 %. Televízie tak boli výrazne zatlačené.

Ani hlavné spravodajské relácie neboli ochudobnené o hokejovú konkurenciu, záznam duelu Kanady a Loštyšska uhral deväť podielov. Televízne noviny sa tak museli uspokojiť s výkonom 30,5 %, Krimi skončili pod 21 %, Noviny TV JOJ postupne narástli až k blízkosti 26 %.

Po pol deviatej Markíza zariskovala a v snahe udržať čo najvyšší piatkový prime-time podiel nechala v programe premiéru Búrlivého vína. To ostatné dva piatky prepadlo, teraz k tomu mal najobjektívnejší hokejový dôvod, pričom s podielom nad 19 % a vyše siedmimi ratingami nemusí byť až tak nespokojné. Nasledujúce Rodinné prípady už padli pod 16 %. Doba ľadová 3 na Joj uhrala podiel pod 15 %.

Z menších staníc sa pokúsilo najväčšiu pozornosť pútať Dajto. To kúpilo práva na finálový zápas Slovnaft Cupu, ktorý bol veľmi nešťastne naplánovaný na otvárací hokejový deň majstrovstiev, čo sa prejavilo na pozornosti divákov, keď finále uhralo podiel priemerne len okolo 4 %. Stanici nevyšla ani večerná snímka Únos s podielom len nad 2 %. Na Plus uspeli Profesionáli s podielom tesne nad 5 %, predstavovacia časť Farmár hľadá ženu atakovala 4 %. Najvyššie bola Doma so Smotánkou a podielom takmer 5 %, Uragán prekročil štyri percentá.

Čítať viac...
Nahor